Hlavní navigace

Má komerční .IX šanci?

Marek Antoš 2. 6. 1999

Jak se dočtete o článek dál, v Internetu zatím relativně neznámá firma GEMMA systems včera oficiálně představila svůj nový projekt peeringového centra, fungujícího na komerční bázi - GEMMA IX.CZ. Najde si taková aktivita své místo na slunci, či přesněji své klienty z řad poskytovatelů?

Peeringové centrum NIX.CZ vzniklo po komplikovaných jednáních v roce 1996 dohodou sedmi členů (nakonec jich řádně vstoupilo jen šest, protože SPT TELECOM nesplnil domluvené podmínky a to se mu posléze vymstilo, když ho poněkolikrát ostatní členové mezi sebe nechtěli vpustit). Stanovy, přestože od té doby doznaly několika změn, stále odrážejí tehdejší stav myslí jednajících poskytovatelů. Základem byla obava ze zneužití NIXu ke konkurenčnímu boji a stanovy tak na mnoha místech vyžadují jednomyslné rozhodování (jinde aspoň velmi vysoké, např. dvoutřetinové kvórum), zakazují mluvit jménem NIXu a podobně. Jak se v průběhu existence NIXu ukázalo, tato omezení poněkud torpédují jeho akceschopnost – každá změna, byť k lepšímu, byla velmi komplikovaná a musela se dlouho prosazovat, aby ji členové schválili. NIX by také za jiných okolností mohl fungovat jako určité „zájmové sdružení“ poskytovatelů, prosazující jejich názory a zájmy. To se však zatím v podstatě nestalo, nejblíže k tomu měl NIX v závěru války opozičníků proti tarifu Internet 99 letos na jaře; ovšem těžko může reálně bojovat proti SPT TELECOMu sdružení, jehož je členem.

Ne vžycky byl peering přes NIX optimálně řešen, ale postupem doby se situace zlepšovala. Od svého vzniku prošel NIX převratným vývojem. Z původních sedmi členů jich nyní má kolem dvaceti, namísto obyčejného Ethernetu se dnes peeruje skrze nový 100 Mb/s switch, zanedlouho bude vedle stávajícího uzlu u Českých radiokomunikací otevřen nový uzel u Dattelu. Při pohledu zvenčí se zdá, že NIX – a s ním i uživatele českého Internetu – čekají samé světlé zítřky, sociální jistoty a rychlý peering. Proč tedy právě nyní přichází GEMMA se svojí nabídkou?

Přestože v oficiálních materiálech jeho jméno nikde nenajdete, za celým projektem zcela nepochybně stojí osoba velmi povolaná: Boris Bělousov, který proslul zejména jako ředitel produktu pvt.net, jak si říká část PVT, která se věnuje poskytování Internetu. Z PVT odešel k Novému roku právě do GEMMA a bylo to trochu překvapení, protože GEMMA se do té doby Internetu příliš nevěnovala a zabývala se – a stále zabývá – hlavně distribuováním produktů firmy BAAN.

Bělousov byl v té době současně členem výkonného výboru NIXu za PVT a zanedlouho se stal hlavním nositelem myšlenek opozičníků a také jejich mluvčím v boji s Telecomem. Mimo jiné i to mu jistě pomohlo ke znovuzvolení do výboru poté, co z funkce rezignoval, aby dodržel dohodu s PVT, za něž byl původně zvolen. V současné době tedy stále ve výboru sedí – a zároveň přichází s konkurenčním projektem, což podle mého názoru není dlouhodobě udržitelná situace.

Koncepce GEMMA IX.CZ není pro zasvěcené žádným velkým překvapením; Ing. Bělousov ji prosazoval již před dlouhou dobou, ještě z PVT. Dělo se tak ovšem v době, kdy měl NIX podstatně větší problémy sám se sebou, než jak je tomu nyní. V současné době se však řadu z nich podařilo odstranit, za dveřmi je nový uzel (o jeho vybudování se mimochodem GEMMA také ucházela) a již první vlašťovka – PVT – má do NIXu 100 Mb/s linku. NIX dnes z mého pohledu nesužují žádné velké problémy a proto si osobně nemyslím, že je správná chvíle pro revoluci, kterou by přesun do komerčně provozovaného peeringového centra byl.

Mnohem důležitější však bude, co si budou myslet velcí poskytovatelé připojení. Minulý týden jsem se představitelů několika z nich zeptal, co si o věci myslí – reakce většinou nebyly zvlášť nadšené, spíše velmi rezervované, ale nesetkal jsem se ani s žádným jasným odporem. Bylo by však naivní se domnívat, že by se GEMMA a Ing. Bělousov, který už přeci jen má určité ostruhy na poli českých poskytovatelů připojení, pouštěli do takového projektu bez předchozího sondování terénu a jednáních s klíčovými hráči. Předpokládám tedy, že určité dohody byly učiněny a záleží teď na tom, jak se k nabídce velcí poskytovatelé postaví. GEMMA pro realizaci požaduje souhlas alespoň 10 poskytovatelů; jinak by to asi skutečně nemělo smysl, protože v podobném centru také musí být slušná nabídka, s kým se propojovat.

Já neříkám tak, ani tak, ale na moje slova dojde. Kdyby podobná nabídka přišla před rokem, domnívám se osobně, že by měla podstatně lepší šanci na úspěch. V současné situaci v její velký úspěch příliš nevěřím, ale jak to dopadne nám ukáží teprve sami poskytovatelé. Z hlediska uživatelů je to celkem jedno – peering přes NIX funguje, pokud bude někde jinde fungovat stejně či lépe, proč ne.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?