Hlavní navigace

Má to zapotřebí?

Jiří Peterka 22. 6. 2005

Jako bájný pták Fénix se znovu a znovu objevuje informace o tom, že veškeré ADSL si zákazníci pořizují jen od Českého Telecomu.

Předevčírem se Český Telecom zase pochlubil tím, kolik že má „uživatelů vysokorychlostního Internetu“. Vzal to dohromady i s Eurotelem, a vyšlo mu „více než 200 tisíc zákazníků“, kteří se měli rozhodnout „pro vysokorychlostní Internet od Českého Telecomu nebo Eurotelu“. Přitom od Eurotelu to má být na 48.000 zákazníků jeho mobilní služby Data Expres (tj. CDMA) a u samotného Českého Telecomu (ČTc) přes 157.000. Abych to ocitoval přesně:

Vysokorychlostní Internet od Českého Telecomu používá více než 157 tisíc zákazníků.

A tady to právě „není zcela přesné“. Ne že by celkové číslo nesedělo, to nejspíše ano. Počátkem měsíce hlásil ČTc 151 tisíc, takže nárůst celkem odpovídá. Co ale nesedí, je vymezení toho, co toto číslo udává. Jsou v něm totiž zahrnuti i zákazníci, kteří si pořídili tzv. „přeprodávané“ ADSL od jiných operátorů, než je Český Telecom.

Pravda, tito „jiní operátoři“ postavili své produkty na velkoobchodních službách od Českého Telecomu, ke kterým přidali veškerou internetovou konektivitu, veškerý support, marketing, billing atd., a výsledek prodali zákazníkům pod svou značkou. Zákazníci pak také platí těmto alternativním operátorům a nikoli Českému Telecomu. Takže ČTc by si je neměl započítávat mezi své zákazníky.

Přesný počet ADSL přípojek, které zákazníkům prodali alternativní operátoři, není znám. Lze jej ale odhadnout na cca 20 procent z oněch 157.000. Přesněji jsem se to popisoval v nedávném článku na Lupě, u příležitosti změn v nabídce samotného Českého Telecomu. Zde jsem se také snažil zdůraznit, že všude v Evropě podíl tzv. inkumbenta (v ČR tedy Českého Telecomu) na celkovém počtu realizovaných ADSL přípojek klesá, zatímco v ČR naopak významně roste. Ještě v červenci loňského roku ČTc hlásil, že

vysokorychlostní připojení k Internetu již aktivně využívá více než 32.000 zákazníků, přičemž více než 60 procent z nich je zákazníky Českého Telecomu.

Koncem loňského roku hlásil cca 77 procent a nyní lze tento podíl odhadnout přibližně na 80 procent. Jinými slovy: ČTc si upevňuje své dominantní postavení na trhu ADSL a své konkurenty z něj čím dál více vytlačuje.

Nemyslím si ale, že by se měl tvářit tak, že je už z trhu vytlačit úplně – a prezentovat veškeré ADSL jako své vlastní. Už jednou to tak učinil a dokonce veškeré ADSL prohlásil za své služby řady Expres. To když počátkem letošního roku oznámil, že

počet zákazníků služeb Expres překročil 130.000",

a

Již více než 130.000 zákazníků využívá některý z vysokorychlos­tních přístupů na Internet, které poskytuje Český Telecom a jeho dceřiná společnost Eurotel Praha,

z čehož 100.000 tisíc mělo připadnout na něj a 30.000 na Eurotel. Pak se Český Telecom chvíli držel a dával si pozor na korektnější formulace typu:

KL_HLASOVANI

Hranici 151.000 překročil počet zákazníků, kteří využívají vysokorychlostní Internet prostřednictvím pevné linky," uvedl Simon Burckhardt, výkonný ředitel pro marketing.

To ale bylo na samém začátku června. Teď už je to zase zpátky:

Více než 200 tisíc zákazníků se již rozhodlo pro vysokorychlostní Internet od Českého Telecomu nebo Eurotelu a potvrdilo tak naše prvenství na trhu," oznámil generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár.

Má to Český Telecom zapotřebí? Je vůbec možné nebýt první, když ke svým vlastním zákazníkům připočítáte i zákazníky svých konkurentů? Český Telecom by byl první, i kdyby to nedělal.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka