Hlavní navigace

Malá tma za veliké peníze

Vojtěch Bednář

Stane se to každému. Můžete investovat kolik peněz chcete, můžete se snažit jak chcete, můžete si dělat, co chcete. Server prostě jednou spadne a webová služba je nedostupná. Pak ovšem záleží na tom, jak jste velcí a důležití.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávno se zřítilo elektronické bankovnictví České Spořitelny tak, že si toho většina IT médií všimla a obšírně to komentovala. Když pak stejnou službu postihla obdobná katastrofa odborníky skoro nepovšimnutě, nemůžeme říci nic jiného, než že odborníci i uživatelé si na nešvary největší banky pro drobnou klientelu s nejdelší tradicí pomalu zvykají. Ostatně to, že se tak obsáhle informuje o poruchách online služeb bank, je dáno nejspíše obecnou představou o těchto institucích jako o nedobytných.

Takový půldenní, jednodenní či dvoudenní výpadek třebas elektronického obchodu, podatelny úřadu, firemní prezentace významného subjektu často vůbec nikdo nezaregistruje. Výrobci serverových systémů a poskytovatelé konektivity přitom rádi straší, jak sebemenší selhání je pro jejich zákazníky důležité a jak právě jejich produkty (samozřejmě ne nejlevnější) před miliardovými ztrátami ochrání. K čemu, když si všichni zvyknou? K čemu, když stejně před dvaceti roky žádný Internet (v dnešní podobě) nebyl, a obchody se točily stejně vesele jako dnes?

Tuhle se za oceánem stalo něco podobného jako ČS. Na hodinku a něco přestal fungovat americký server oblíbeného online obchodu Amazon. Důvod neznáme, nejspíš odešel některý z klíčových serverů. Určitě se ale nepokazily všechny, neboť transatlantické služby Amazonu zůstaly zachovány, a některé stránky fungovaly, pokud se k nim uživatelé pokoušeli přistupovat přes HTTPS. Bez ohledu na příčinu ovšem tato – v ČR bychom řekli stěží postihnutelná – chybička u našich západních kolegů způsobila nemalé haló.

Server CNet (na nějž vede předchozí odkaz) spočítal, že kdyby došlo k úplné (globální) havárii Amazonu, jeho majitele by to každou minutu připravilo o přibližně 30 000 dolarů. Porucha na území Severní Ameriky se pak rovná 16 000 dolarům za minutu. Americký server stál víc než hodinu. Předpokládáme-li, že na obnovení pracovala skupina dvaceti techniků a reakční doba byla dvě minuty od pádu, pak cena práce každého z nich vyjádřená ztrátou byla něco přes 46 000 dolarů a celkem Amazon přišel o necelý milion svých zisků.

Zatímco CNet do svých spekulativních odhadů nezapočítal sekundární příjmy, já si dovolil převést ztrátu jednoho typu do nákladu typu jiného, jež je ovšem pro nás užitečnější. Kdyby totiž podobný výpočet (třebas jen interně) provedla Spořitelna a spousta dalších firem, jejichž výpadky probíhají za naprostého nezájmu, ať už skutečného, nebo případně nezájmu z otupělosti, možná by pak jejich technici na odstranění závad pracovali svižněji. Možná, že by ty závady ani tak často nevznikaly. Nechci srovnávat Amazon s maličkým online obchůdkem, ale i ten obchůdek za dva dny mimo provoz neprodá své dvoje boty. A to by si někteří lidé měli uvědomit.

Našli jste v článku chybu?

9. 6. 2008 10:32

Lukas Nevosad (neregistrovaný)
Každá slušnější firma si ošetří ty banální rizika typu výpadek jednoho serveru, výpadek proudu, překopnutý kabel atp. - řešení těchto je relativně triviální. Jenže další rizika jsou třeba přírodní katastrofa (povodeň, požár, zemětřesení, ...), selhání lidského faktoru, hack serveru, DoS útoky atd. atd.

Každá větší a rozumně řízená firma, ktrou Amazon bezpochyby je, dělá také řízení rizik - tzn. rizika se ohodnotí pravděpodobností vzniku a potencionální škodou. Výsledkem je seznam rizik, které s…

9. 6. 2008 14:06

uživatel si přál zůstat v anonymitě
půlhodinu ve frontě u bankomatu čs? to jste se trochu rozvášnil, když stojím u bankomatu pět minut, tak to beru jako mimořádnou frontu.
DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání