Malajsie zvažuje zákaz Facebooku, i kvůli fotomontáži s králem

Pozměněná fotografie silniční nehody s vloženým obličejem hlavy státu je pouze špičkou ledovce, úřady se odvolávají na dvě tisícovky stížností.

Zakázat Facebook, protože si na něj stěžují lidé a firma samotná (samozřejmě, jak jinak) problémy neřeší? Něco takového prý zvažují v Malajsii. 

Pravděpodobně k tomu přispěl i nedávný případ pozměněné fotografie silniční nehody, kterou zveřejnil uživatel/stránka vystupující pod jménem Chandra Lawan Tetap Lawan, a do které někdo vmontoval obličej malajsijského krále. Urážka hlavy státu je v Malajsii velmi vážný problém, otázkou ale je, zda případný zákaz Facebooku něco vyřeší.

Zatímco tamní úřady po autorovi fotomontáže pátrají, zároveň zvažují úplný zákaz Facebooku. Odvolávají se přitom na 2 000 stížností samotných občanů, kteří prý sami zákaz služby požadují. Při 15 milionech uživatelů z Malajsie na Facebooku to ovšem nevypadá na příliš masové hnutí. A popravdě řečeno, zákaz služby by samozřejmě znamenal výrazný zásah do života tamních firem i lidí, kteří Facebook používají.

EBF6

Případ fotomontáže je klasicky komplikovaný i tím, že měla být nahrána na falešnou stránku se stejným názvem (Chandra Lawan Tetap Lawan) jako ta pravá a správci té pravé se brání tím, že falešnou stránku nahlásili Facebooku, který ji na základě stížnosti měl zrušit. Podle dalších médií se navíc ve hře objevuje (poměrně obvyklé) prohlášení o tom, že stránka byly hacknuta.

Úvahy o zákazu Facebooku mezitím vyvolaly bouřlivou reakci řady uživatelů. Ti takovýto plán mimo jiné označují za idiotský a hloupý. Zdůrazňují, že by vláda měla zakázat i řadu dalších věcí, včetně aut, kol či autobusů, protože ty jsou také zneužívány a jejich používání vede k tisícům úmrtí ročně. 

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 14. 3. 2015 12:14

Školení web copywritingu

  •  
    Jak strukturovat text na webové stránce.
  • Tajemství atraktivního a úderného titulku.
  • Optimalizace webového textu pro vyhledávače.

Detailní informace o školení psaní pro web »