Hlavní navigace

Malí versus velcí ISP: kontroverzní pohledy nejen na FUP

Jan Ambrož

Konferenci Czech Internet Forum načala panelová diskuse Aleše Jelínka (Telefónica O2), Petra Hromádka (Pe3ny.net), Martina Krautwursta (UPC), Marcela Procházky (Radiokomunikace) a Petra Pobořila (MATTES AD). Debatovalo se o penetraci Internetu v ČR, významu WiFi v České republice, pozicích a plánech jednotlivých operátorů. Nejzajímavější částí diskuse byly hovory o datových limitech a FUP, na kterých se odhalily rozdílné názory malých a velkých ISP. Ti první zpravidla pokládají omezení za…

Konferenci Czech Internet Forum načala panelová diskuse Aleše Jelínka (Telefónica O2), Petra Hromádka (Pe3ny.net), Martina Krautwursta (UPC), Marcela Procházky (Radiokomunikace) a Petra Pobořila (MATTES AD).

Debatovalo se o penetraci Internetu v ČR, významu WiFi v České republice, pozicích a plánech jednotlivých operátorů. Nejzajímavější částí diskuse byly hovory o datových limitech a FUP, na kterých se odhalily rozdílné názory malých a velkých ISP. Ti první zpravidla pokládají omezení za zbytečná, zatímco velcí operátoři je ruší jen pomalu a argumentují, že jsou zavedeny kvůli těm, kdo službu zneužívají třeba kvůli přeprodeji.

Podle Aleše Jelínka není FUP vůbec důležité, protože ho prý řeší jen odborná veřejnost, zatímco běžné zákazníky nezajímá. Tento pohled vzbudil reakce konkurentů i mezi posluchači v sále.

Konektivita je v podstatě zanedbatelný náklad, takže nerozumím, že někdo jako Telefónica O2 omezuje uživatele, prohlásil mimo jiné Petr Pobořil.

Našli jste v článku chybu?
22. 11. 2007 21:51
Brkos (neregistrovaný)
V tomto se milite. Jedine cemu trochu rozumim je hardwer a instalace OS. A muzu s cistym svedomim rict, ze uz 10 leti kluci, kdyz jim prinesu zapojit PC a rodice se ptaji na moznosti pripojeni k internetu. Se jako na prvni vec zepta jestli je to bez datovych limitu a zdali se jim nebude skubat Youtube. Nemluve uz o tech starsich a malich kancelari. Ono opravdu povedomi o moznostech internetu tady u nas na severni Morave je na slusne urovni, zvlast u mladsi generace. Proto muj puvodni prispevek. …
22. 11. 2007 14:43
Vojta2 (neregistrovaný)
No kdyz BFU neresi limit, k cemu jsou tedy reklamy na neomezeny internet? Ze by SPT/o2 lhalo ciste ze zvyku?