Hlavní navigace

Malý test velké Evropy

Vojtěch Bednář 14. 4. 2008

Zprávy o chystaných, slavnostně uváděných a neméně neslavně zkrachovalých pokusech o perzekuci „nelegálních stahovačů“ jsou již v mediálním prostoru koloritem a obvykle není třeba jim věnovat větší pozornost. Ta aktuální snaha je ovšem něčím víc, než byly její předchůdkyně.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jedna z oněch snah byla poměrně revoluční a pocházela od samotného prezidenta Francie, i když je zřejmé, že ve skutečnosti se zrodila někde úplně jinde. Evropská unie je známá svou snahou komplikovat život občanům členských zemí pod hlavičkou tzv. komunitarizace. Nápad, že „nelegální stahovači“ by mohli být svými ISP odpojování od Internetu plně automaticky a pouze na základě detekování „závadného obsahu“ je, když to tak řekneme, trochu legrační. Je totiž po technické stránce jen velmi obtížně proveditelný a následně vynutitelný. To ale není to nejdůležitější.

Evropská unie, respektive její komise (EK), se tím nápadem skutečně začala zabývat. Stačilo však málo a z útrob samotné bruselské byrokratické mašinerie se vynořil (zatím) tichý, ale docela důrazný hlásek tvrdící, že onen nápad je k ničemu. Byl to hlásek Evropského parlamentu. Nabízí se otázka, jak je to možné? Jak může jedna instituce EU vystoupit proti něčemu, co jiná považuje za geniální nápad? Dovolte mi přijít s vlastní teorií. Chci na ni ukázat, že na „odpojování stahovačů“ lze otestovat jednu důležitější věc. A vlastně celý systém EU.

Evropský parlament (EP) má kontrolovat evropskou exekutivu a vystupovat jako zástupce evropských občanů. Jeho pravomoci jsou však nevalné, a kdybyste si chtěli udělat obrázek o tom jak funguje, pusťte si poslední natočené díly Hvězdných válek (EP sloužil tamnímu galaktickému shromáždění jako předobraz). Evropští poslanci jsou na rozdíl od komisařů voleni přímo občany a proto jsou jim blíže. Komisaři (a do jisté míry i Evropská rada) jsou politici či úředníci, kteří jsou reálnému životu vzdáleni jak ve svých domovských zemích, tak i v rámci nadnárodního celku. To znamená, že zatímco eurokomisař (Vladimír Špidla promine) celkem bez problémů překousne vyhlášku zjevně porušující základní svobody, pro poslance, reálnému životu přece jen malinko bližšího, je tento nápad logicky a správně absurdním. Poslanci se tak proti němu ohradí. Není to poprvé, obdobně proběhl boj o softwarové patenty i další, méně významné kauzy. Otázka bude, co nastane dál.

Pokud EK onen v praxi neproveditelný nesmysl prosadí i proti vůli většiny parlamentu, měli bychom vyrazit do ulic a tím nemyslím jen nás, kteří máme Internet. Znamenalo by to totiž, že kontrolní mechanismus mající zabránit zvůli byrokratické moci v Evropě nefunguje. Pak je úplně jedno, zda jde o odpojování někoho, kdo si stáhne film, nebo o sesílání sankcí na drzouna, jenž si dovolí založit vlastní vinici nad plán.

KL_HLASOVANI

Pokud nastane druhá možnost a parlament nápady některých komisařů a francouzského elegána zarazí, bude to dobrá zpráva. Totiž, že přes veškeré nedostatky, které úřednická eurokracie má, je možné udržet její opratě, a v případě potřeby na koně v čele použít bič. V takovém případě bychom se ale měli do budoucna svými právy, a nejen těmi digitálními, zabývat více, než tak činíme teď.

A pak je zde třetí možnost: že Evropský parlament změní názor. Dala by se komentovat velmi příhodnou větou z třetího dílu oněch Hvězdných válek; z Pomsty Sithů. Totiž: Tak takhle tedy umírá demokracie. Za bouřlivého potlesku.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB