Hlavní navigace

Máme krabičky na všechno!

Jan Handl 21. 11. 2009

Mobilní telefon umí přehrávat hudbu, fotit, nabízí stovky aplikací, přístup k Internetu. Pak jsou tu navigace, fotoaparáty, kamery, netbooky. Krabiček je dost a některé toho umí hodně. Přesto se na trhu objevují specializovaná zařízení, která umějí třeba jenom Twitter nebo Wikipedii. I když funkce, které nabízejí, se dají lehce suplovat Internetem v mobilu, mají určité kouzlo.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na Twitteru se před nějakou dobou začala šířit zpráva o speciální krabičce, která umí jen a pouze Twitter. Krabička se jmenuje Twitter Peek, vypadá jako mobilní telefon, má QWERTY klávesnici a je určená pro skalní fandy Twitteru. Kdo jiný by si pořídil věc, kterou si pověsí na krk nebo strčí do kapsy a vytáhne ji jenom za účelem odeslání nebo přečtení tweetů? Twitter Peek je prý první specializované zařízení určené pro Twitter. A možná také poslední.

Když už se najde maniak, který si koupí Twitter Peeek, určitě se najdou i tací, kteří si pořídí WikiReader. Tipujete správně, tahle krabička pro změnu umí jenom Wikipedii, konkrétně něco kolem tří milionů hesel. Proč hledat v encyklopedii na Internetu nebo v mobilu, když se dá pořídit tohle? Cena sto dolarů, pak za nějaké drobné aktualizace dat. Ani tahle záležitost nevypadá špatně…

A takhle bychom mohli pokračovat, k fotoaparátům, mobilům, navigacím a dalším poměrně důležitým krabičkám se mohou hromadit další, méně důležité. Ten, kdo nakonec nenashromáždí dvacet krabiček, se nemůže považovat za příznivce technologií a novinek. „Krabičkáři“ (tedy ti, co sbírají co nejvíce krabiček) jsou jedna sorta, ostatní se snaží pořídit si jenom jednu krabičku, která toho umí co nejvíc a nahrazuje ostatní zbytné krabičky.

Je pravda, že „krabičkářů“ je dost málo, převažují ti rozumní, kteří vědí, že jejich kapsy nejsou nafukovací. Ovšem i rozumný člověk se někdy nechá zlákat a koupí si krabičku, o jejímž smyslu se dá s úspěchem pochybovat. Na chvilkové pominutí mysli milovníků hračiček asi autoři a prodejci jednoúčelových krabiček spoléhají. Dvě výše uvedená zařízení perfektně sedí do kategorie hračiček určených pro americký trh, který pojme kdeco. WikiReader by si našinec ještě mohl bez obav koupit, protože není potřeba pracovat s daty online. U Twitter Peeku je to horší, v jeho případě by bylo potřeba vyřešit datový přenos, který obstarávají mobilní operátoři. A ti se asi krabičkou pro minoritu zabývat nebudou.

WT100

Pokud se tedy budete někdy zajímat o specializované krabičky, popřemýšlejte nad tím, jestli se vám budou vůbec hodit a zda u nás mohou plnohodnotně fungovat. A to je i případ krabiček, které umějí zobrazovat nejrůznější e-knihy a další obsah, který je mnohdy online. Je pěkné mít krásnou krabičku, která umí číst e-knihy, ale pokud nebudete schopni pracovat s obsahem, který vás zajímá, je sebezajímavější krabička k ničemu.

Já osobně o nějaké zajímavé jednoúčelové krabičce už nějaký pátek uvažuji. Chci si udělat radost, ale zatím jsem se nerozhodl, jakou krabičku vlastně potřebuji. Výběr je velký a pokud nemá krabička po dvou dnech používání ležet zapomenutá ve skříni, bude rozhodování hodně těžké…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET