Hlavní navigace

Máme krabičky na všechno!

Jan Handl 21. 11. 2009

Mobilní telefon umí přehrávat hudbu, fotit, nabízí stovky aplikací, přístup k Internetu. Pak jsou tu navigace, fotoaparáty, kamery, netbooky. Krabiček je dost a některé toho umí hodně. Přesto se na trhu objevují specializovaná zařízení, která umějí třeba jenom Twitter nebo Wikipedii. I když funkce, které nabízejí, se dají lehce suplovat Internetem v mobilu, mají určité kouzlo.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na Twitteru se před nějakou dobou začala šířit zpráva o speciální krabičce, která umí jen a pouze Twitter. Krabička se jmenuje Twitter Peek, vypadá jako mobilní telefon, má QWERTY klávesnici a je určená pro skalní fandy Twitteru. Kdo jiný by si pořídil věc, kterou si pověsí na krk nebo strčí do kapsy a vytáhne ji jenom za účelem odeslání nebo přečtení tweetů? Twitter Peek je prý první specializované zařízení určené pro Twitter. A možná také poslední.

Když už se najde maniak, který si koupí Twitter Peeek, určitě se najdou i tací, kteří si pořídí WikiReader. Tipujete správně, tahle krabička pro změnu umí jenom Wikipedii, konkrétně něco kolem tří milionů hesel. Proč hledat v encyklopedii na Internetu nebo v mobilu, když se dá pořídit tohle? Cena sto dolarů, pak za nějaké drobné aktualizace dat. Ani tahle záležitost nevypadá špatně…

A takhle bychom mohli pokračovat, k fotoaparátům, mobilům, navigacím a dalším poměrně důležitým krabičkám se mohou hromadit další, méně důležité. Ten, kdo nakonec nenashromáždí dvacet krabiček, se nemůže považovat za příznivce technologií a novinek. „Krabičkáři“ (tedy ti, co sbírají co nejvíce krabiček) jsou jedna sorta, ostatní se snaží pořídit si jenom jednu krabičku, která toho umí co nejvíc a nahrazuje ostatní zbytné krabičky.

Je pravda, že „krabičkářů“ je dost málo, převažují ti rozumní, kteří vědí, že jejich kapsy nejsou nafukovací. Ovšem i rozumný člověk se někdy nechá zlákat a koupí si krabičku, o jejímž smyslu se dá s úspěchem pochybovat. Na chvilkové pominutí mysli milovníků hračiček asi autoři a prodejci jednoúčelových krabiček spoléhají. Dvě výše uvedená zařízení perfektně sedí do kategorie hračiček určených pro americký trh, který pojme kdeco. WikiReader by si našinec ještě mohl bez obav koupit, protože není potřeba pracovat s daty online. U Twitter Peeku je to horší, v jeho případě by bylo potřeba vyřešit datový přenos, který obstarávají mobilní operátoři. A ti se asi krabičkou pro minoritu zabývat nebudou.

Pokud se tedy budete někdy zajímat o specializované krabičky, popřemýšlejte nad tím, jestli se vám budou vůbec hodit a zda u nás mohou plnohodnotně fungovat. A to je i případ krabiček, které umějí zobrazovat nejrůznější e-knihy a další obsah, který je mnohdy online. Je pěkné mít krásnou krabičku, která umí číst e-knihy, ale pokud nebudete schopni pracovat s obsahem, který vás zajímá, je sebezajímavější krabička k ničemu.

Já osobně o nějaké zajímavé jednoúčelové krabičce už nějaký pátek uvažuji. Chci si udělat radost, ale zatím jsem se nerozhodl, jakou krabičku vlastně potřebuji. Výběr je velký a pokud nemá krabička po dvou dnech používání ležet zapomenutá ve skříni, bude rozhodování hodně těžké…

Našli jste v článku chybu?

21. 11. 2009 13:23

Osobně se mi mnohem lépe (a hlavně dééééééle vydrží baterka) pracuje na outdoorové a prakticky nerozbitné navigaci, než na (sic) dotykovém, ale pořád jen křehkém a za pár hodin vybitém telefonu.

Totéž s hudbou, radějí si na rukám při sportu připnu ipoda shuffle, než mít z kalhot namotaný sluchátka. A i mimo sport se mi poslepu lépe trefuje na pár tlačítek ipodu.

A dokonce i kalkulačku do školy nosím normální, je pohodlnější a pohotovější než aplikace na telefonu. A foťák? Vždyť ty malé čočky v…21. 11. 2009 13:41

SKACE (neregistrovaný)
Peněženka, doklady od auta, klíč od auta, klíče od domu, telefon, poloprázdná krabička s cigárama, plná krabička s cigárama, 3 zapalovače, 2 propisky, kapesníky... Tohle všechno nosím v kapsách u kalhot denně... Kam bych měl nacpat další zařízení?
Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu