Hlavní navigace

Maminky berou Facebook útokem

Jan Handl 26. 9. 2009

To je fajn, ale hlavně, aby tam nebyla ta moje, říkáte si asi. Faktem ale je, že matky jsou častějšími uživatelkami Facebooku než průměrný internetový uživatel. Což samozřejmě neuniklo marketérům, takže můžeme čekat záplavu reklam na pleny a fanouškovské stránky školek?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Nedávno si někdo naříkal, že se na Facebooku objevila jeho matka a požádala ho o virtuální přátelství. Přijmout nebo nepřijmout? To je zapeklitá otázka, pokud přijmete, bude maminka kontrolovat, co si píšete s kamarády, pokud ne, tak si vykoledujete minimálně pohlavek. Jednotlivcům se asi přítomnost maminek na Facebooku moc nepozdává, ovšem obchodníci a marketéři mohou mít radost.

To, že se nám maminky houfně přihlašují na Facebook, je holý fakt. Podle jednoho z výzkumů je na Facebooku v průměru více matek než normálních smrtelníků. Ženy s dětmi se tedy stávají oblíbenou cílovou skupinou marketérů na Facebooku a všech ostatních sociálních sítích. Pokud nyní sledujete například reklamní hypertextové odkazy na Facebooku, vidíte reklamy na počítače nebo konzultantské služby. Časy se ale brzy změní, protože i u nás pravděpodobně dojde k viditelnému nárůstu uživatelů z cílové skupiny maminek a žen v domácnosti. Zatím jsme oproti „vyspělému“, hlavně angloamerickému světu trochu pozadu.

Nyní je Facebooku asi 755 000 českých žen, z nich je 555 000 starších osmnácti let, z toho 43 000 vdaných. Zda mají děti, reklamní systém Facebooku neumožňuje zjistit, ale můžeme snad tvrdit, že na Facebooku je několik desítek tisíc českých maminek. Pro někoho dost, pro jiného málo. Letmý pohled mezi reklamy na Facebooku naznačuje, že na ženy se už občas inzerenti cílit pokoušejí. Bělení zubů, školní batohy, laskominy, hračky, jazykové kurzy. To vše se mezi reklamními sděleními vyskytuje, otázkou je, zda zadavatelé cílí skutečně na ženy. Můžeme se pomalu připravovat na to, že nám český Facebook postupně „zmaminkovatí“, stejně jak se tomu děje třeba v USA. Pro srovnání, v USA je žen na Facebooku asi 48 milionů, mužů „jenom“ 36 milionů.

KL_HLASOVANI

Maminky na Facebooku nejsou jenom proto, aby kontrolovaly svoje děti. Klábosí s kamarádkami, hledají staré přátele, sdílejí fotografie. Když se před nějakou dobou Facebook otevřel všem (nejenom studentům amerických universit), jednou z prvních reakcí stávajících uživatelů byl strach před tím, že se na Facebook přihlásí maminka. To mě bude otravovat i na Facebooku, pomyslela si většina studentů.

Teď je všechno jinak, Facebook je otevřený všem, ale maminky nejsou svými ratolestmi stejně vítány. A kdo by se koneckonců divil, že? Maminky si budou muset vystačit s kamarádkami, kdo z teenagerů by se chtěl v partě znemožnit, ten se bude na Facebooku kamarádit s matkou. Tipnu si, že takových hazardérů moc nebude. Pokud to totiž maminka umí s počítačem a Internetem, může na profilu své ratolesti napáchat více škody než užitku. „Vzal sis do školy svačinu, Milánku?“ Tak může vypadat noční můra zhmotněná na facebookovské zdi. Kdo to má pořád mazat? Maminky se houfně stahují na Facebook, děti radost nemají, inzerenti ano…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?