Hlavní navigace

Mapy.cz mění design, nabídnou snímky ulic a jízdní řády v Praze a Brně

 Autor: Seznam.cz
Martin Vyleťal 20. 3. 2014

V dohledné době přibudou i všechny vlakové spoje a možnost zakoupit jízdenky. Do konce roku se na mapách Seznamu mají objevit i 3D vizualizace měst.

Spuštění obdoby služby Google StreetView původně Seznam sliboval už na konec loňského léta či na začátku podzimu. Podle generálního ředitele Seznamu Pavla Zimy došlo ke zpoždění kvůli tomu, že ve firmě nebyli spokojení s kvalitou snímků, které pořizovaly společnosti GeodisGIS Stavinvex pomocí automobilů vybavených fotoaparáty.


Autor: Seznam.cz

Od 1. dubna budou uživatelům beta verze map v rámci Panoramy k dispozici snímky Prahy a velké části jižní Moravy.

Bude se jednat o snímky pořízené prostřednictvím původního komerčního řešení. Podařilo se nafotit již 50 tisíc ze 140 tisíc kilometrů silnic v Česku.


Autor: Seznam.cz

Nově bude Seznam využívat původní řešení pouze na snímání silnic třetích tříd a na ty ostatní použije své vlastní řešení. „Na trhu nejsou dostupné komerční systémy, které by dosahovaly kvality, jakou bychom si představovali,“ uvedl Pavel Zima. Zatímco automobily Geodisu byly vybaveny osmi kamerami s rozlišením 12 Mpix, automobily s řešením Seznamu jsou vybaveny 15 kamerami s rozlišením 72 Mpix. Tyto automobily vyrazí do terénu v průběhu jara. Budou pořizovat snímky každé tři metry.


Autor: Seznam.cz

Od dubna se také změní podoba homepage, která bude využívat obdobného konceptu jako nové Firmy.cz. Je to snadná cesta, jak na první pohled ukázat všechny informace, které na Mapy.cz máme, vysvětluje změnu Zima. Naznačil také, že by se v budoucnu mohl objevit i mapový podklad určený speciálně pro vodáky.


Autor: Seznam.cz

Kromě panoramatických fotografií přijdou letos Mapy.cz také s 3D vizualizacemi tuzemských měst. Do konce roku chce Seznam.cz pokrýt 3D mapami 80 % populace. Jejich nasazování bude probíhat postupně. První by se měly objevit v průběhu května. V současné době má Seznam k dispozici data pro 367 měst.

Jejich zpracovávání je podle Zimy velmi výpočetně náročné, proto firma pro tyto účely využívá velmi výkonný cloudový počítač Vysoké školy báňské v Ostravě. Podkladem pro výpočty jsou dvourozměrné letecké snímky měst a jejich blízkého okolí z různých úhlů pohledu. Z těch jsou za použití výpočetně náročných algoritmů vytvářeny 3D modely a jejich textury.

I po spuštění 3D map však zůstanou na Mapy.cz zachovány také snímky z ptačí perspektivy

Začátkem dubna se na beta verzi seznamáckých map objeví také jízdní řády, a to včetně jejich implementace do plánovače tras.

„Během dubna budete mít možnost naplánovat si cestu v Praze pomocí chytrého plánovače. Navigace vám ukáže, kudy máte jít a jakým spojem jet, abyste se do cíle dostali co nejrychleji. I proto náš plánovač často nabízí delší chůzi mezi zastávkami, pakliže je to ve výsledku časově výhodnější. Do budoucna plánujeme i zapojení speciálních filtrů do hledání tak, abychom například pro cestující s pohybovým omezením nabídli spoje, které nevyžadují dlouhé přechody mezi zastávkami,“ přibližuje připravované novinky Pavel Zima.


Autor: Seznam.cz

Potřebná data nepochází z celostátního systému jízdních řádů spravovaných společností CHAPS, od které se Seznam již delší dobu neúspěšně snaží získat přístup k údajům ve strojově čitelné podobě. Nakonec se Seznam rozhodl začít obcházet jednotlivé dopravce a získávat tak data přímo u zdroje.


Autor: Seznam.cz

Podle výkonného ředitele Seznam.cz Michala Feixe je pravděpodobné, že do konce letošního roku by Ministerstvo dopravy mohlo schválit vyhlášku, která data z celostátního systému jízdních řádů zpřístupní. Ani pak ale nebude zdaleka vyhráno – viz Cesta ke konci monopolu na data o jízdních řádech může být trnitá a trvat roky.

Už dříve jsme vás informovali, že se Seznam dohodl s pražským dopravním podnikem, který firmě za úplatu poskytl přístup k jízdním řádům MHD v Praze a okolí. Konkurenční Google spustil vyhledávání dopravního spojení prostřednictvím hromadné dopravy v Praze zapracované do map zkraje loňského roku. Data od dopravního podniku ale na rozdíl od Seznamu získává bezplatně.

Seznamu se podařilo uzavřít potřebnou smlouvu nejen v Praze, ale i v Brně. V první fázi se tedy na mapách objeví právě jízdní řády MHD v Praze, Brně a jejich okolí. Zástupci Seznamu věří, že se jim podaří v dohledné době získat pro spolupráci i další dopravce. V současné době má Seznam zaměřeno 40 tisíc zastávek, resp. 70 tisíc označníků.


Autor: Seznam.cz

V polovině dubna by se měly na Mapy.cz objevit také jízdní řády všech vlakových spojů v Česku.

CIF16


Autor: Seznam.cz

Seznam.cz ve spolupráci s nedávno spuštěným projektem Bileto nabídne také možnost zakoupení jízdenek.

Od začátku dubna budou na stránce hapticke.mapy.cz dostupné haptické mapy, které slouží nevidomým a slabozrakým. Používají specifický mapový klíč, který generuje černobílé mapy. Ty po vytištění na speciální papír za použití tzv. fuseru nabobtnají do hmatem čitelné podoby. Haptické mapy budou k dispozici pro celou Českou republiku. Seznam.cz na projektu spolupracuje se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně a střediskem Elsa při ČVUT.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu