Hlavní navigace

Mapy Google v novém? Vypadají dobře, ale je to beta

Daniel Dočekal

Pokud se na vás usměje štěstí, budete si moci vyzkoušet nové Mapy od Google. Jde o radikální změnu. A možná je prozatím dobré opakovat si, že je to beta

Vypadají dobře, nové Mapy od Google. Radikální změny vzhledu, funkčnosti i způsobu prezentace mapových podkladů. To dobré je, že působí podstatně příjemnějším dojmem.  Dobře působí i proměna „mapy“ na informační nástroj – napovídá tomu hlavně informační panel vlevo nahoře, kde vedle vyhledávání najdete vždy řadu informací o tom, co na mapě vidíte.

Oproti původním mapám je zjevné, že tvůrci nové verze počítají s tím, že budete daleko víc klikat na objekty na mapě. A je také zajímavé, že oproti původní podobě těch objektů zobrazují podstatně víc. Až tak, že se nelze ubránit dojmu, že Google opravdu chce, aby vám mapy sloužily k poznávání všeho, co se okolo vás (nebo okolo určitého místa) nachází.

Odpovídají tomu i „karty“, tedy to, v co se promění vyhledávací políčko (a ona věc vlevo nahoře) po nalezení. Informace o nalezeném místě, navigace, uložení mezi „oblíbené“, přepnutí na Street View, veřejná doprava. Ale také informace o objektu, pokud je Google má k dispozici. A možnost snadno vidět okolní (zejména) restaurace. Ve spodní části obrazovky jsou ještě mírně ukryty fotografie vztahující se k danému místu, stačí jenom „rozbalit“ a začít prohlížet.

Google navíc zmiňuje, že se nové mapy „učí“ podle toho, jak je budete používat (což lze nejspíš chápat tak, že zejména podle toho, co si v mapách označíte hvězdičkou či kde se zapojíte do psaní hodnocení).

UX17_snitker

To špatné? Podle všeho se ztratila možnost přepnout na terénní mapy, jediné, co můžete vidět, je mapa a satelit. Stejně tak nenajdete možnost zapínat další vrstvy, které tam byly předtím – například počasí. Street View se sice neztratilo, ale aktivuje se kliknutím na ulici a poté na StreetView v informačním panelu.

Postrádat budete i měření vzdálenosti. A možná proto že je to beta, tak zatím není možné získat odkaz na místo v mapě. Beta nálepka ale také znamená, že jsou nové mapy pomalé, rozhodně tam, kde ty původní nebyly. „Sekají“ se při přibližování a oddalování, stejně tak při posunu mapy. Na druhou stranu, nové mapy toho zobrazují podle pohledu podstatně víc než ty předchozí. 

Našli jste v článku chybu?
25. 5. 2013 22:22
Jiří (neregistrovaný)

Beta verze je něco co už je v podstatě po stránce funkčních požadavků kompletní, ale přesto že může obsahovat i závažné chyby, je to v podstatě produkt, který uvidí uživatel. Nakonec Google zcela běžně používá označení "beta", takže se dá předpokládat, že označení "preview" chápou jinak. Já ho chápu tak, že to je především demonstrace směru, něčeho co přijde, ale co se po funkční stránce může i docela dramaticky změnit, nebo dokonce zcela úplně změnit.

Titulek článku ovšem vyznívá tak, j…

26. 5. 2013 18:43

:-) Platit jim nepřímo mohu třeba tak, že mi zobrazí reklamu, když budu používat jejich služby. Když ovšem ty služby nebudou mít určité vlastnosti, na které jsem zvyklý z jiných produktů stejného typu, mají smůlu a používat je nebudu. Jak prosté. Co na tom nechápete? :-)