Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Mart Laar: Estonský zázrak.

Jirka
Jirka (neregistrovaný)
7. 3. 2007 13:42

Ruska minorita

celé vlákno

...ale i proto, že se zde nachází značná ruská minorita (cca 25 procent), která nemusela mít pro separaci pochopení.

Ta opravdu nemusela mit pochopeni vubec pro nic, protoze vetsina z etnickych Rusu zijicich v Estonsku nemuze volit. A to ani tehdy, pokud jsou jiz druhou generaci, ktera se v Estonsku narodila.

Neni tak docela pravda, ze by Rusove v Estonsku stali na okraji spolecnosti a neni pravda, ze jsou na vychode (v Narve je jich opravdu hodne). V Tallinnu jich je vyznamne mnozstvi (osobne si myslim, ze vice jak polovina). Kdyz se prochazite po Tallinnu, decka na ulici si bezne povidaji mezi sebou rusky, na estonstinu mezi detmi narazite o poznani mene casteji. Rusove jsou podstatnou soucasti estonske ekonomiky.

Vsimnete si, ze i kdyz nejmene ctvrtina obyvatel zeme je rusky mluvici, nikdo na to nebere ohled. Ani ten navod, jak elektronicky volit, neni k dispozici v rustine. Jaky to obrovsky rozdil mezi Estonskem a Finskem, kde pouhych par procent obyvatel je svedsky mluvicich (a vetsina z nich umi i velmi dobre finsky), a presto jsou vsechny dokumenty dostupne dvojjazycne a statni urady mohou zastavat jen lide, co umi oba jazyky!

Nedivim se Estoncum, ze jsou na Rusy nastvani. Maji na to plne pravo. Ale meli by si vzit priklad z CSR 20. a 30. let. Takhle si vytvareji jen patou kolonu, ktera jim to pri nejblizsi mozne prilezitosti spocita.

Tallinn navstevuju vicemene pravidelne uz asi sest let. Zlepsovani je viditelne rok od roku (letos konecne uz zmizel ten tankodrom na vypadovce na jih). Presto je rozdil mezi Estonskem a Ceskem opravdu velmi zretelny. Opravdu bych nechtel, aby Praha vypadala jako Tallinn. Nadrazi v katastrofalnim stavu (na druhou stranu, zadny div, koleje vedou hlavne na vychod). Jizda hromadkou je drsny zazitek. Centrum mesta je past na turisty, za hradbami zacina zcela jiny svet. Kousek, cca 500 m, od centra narazite na ctvrt rozpadajicich se domu.

Estonsko je krasna zeme, sice bez kopcu, ale venkov je opravdu krasny (i kdyz mne osobne se Litva libi o neco vic). Na venkove jsou lidi dost chudi a elektronicke volby je zas tak moc nezajimaji.

Estonsku preju hodne uspechu a klidny zivot - snad se s temi Rusy nejak vyporadaji, aby to nedoslo moc daleko. V porovnani se sousednim Lotysskem jsou na tom Estonci o dost lip. V Lotyssku opravdu chcipnul pes, protoze mel ukrutny prujem.

   
Chcete přispět jako registrovaný uživatel? Přihlaste se ke svému účtu.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
 

Pravidla pro diskutující

Přidáním čtenářského příspěvku do diskusí či fóra souhlasíte s tím, že budete dodržovat následující pravidla. Při jejich hrubém porušení se vystavujete riziku smazání příspěvku, jeho modifikaci, v krajním případě i zablokování přístupu do diskusí.

Redakce ze zásady nezasahuje do čtenářských diskusí a zavazuje se, že nebude mazat ani modifikovat příspěvky, kromě případů, kdy tyto porušují některé z následujících pravidel. V takové situaci je na zvážení redakce, zda příspěvek modifikuje s viditelným upozorněním, či přímo smaže. Redakce nikdy nemaže „nesouhlasné komentáře“ jen proto, že jsou nesouhlasné. Vítáme střet názorů, ale vždy v rámci slušné a kultivované debaty.

Příspěvky nesmí obsahovat:

  1. Vulgární či hrubé výrazy.
  2. Urážlivé výroky na adresu druhé osoby či skupiny osob.
  3. Texty, které mají za cíl jen vyprovokovat emotivní reakci (trolling).
  4. Rasové útoky či útoky na jakoukoliv jinou menšinu či skupinu obyvatel.
  5. Komerční nabídky a affiliate odkazy.
  6. Odkazy na warez, sériová čísla, licenční kódy, pornografii a další nevhodný materiál stejně jako žádosti o poskytnutí tohoto obsahu.
  7. Prokazatelně protiprávní obsah.

Informace o soukromí: U všech přidaných komentářů provozovatel ukládá IP adresu a hostname odesílatele. U neregistrovaných uživatelů se na webu zobrazuje část hostname, případně IP adresy, neumožňující identifikovat konkrétní počítač.

Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, strong, sub, sup, ul