Hlavní navigace

Máslo bude, ba i testy budou

Marek Antoš 9. 4. 1999

Parafrází starého, leč moudrého Zdeňka Nejedlého, jak je zachycen v jednom z klasických snímků české kinematografie, jsem si dovolil nadepsat článek o současné situaci kolem testů poskytovatelů. Testy neběží již několik měsíců a množství lidí se ptá, co s nimi je. Co tedy bude dál?

Nejprve krátká rekapitulace dosavadního děje. Samostatné testy v režii společnosti Internet Info, tedy zhruba třetí generaci testů, kterou jsme připravovali, byly spuštěny zhruba v lednu loňského roku. Následoval několikaměsíční ověřovací provoz a teprve 2. dubna 1998 jsme pustili testy na veřejnost. Běžely tedy po většinu loňského roku, až jsme je na začátku prosince zastavili se záměrem připravit nové testy podle vylepšené metodiky, kterou jsme v té době měli připravenou a diskutovali o ní v pracovní skupině se zúčastněnými poskytovateli připojení. Naším dobrým záměrem bylo obnovit testy zhruba do února, což se však nepodařilo máme duben a testy nikde.

Dostávám mnoho desítek a možná už i stovky dopisů od našich čtenářů, kteří si zvykli testy sledovat, co se děje a kdy budou testy zpátky. Především bych se rád omluvil za to, že jsme nesplnili svůj původní odhad. Ač to bude znít divně, musím přiznat, že se tak stalo zejména z ekonomických důvodů. Testy v podobě, kterou nesly v loňském roce, byly zcela nevýdělečnou aktivitou, kterou jsme dotovali z ostatních výnosů naší činnosti. To se dalo dělat v době, kdy běžely samospádem, ale jakmile bylo třeba připravit novou metodiku, získat pro ni všechny účastníky testů, následně napsat nový měřící software a rozinstalovat ho ke všem poskytovatelům, ukázalo se, že pro takový zápřah nemáme dost zdrojů ani času; zvláště když celá akce měla proběhnout velmi rychle. Proto testy poněkud usnuly s tím, že až bude času více, vrátíme se k nim.

Musím přiznat, že zejména setrvalý zájem čtenářů a množství dopisů, které jsem dostal, uspíšily návrat testů na přední místo našeho žebříčku priorit. Rádi bychom se do testů znovu obuli a osobně bych byl rád, kdybychom je stihli obnovit do června. Určitým impulsem k zvýšené činnosti je i fakt, že v současné době zřejmě přechodně neběží ani testy poskytovatelů v podání Computer Pressu, kam jsem se velmi pohodlně naučil posílat lidi, kteří mne o nějaké výsledky prosili, aby si mohli vybrat vhodného poskytovatele připojení. Nyní tedy není kam posílat.

Dopředu je však třeba říci, že testy nebudou úplně stejné, jako byly doposud. Jako kladnou zprávu hodnotím to, že výsledky budou komplexnější a snad i průhlednější, rádi bychom se navíc věnovali výpadkům jednotlivých poskytovatelů a možná se zaměřili i na okruhy problémů, které zatím testy vůbec nepokrývaly (např. funkčnost poštovních serverů atd., pokud máte nějaký nápad, přispějte). Zápornou stránkou věci je naopak určitý odliv některých účastníků, osobně realisticky odhaduji, že počet testovaných poskytovatelů se z různých důvodů sníží. Nový bude také ekonomický model, pokusíme se dát testům finanční nezávislost, kterou pro další rozvoj nepochybně potřebují; čtenářů testů se to však nedotkne.

Držte nám palce, čeká nás a zvláště kolegu Petra Tesaříka, který má technickou realizaci testů v referátě perná práce. Pokud si myslíte, že nám můžete přispět nějakým nápadem a upravit tak testy i k obrazu svému, neváhejte a napište nám.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

6. 4. 2000 18:43

skosum (neregistrovaný)
Je docela škoda že uživatel českého webu nemá možnost srovnávat si kvalitu připojení. Zjevně by si každý rád při ceně připojení srovnal výkonnost. O to víc, s internetem zadarmo. Ale alespoň by se minimálně slušelo aktualizovat dnes už rok starý prohlášení.

Zdar vám přeje
Ivo


31. 3. 2000 15:15

hippo (neregistrovaný)
Tak co je duben 2000 a prd.
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube