Hlavní navigace

Máslo bude, ba i testy budou

Marek Antoš 9. 4. 1999

Parafrází starého, leč moudrého Zdeňka Nejedlého, jak je zachycen v jednom z klasických snímků české kinematografie, jsem si dovolil nadepsat článek o současné situaci kolem testů poskytovatelů. Testy neběží již několik měsíců a množství lidí se ptá, co s nimi je. Co tedy bude dál?

Nejprve krátká rekapitulace dosavadního děje. Samostatné testy v režii společnosti Internet Info, tedy zhruba třetí generaci testů, kterou jsme připravovali, byly spuštěny zhruba v lednu loňského roku. Následoval několikaměsíční ověřovací provoz a teprve 2. dubna 1998 jsme pustili testy na veřejnost. Běžely tedy po většinu loňského roku, až jsme je na začátku prosince zastavili se záměrem připravit nové testy podle vylepšené metodiky, kterou jsme v té době měli připravenou a diskutovali o ní v pracovní skupině se zúčastněnými poskytovateli připojení. Naším dobrým záměrem bylo obnovit testy zhruba do února, což se však nepodařilo máme duben a testy nikde.

Dostávám mnoho desítek a možná už i stovky dopisů od našich čtenářů, kteří si zvykli testy sledovat, co se děje a kdy budou testy zpátky. Především bych se rád omluvil za to, že jsme nesplnili svůj původní odhad. Ač to bude znít divně, musím přiznat, že se tak stalo zejména z ekonomických důvodů. Testy v podobě, kterou nesly v loňském roce, byly zcela nevýdělečnou aktivitou, kterou jsme dotovali z ostatních výnosů naší činnosti. To se dalo dělat v době, kdy běžely samospádem, ale jakmile bylo třeba připravit novou metodiku, získat pro ni všechny účastníky testů, následně napsat nový měřící software a rozinstalovat ho ke všem poskytovatelům, ukázalo se, že pro takový zápřah nemáme dost zdrojů ani času; zvláště když celá akce měla proběhnout velmi rychle. Proto testy poněkud usnuly s tím, že až bude času více, vrátíme se k nim.

Musím přiznat, že zejména setrvalý zájem čtenářů a množství dopisů, které jsem dostal, uspíšily návrat testů na přední místo našeho žebříčku priorit. Rádi bychom se do testů znovu obuli a osobně bych byl rád, kdybychom je stihli obnovit do června. Určitým impulsem k zvýšené činnosti je i fakt, že v současné době zřejmě přechodně neběží ani testy poskytovatelů v podání Computer Pressu, kam jsem se velmi pohodlně naučil posílat lidi, kteří mne o nějaké výsledky prosili, aby si mohli vybrat vhodného poskytovatele připojení. Nyní tedy není kam posílat.

Dopředu je však třeba říci, že testy nebudou úplně stejné, jako byly doposud. Jako kladnou zprávu hodnotím to, že výsledky budou komplexnější a snad i průhlednější, rádi bychom se navíc věnovali výpadkům jednotlivých poskytovatelů a možná se zaměřili i na okruhy problémů, které zatím testy vůbec nepokrývaly (např. funkčnost poštovních serverů atd., pokud máte nějaký nápad, přispějte). Zápornou stránkou věci je naopak určitý odliv některých účastníků, osobně realisticky odhaduji, že počet testovaných poskytovatelů se z různých důvodů sníží. Nový bude také ekonomický model, pokusíme se dát testům finanční nezávislost, kterou pro další rozvoj nepochybně potřebují; čtenářů testů se to však nedotkne.

KL_HLASOVANI

Držte nám palce, čeká nás a zvláště kolegu Petra Tesaříka, který má technickou realizaci testů v referátě perná práce. Pokud si myslíte, že nám můžete přispět nějakým nápadem a upravit tak testy i k obrazu svému, neváhejte a napište nám.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť