Hlavní navigace

MasterCard spouští v Česku platby mobilem bez NFC

Martin Vyleťal 28. 1. 2013

Dnes byla oficiálně spuštěna aplikace MasterCard Mobile, která umožňuje zaplatit mobilem i bez technologie NFC. Zatím ji podporují zhruba dva tisíce online obchodníků.

Společnost MasterCard dnes oficiálně spustila službu MasterCard Mobile, která umožňuje zákazníkům platit prostřednictvím mobilního telefonu, aniž by podporoval technologii NFC. MasterCard Mobile funguje jako mobilní aplikace, která je zatím dostupná zdarma pro zařízení s operačním systémem iOS a Android (na Google Play v době zveřejnění tohoto článku ale zatím k dispozici nebyla). Do konce letošního roku by se měla objevit i verze pro telefony s operačním systémem Windows Mobile.

Zatím je prostřednictvím aplikace možné nakupovat v přibližně dvou tisícovkách e-shopů. Co se týče kamenných obchodů, podporuje platbu prostřednictvím MasterCard Mobile zatím jen kavárna v prostorách Era svět na pražském Jungmannově náměstí.

Po stažení aplikace musí uživatel zadat telefonní číslo svého mobilního telefonu, na který je následně odeslán aktivační kód. Po jeho zadání a volbě mPINu (šestimístného alfanumerického kódu, který uživatel následně zadává pro autorizaci každé platby) dojde k aktivaci nového účtu mobilní peněženky. Proto, aby uživatel mohl prostřednictvím MasterCard Mobile platit, musí do aplikace vložit údaje o platební kartě. 

Vložit je možné více karet najednou, a to jak debetních, tak kreditních. Ačkoli MasterCard Mobile oficiálně představily firmy MasterCard Europe, ČSOB, Era, Global Payments Europe a Wincor Nixdorf, může si uživatel do aplikace vložit kartu jakékoliv tuzemské nebo zahraniční banky, která podporuje platby na Internetu a která je vydána kartovou asociací MasterCard, ale i konkurenční Visou. 

Údaje o kartě nejsou uloženy v telefonu, ale na vzdáleném úložišti. Pokud dojde ke krádeži či ztrátě telefonu, není příliš pravděpodobné, že by někdo mohl aplikaci pro platby zneužít. Samozřejmě za předpokladu, že uživatel nemá někde v telefonu uložen mPIN. V případě, že se uživatel obává možného zneužití aplikace, musí zablokovat všechny karty, jejichž údaje do aplikace uložil.

Pokud uživatel zadá třikrát po sobě nesprávný mPIN, dojde k dočasnému zablokování na dobu jednoho dne. Poté je účet znovu aktivní a může být odemčen pomocí správného mPINu. Pokud i poté dojde třikrát po sobě k zadání nesprávného mPINu, je účet trvale zablokován. Ke zrušení účtu dochází v okamžiku, kdy je aplikace z telefonu odinstalovaná. 

Když telefon, na kterém je aplikace nainstalovaná, ztratíte, ke svému účtu se už nedostanete, protože systém ke každému účtu přiřazuje konkrétní telefon, na kterém byl účet založen. Pouze z tohoto telefonu můžete vytvořený účet používat.

Zatím je možné prostřednictvím aplikace platit nákupy u internetových obchodníků, v průběhu roku by měly přibýt i kamenní prodejci (platby přes prostřednictvím QR kódů), dobíjení kreditu do mobilních telefonů s předplacenou kartou, platby složenek či faktur, ale také bezhotovostní posílání peněz mezi uživateli a dárcovské platby. 

Mobilním platbám předpovídá slibnou budoucnost například Tomáš Čupr zakladatel Slevomat.cz. Na slevovém serveru je možné platit prostřednictvím aplikace od dnešního dne. Čupr na tiskové konferenci ke spuštění aplikace prohlásil, že v letošním roce Slevomat plánuje získat čtvrtinu plateb od uživatelů prostřednictvím mobilních transakcí.

Metody placení prostřednictvím mobilních telefonů, které tuzemské e-shopy používají, jsme zmapovali v samostatném článku.

Zdroj: tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?

28. 1. 2013 20:21

tla (neregistrovaný)

Proč je v titulku NFC? Tohle je další variace na paypal nebo Google Wallet...až na to nešikovné svázaní karty s konkrétním telefonem.

29. 1. 2013 12:05

Právě že aplikace je distribuována jménem ČSOB a také je v podmínkách, že data budou uloženy právě u nich. Proto ta skepse... Viz: http://goo.gl/nwYpS

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky