Hlavní navigace

Matka na Facebooku

Jan Handl 24. 4. 2010

Nám starším to může být jedno, ale teenageři asi nebudou nadšení, když je jejich maminka bude šmírovat na Facebooku. Najít rodiče na Facebooku ale může znamenat i plus, či to naopak končí žalobou.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Bulvární média nedávno přinesla poměrně zajímavou zprávu. Šestnáctiletý Američan zažaloval svoji matku za to, že ho šmírovala na Facebooku. „Matka na Facebooku procházela informace o chlapcově soukromí a změnila mu přístupové heslo. Lane měl totiž na Facebook napsat, že jel domů rychlostí 150 km/h poté, co se pohádal s přítelkyní. Newové zavolal Laneův kamarád a o všem jí řekl. Když si přečetla i další zápisy, rozhodla se heslo změnit a tím zamezit přístupu svého syna k profilu,“ píše se na serveru tn.cz. „Newová změnila synovi heslo, když jednou omylem nechal zapnutý počítač bez dozoru. Jeho jménem zveřejnila pomlouvačné komentáře a změnila heslo k e-mailu, aby si Lane nemohl přístupové údaje na Facebooku změnit. Před soud by se měl případ dostat v květnu.“ Jak je vidět, děti jsou hlídány těmi nejnemožnějšími způsoby a Facebook a sociální sítě jsou pro šmírování ideální. Jestliže rodiče nevědí, co jejich děti dělají ve volném čase a s kým se stýkají, není nic jednoduššího než vytvořit falešný profil a s ratolestí se skamarádit. Pak může přijít i čas pro záškodnickou činnost a psaní nesmyslů na všechny strany. Matka na Facebooku nabouraná do účtu svého dítěte může natropit hodně problémů.

Rodiče na Facebooku a střetnutí s nimi ale může hrát hlavní roli i v příběhu s happy endem. „Komunikační server Facebook se chlubí schopností spojovat lidi. V případě Britky Avril Grubeové a v Maďarsku žijícího Gavina Parose se mu to opravdu povedlo. Matka se synem se díky Facebooku shledali po dlouhých 27 letech. Parose v roce 1982 unesl do Maďarska jeho otec,“ píše prozměnu iDNES.cz. Štastná maminka by se se synem asi nesetkala, kdyby náhodou a bez větších očekávání nevyhledávala na Facebooku.

WT100

Dva poměrně odlišné příběhy mají demonstrovat, že Facebook je dobrý sluha, ale špatný pán. Stejně jako všechno ostatní může skvěle posloužit dobré věci a napáchat hodně zlého. To by si jeho uživatelé měli uvědomit. Nikomu nedůvěřovat, a to ani v případě, že se dotyčný prodejce vyhlašuje za rodiče. Nedávno jsem na dotaz, zda jsou mí rodiče na Facebooku, prohlásil, že naštěstí ne. Na doplňující otázku proč jsem odvětil, že rodiče patří do skupiny lidí, se kterými se raději stýkám osobně. Je to tak, své rodiče mezi přáteli na Facebooku nepotřebuji. Oni naštěstí Facebook nepoužívají, takže se nemusím bát. Ale v podvědomí mi možná bude hlodat otázka, zda přátelé, které na Facebooku mám, se skutečně jmenují tak, jak je na Facebooku napsáno. Mezi přáteli totiž klidně může být zvěd, a ani nemusí být z rodiny. A co vy, znáte své přátele na Facebooku? Jsou to opravdu ti, za které se vydávají.

Facebook má v pravidlech, že musí jít o profily pravé, se správnými údaji. Ale ruku na srdce, co třeba takový profil Járy Cimrmana nebo další jasně falešné osobnosti? Stejné to může být s kamarády, kdo zaručí, že jde skutečně o ně? Vyplatí se přemýšlet a vzít na vědomí, že mezi přáteli na Facebooku můžete mít kohokoliv…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?