Hlavní navigace

Max Schrems narazil už ve Vídni. Hromadná žaloba na Facebook končí

Autor: Isifa
Jan Beránek

Zemský soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou prvních pětadvaceti tisíc lidí, včetně přibližně stovky nespokojených uživatelů z Česka.

Po třech měsících zkoumání zjistil vídeňský soud, že mu projednávání hromadné žaloby proti Facebooku z procedurálních důvodů nepřísluší. Uspěli tak právníci sociální sítě, kteří od začátku pravomoc rakouského soudu zpochybňovali a chtěli případnou kauzu přesunout do Irska. Autor celé iniciativy Max Schrems se chce odvolat do dvou týdnů s tím, že chce žalobu posunout výš. 

„Čekali jsme různé výsledky, ale tento nález soudu je zkrátka podivný. Naneštěstí se zdá, že soud chtěl přehodit horký brambor na soudy vyšší instance,“ tvrdí právník Wolfram Proksch v tiskovém prohlášení. Dále pak tvrdí, že jsou se Schremsem ochotni odvolávat se až k nejvyššímu soudu.

V celé kauze, ze které se možná stane horký brambor rakouského soudnictví, jde o osobní data. Schrems tvrdí, že Facebook uchovává i taková osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Nelíbí se mu ani to, jak firma zachází s daty získanými prostřednictvím tlačítka Like. Zároveň tvrdí, že Facebook spolupracuje s NSA.

Tip Content Kortanová

Do první vlny hromadné žaloby se mohlo připojit pětadvacet tisíc lidí z celé řady zemí. Odškodné, které Schrems pro své ovečky žádá, je stanoveno na 500 eur na hlavu. Přihlášek se ale sešlo mnohem víc. Podle tiskové zprávy má rakouský právník ještě v záloze dalších 60 tisíc zájemců, kteří se chtějí zapojit do případného druhého nebo třetího kola.

Případ kromě Vídně leží i na stole Evropského soudního dvora. Tam se dostal hned poté, co Schremsovu žádost o otevření případu nevyslyšely irské úřady. Rozhodnutí evropských soudců se očekává během příštího roku a v případě Schremsova úspěchu může mít především pro americké technologické firmy nepříjemné důsledky. 

Našli jste v článku chybu?
1. 7. 2015 19:56

Díky tobě je na něm aspoň míň překlepů :-) A když ho nepoužíváš, tak to ti nevadí, že i o tobě sbírá data?

1. 7. 2015 15:49
Dan (neregistrovaný)

Facebook nemá jediný bajt dat, který by mu dobrovolně nenacpali jeho uživatelé! Navíc v podmínkách je, že odesláním jsou data Facebooku a může si s nimi dělat cokoliv...

Nějak nechápu jak si pod pojmem "cokoliv" někdo může představovat, že to budou jen věci pro jeho dobro a které se mu budou líbit.

Já osobně Facebook nepoužívám a mám to vyřešené. Existuje tolik mmožností... Není důvod používat zrovna Facebook.