Hlavní navigace

Maximální WARP. První český startup prošel polským turboakcelerátorem

Jan Beránek 11. 7. 2014

Ostravští MonkeyData prošli osmidenním nalévárnou akcelerátoru hub:raum pod hlavičkou německého Deutsche Telekomu. Přineslo jim to především kontakty na nových trzích.

Korporátní akcelerátory postupně přibývají. V tuzemsku zatím funguje Wayra placená španělskou Telefónikou, v polském Krakově vybudoval německý Deutsche Telekom hub:raum. „Nové aplikace a služby, které vyjdou z podobných programů, nám mohou pomoci při nabízení datových tarifů třeba firemním zákazníkům,“ vysvětluje Tomáš Grünwald z tuzemského T-Mobile důvody náhlého zájmu operátorů o startupy. 

MonkeyData, agregující analytické informace o e-shopech z více než dvaceti zdrojů, jsou prvním tuzemským zástupcem, který se do programu WARP dostal. Loni se ale zadařilo slovenské aplikaci Thapir, která podle pozice uživatele vyhledává kulturní, sportovní nebo společenské akce v jeho okolí. Deutsche Telekom jim po absolvování programu poskytl 30 tisíc eur na další rozvoj projektu.

WARP je osmidenní rychlokurz, při kterém účastníci dostanou základní informace pro podnikání. "Rady ohledně nastavení byznys modelu, PR, marketingu, práva, fundraisingu a samozřejmě i technologické pozadí se zázemím velkého operátora,“ vysvětluje Łukasz Cieślahub:raumu

Na zkušenou do Polska

„Delší dobu jsme přemýšleli jestli se chceme vydat cestou akcelerátorů nebo jít vlastní cestou a potencionální investory a partnery oslovit přímo.“ tvrdí šéf MonkeyData Jan Laštůvka s tím, že turboakcelerátor WARP jim přišel jako ideální test. 

Ačkoliv se přihlásili po termínu, nakonec to klaplo. „Zkusil jsem ale napsat organizátorům a ti mi odepsali, ať obratem pošlu veškeré přihlašovací materiály a zařadí nás do výběru. Rychle jsme tak iPhonem natočili krátké video, sepsali plán a popsali svou vizi,“ přiznává Laštůvka.

Hub:raum je v podstatě také startup, a tak plno věcí vzniká živelně. Program je ale nabitý. „Těsně před odjezdem nám mailem dorazil program, který nám potvrdil, že týden ve WARPU bude opravdu turbo. Program denně od devíti do šesti byl sestavený z workshopů, one to one meetingů, přednášek a dalších akcí. Na závěr pak Demo Day před porotou a lidmi s T-Mobilu,“ popisuje.

Pevný německý režim

Pak už celá akce odstartovala. Hned první den se po seznámení a úvodní přednášce od Jonathana McDonalda rozjela speed dating party v jednom krakovském klubu. Stejně jako ostatní akcelerátory poskytuje hub:raum samozřejmě kontakty. „Lidi ze zahraničí a z různého prostředí. V Česku bychom takovou strukturu a koncentraci lidí na jednom místě asi těžko hledali,“ tvrdí Laštůvka. 

Mezi zásadní dovednosti startupisty ale musí patřit pitchování a prezentace svého projektu během pár sekund. „V rámci tréningových workshopů se mi nejvíc líbil nácvik pitche v podání Bianky Praetorius, hodina herectví se zajímavými cviky pro zlepšení prezentačních dovedností a přípravy na závěrečný Demo Day,“ popisuje. 

Po šesté večerní se akcelerátor vylidňoval a startupy se přesouvaly na společenské akce do města. Ať už ne fotbal nebo na party. „My jsme ale nakoupili hodně redbullů a zůstávali do noci, abychom mohli mimo povinný program dodělávat náš produkt,“ vysvětluje Laštůvka. 

Vzhledem k tomu, že si Laštůvka a spol chtěli spíš fungování v akcelerátoru osahat, narazili i na negativa. „Samozřejmě, že nám všechny akce úplně nesedly a spíš nás okrádaly o čas. Tím myslíme některé povinné přednášky, které pro naši situaci ani produkt nebyly přínosné. Teambuildingu by mohlo být také trochu méně,“ vyjmenovává Laštůvka 

Lidi, kontakty, lidi kontakty

Kromě setkání s polskou startupovou špičkou se mezi mentory a dalšími spolupracovníky hub:raumu objevil třeba i Benedikt Germanier, šéf největšího švýcarského lyžařského obchodu zai.ch

„Chystají se prodávat online a mají zájem o napojení MonkeyData,“ komentuje Laštůvka s tím, že Germanier není jediný. „Agnieszka Anielska nám dala skvělý úvod do PR a dala nám kontakt na lidi z polské e-commerce,“ dodává. 

Kromě nich tu byli ale i další účastníci programu. „Přes další účastníky WARP programu jsme získali cenné kontakty z e-commerce scény v Chorvatsku, Rumunsku a Polsku. Tím se nám otevírají dveře k dalším trhům,“ dodává s tím, že po závěrečné prezentaci už jednají s dvěma investory, jež mají zájem o vstup do ostravského startupu, který by měl do ostrého provozu najet během července. 

Našli jste v článku chybu?

14. 7. 2014 8:45

Ano (neregistrovaný)

Ani ne, diky tomu se vyhnu splasknuti bubliny.

14. 7. 2014 7:57

bob (neregistrovaný)

Závidět těmhle pablbům jejich virtuální miliardy by bylo stejný jako závidět šmejdům že prodali babce kastról za 50 tisíc. Já uznávám lidi co něco dokázali a ne lidi co jak už jsem jednou psal vytvořili navoněný houno.Společným jmenovatelem je to čemu říkají "exit", prostě vymyslet blbost a tu nějakýmu moulovi HONEM prodat. Ten kdo má reálný podnikání s reálným ziskem a potenciálem ten to nejspíš neprodá že.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)