Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Kulturní srážka Ameriky s Marií

Petr Koubský 20. 2. 2013

Bloggerská přestřelka, o které pojednává tento sloupek, ukazuje, že při vynalézání nových obchodních modelů budou spontánně vznikat i nové morální a etické vzorce.

Podle Bryana Goldberga existuje šest typů inteligence, a jestli v sobě máte větší kus té první, pak nejspíš znáte blog Brain Pickings, který píše Maria Popova. Obě důležitá slova — blog a píše — jsou přitom jen velmi přibližná. Jde o velice propracovanou webovou stránku, kde nejde ani tak o to, co Popova píše, jako spíš o to, co čte. Brain Pickings jsou obrovskou sbírkou komentovaných výstřižků z webu, z knih, z časopisů; jakékoli téma, jakákoli doba, všechno, co Marii zaujme. A její zájmy jsou širokánské a její pracovitost značná a kromě toho má slabost pro kuriozity. Vypadá to jako setkání babiččiny krabice s fotkami s univerzitní knihovnou a s haldou katalogů ze všech výstavních síní světa. Jde o dílo zcela neužitečné a velice adiktivní, pokud jste ten typ. 

A poslední dobou též tvrdě kritizované pro údajnou nepoctivost autorky. Na Brain Pickings nejsou žádné inzeráty, přístup není placený, ale Maria Popova žádá čtenáře o dobrovolné příspěvky. Kromě toho také odkazuje na Amazon formou affiliate linků. Což je informace, kterou najdete v patičce blogu, ale až od minulého týdne. 

Důvodem změny byl poprask, který odstartoval nejprve jakýsi Tom Bleymaier a později poměrně známý novinář Felix Salmon. Bleymaier spočítal (a Salmon citoval), že Popova vzhledem k enormní návštěvnosti svých stránek musí v affiliate programu vydělávat několik set tisíc dolarů ročně, což jí jaksi bere morální právo žádat čtenáře o příspěvek. Obzvlášť když se jim s tímto zdrojem příjmů nikdy nepochlubila. (Popova komentovala tuto částku jako nereálnou.) 

Diskuse, které na webu následně vypukly, zvednou každému z nás národní sebevědomí, protože jsou z větší části tak blbé, jako kdyby byly česky. Věci moc nepomohl dlouhý mail, který Popova napsala Salmonovi; ten jej v plném znění zveřejnil. Může posloužit jako učebnicová ukázka, jak se v podobné situaci reagovat nemá. Je rozhořčený, osobní, irelevantní a upřímný. Vypočítává, kolik práce a peněz Brain Pickings spolykají. Vysvětluje, jak se autorka vypracovala od nuly. 

Tady máme co dělat s kulturní propastí. Odpověď bolestně prozrazuje, že Maria Popova pochází z východní Evropy. Vysvětluje, zdůvodňuje, omlouvá se a vymlouvá a hraje na city a kličkuje, jasně se cítí vinna (což zuřivě popírá), přestože by stačilo napsat jen: hey, mind your own business! (Nebo nic.) Obávám se, že bych to napsal dost podobně jako ona a lichotím si, že bych možná měl dost rozumu to neodeslat — ve svém věku. Jenže kdoví. 

WT100

Jsou čtenáři poškozeni samotnou přítomnosti affiliate linků? Sotva. Je v pořádku o tomto zdroji příjmů pomlčet a přitom žádat o příspěvek s tím, že „Brain Pickings remains ad-free and takes hundreds of hours a month to research and write, and thousands of dollars to sustain“? Maria Popova si donedávna myslela, že to v pořádku je — a narazila. Spoléhala na to, že v případě potřeby vysvětlí, že affiliate není ad. Nevysvětlila. Nic strašného se nestalo, mladá žena z Bulharska bude dál pronásledovat americký sen o hrnci zlaťáků na konci duhy, bez drobných úrazů se to ostatně podaří málokomu. 

Bloggerská přestřelka, k níž došlo, ale ukazuje, že při vynalézání nových obchodních modelů budou spontánně vznikat i nové morální a etické vzorce. Prostor možného je jako vždy větší než prostor správného. A oba jsou nezmapované.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...