Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Média, která nerozumí mediánům

Petr Koubský 29. 5. 2013

Obecně vzato, neexistuje žádný objektivně správný způsob práce se statistikou. Všechno to jsou jen nástroje, které si vybíráme podle toho, jako práci chceme udělat.

Šéfredaktor David Slížek mi udělal před časem radost, když pro tento sloupek vymyslel název Medián. Je to o médiích, vychází to uprostřed týdne a ještě se tím dá ospravedlnit názorový oportunismus, nevyhraněnost, hledání souladu, takové ty čapkovské moralizující zlozvyky, co do nich my starší občas upadneme, ani o tom nevíme.

Kromě toho tu je samozřejmě jako potenciální téma ten skutečný medián, prostřední hodnota setříděné řady čísel. Nejpůvabnější definici jsem před časem slyšel v posluchárně nejmenovaného vysokého učiliště: „Takový jako průměr, jenže jinačí.“ Což je koneckonců pravda, existují četné druhy středních hodnot a jak průměr (zde byl patrně míněn ten nejznámější, tedy aritmetický), tak medián mezi ně patří.

Souvislost mediánu s médii je silná. V médiích se velmi často argumentuje nejrůznějšími statistikami, u nichž stojí za to ptát se, která ze středních hodnot popisuje daná data nejlépe. Koneckonců, širší veřejnost zná pojem medián docela dobře, a to ze mzdových statistik. Dnes už ani nejpitomější agitační plátek nemůže použít titulek „Skandál! Většina obyvatelstva nepobírá ani průměrný plat!“, protože všichni vědí, že na tom není nic pohoršujícího a že to ani jinak být nemůže. Hodnotu průměrné mzdy vychylují nahoru málo četné vysoké platy a tím kazí vypovídací hodnotu aritmetického průměru. Když Adam, Bětka, Cilka, Daniel a Ema pobírají postupně 15, 18, 24, 28 a 100 tisíc, pak mediánová mzda (24) popisuje jejich skupinu rozhodně výstižněji než průměrná (37).

V homogennější skupině, například kdyby Ema měla čtyřicet tisíc místo sta, by na tom však prakticky nezáleželo. Spočtěte si to sami a uvidíte, že se v takovém případě medián a průměr skoro neliší.

Což je důležité. Žádná objektivně správná střední hodnota totiž neexistuje! A obecně vzato, neexistuje žádný objektivně správný způsob práce se statistikou. Všechno to jsou jen nástroje, které si vybíráme podle toho, jako práci chceme udělat. Všechny se dají použít poctivěji i méně poctivě, chytře nebo hloupě. Statistika je exaktní disciplína, ale aplikace statistiky na reálný svět nikoli.

Když se nad tím zamyslíte, zjistíte například, že i mediánová mzda je matoucí údaj. Medián znamená, že polovina lidí bere méně, polovina více. Nejčastější mzda je však ještě nižší než medián. Kdybyste si opatřili průměrný vzorek obyvatel ČR a vhodným způsobem se jich otázali, kolik berou (například tím, že platy rozparcelujete do intervalů po pětistovce), nejčastější hodnota bude číslo nižší než medián. Říká se mu modus. Představte si rozdělení platů v populaci jako deformovanou Gaussovu křivku, strmou zleva a plošší zprava. Modus odpovídá jejímu vrcholu. Medián je dál vpravo a průměr ještě dál.

Mohlo by to být i opačně – průměr menší než medián? Mohlo, představte si jednu jedinou chudou rodinu, která se nějakým způsobem nastěhuje do bohaté čtvrti; dejme tomu, že bydlí v zahradním domku za jednou z vil a stará se o trávníky. Její nižší příjem srazí průměr v sousedství o trochu dolů, medián i modus zůstanou výše, Gaussova křivka bude deformovaná opačně.

MIF16

Nassim Nicholas Taleb ve své nedávno vydané knize Zrádná nahodilost (nedávno vydaná je jen u nás, on ji napsal už v roce 2001) tvrdí, že dobře si umíme představit jen věci rozdělené symetricky — tedy tak, že průměr, medián i modus jsou totéž číslo, což platí u ideální Gaussovy křivky. Asymetrie se vzpírá našim instinktům a musíme-li ji vzít v úvahu, děláme často chyby.

Čapkovsky moralizujícím stylem zmíněným na začátku proto navrhuji shovívavost vůči těm médiím, která nerozumějí mediánům. Jejich čtenářům však zároveň nutno doporučit obezřetnost. A kalkulačku u ruky.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka