Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Prostor se rozšířil. Obsah může a bude tvořit každý

Petr Koubský

Motám se kolem počítačů třiatřicet let. Po celou tu dobu se zájmem pozoruji stálý trend: prostor, který napřed patřil jen odborníkům, se otevírá stále širším skupinám lidí.

Mohu sem vůbec ještě psát něco o médiích, když teď jedno vydávám? Jsem důvěryhodný asi jako Babišovo lustrační osvědčení. Jenže český internet je malý, každý se zná s každým, většina lidí je nějak propletena osobními a obchodními vazbami. Konflikt zájmů je spíš pravidlo než výjimka. Je to stísněný a přelidněný prostor, když se zkusíte v posteli otočit na druhý bok, vrazíte do někoho, koho znáte z webu, a porota Křišťálové Lupy musí dávat pozor, aby nezvolila sama sebe — ne ze zlého úmyslu, ale čistě omylem.

Anebo to možná jen tak vypadá.

Motám se kolem počítačů třiatřicet let. Po celou tu dobu se zájmem pozoruji stálý trend: prostor, který napřed patřil jen odborníkům, se otevírá stále širším skupinám lidí. Další a další činnosti se zjednodušují do té míry, že jsou přístupné každému. Příkladem, který uvádím nudně často, je DTP. Vzniklo s nástupem osobních počítačů, do té doby se nedalo mluvit o DT čili „desktop“, byl to prostě polygrafický průmysl a jeho jednotlivá odvětví. Úprava a sazba tiskovin se dostala ven z tiskáren do rukou grafických studií a nadšených jednotlivců.

Žehralo se přitom na úpadek řemesla a kvality, spíš právem než naopak, dlouhodobě se však především rozšířil prostor. Dnes se do něj vejdou domácí patlalové i profíci. Těm druhým vznikají pod rukama nádherné knihy stejně jako dřív. Většina patlalů je poměrně účinně pacifikována přednastavenými vzory a šablonami v editorech, prezentačních a malovacích programech. Kdo se jich drží, ten zas tak moc nezkazí. A drží se jich skoro každý, protože to pak jde rychle a bezpracně. Problém tak představují pouze patlalové pilní, ale tak to bylo vždy a ve všem, a bude tomu tak i nadále.

K zapamatování: profíci o chleba nepřišli. Ti lepší dělají zas špičkové řemeslo, jen se museli naučit novým postupům, ale to udělali rádi; profík přece nechce stát na místě. Ti horší se stali lepšími patlaly a vede se jim často báječně.

Od té doby se to zopakovalo ve více oborech. Před týdnem se rozloučil Reflex se svým slavným fotoreportérem Janem Šibíkem. Jiný český fotožurnalista Radek Burda to tvrdě a chytře glosoval zhruba ve smyslu: nač jsou dnes drazí reportéři, když v každé konfliktní zóně pobíhají nějací místní kluci s foťákem v mobilu? Což je samozřejmě pravda.

Totéž se týká textů. Co vlastně chce dnešní čtenář? Myslím, že většinou dvě věci: zábavu a rychlost. Podejte nám to maximálně stručně a aby u toho byla legrace nebo nahota nebo oboje! Občanská a poloprofesionální žurnalistika dovede tyhle požadavky splnit stejně dobře, jako v devadesátkách dovedl každý, kdo někde ukradl Corel Draw, vysázet na počítači reklamní leták. Můžete stokrát křičet, že kvalita jde dolů, ale je vám to houby platné, protože kvalita ve vašem smyslu slova není to, po čem tu je poptávka.

Jan Šibík nemůže soutěžit s filipínskými kluky, protože od teď už vždy prohraje. Umělecký grafik nemůže soutěžit s novopečeným majitelem vektorového kreslítka, protože vždy prohraje. Když píšete, nemůžete soutěžit třeba s tímhle (děkuji za tip Marku Prokopovi) — vyšší kvalita je lhostejná a cenou prohrajete. A český internet už není malý a přehuštěný, je na něm nějakých šest milionů lidí a má velikost celého území republiky.

A mnozí z těch šesti milionů si něco vytvářejí – v hrozné kvalitě dle měřítek nás kluků a holek, co spolu mluvíme a vrážíme do sebe, když se otáčíme, jsouce namačkáni v Praze a v Brně na pořád té samé permanentní konferenci. Ale vytvářejí. Mimibazar žije a na posměšky kašle a prohraje to s ním nejen Pohlreich a Vaněk, ale dokonce i Babica.

Prostor se rozšířil. Obsah může a bude tvořit každý. Profíci mají dvě možnosti. Ty stejné jako vždy: buď se člověk stane lepším patlalem, nebo půjde a vymyslí něco nového a naučí se to a bude to dělat. A pak se to celé zas zopakuje.

Takže to nakonec bylo přece jen o médiích a střetu zájmů jsem se nejspíš nevyhnul.

Našli jste v článku chybu?

4. 12. 2013 10:21

Moje zcela osobní zkušenost jako autora je taková, že soudě podle diskusí opravdu spousta lidí obsáhlejší text v podstatě nečetla a držela se tak na úrovni první věty či nadpisu. Pokud totiž někdo autora kritizuje jak je blbý, protože... , a vzápětí uvede argument, který v článku byl téměř doslova, tak to zkrátka a dobře nečetl anebo tomu minimálně nevěnoval žádné přemýšlení.

Druhá zkušenost je, že nejlépe přijaty byly právě stručné a objektivně vzato spíš povrchní články, největší problémy byl…

6. 12. 2013 10:36

Grammar Nazi (neregistrovaný)

A to praktikujete i pro psaní komentářů, když tady kritizujete něčí češtinu a nějaké překlepy v rychlosti?

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?