Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Setapouch! Sobý hnusec! Aneb jak poznat lež

Petr Koubský

Budoucnost kritických analýz možná patří strojům, či aspoň kombinaci strojové analýzy s lidskou. Deník Washington Post zahájil zkušební provoz svého nástroje Truth Teller.

Jak známo, Saturnin s dědečkem — nikoli se svým dědečkem, s vypravěčovým dědečkem, ale to jistě všichni víte — si zařídili Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru, aby „zabránili nezodpovědnému překrucování fakt, na které si páni romanopisci zvykli“. Díky tomu jsme se mohli dovědět, jak to doopravdy bylo s Ivanem Slámou, účetním továrníka Dubského, který se ostatně nejmenoval Dubský, ale Mikulka; jak proběhl incident mezi Dalem a Stonem v Peerově saloonu; a tak dále. 

Saturnin a dědeček žili v době, kdy se literatura psala víceméně realisticky, což jejich úkol značně usnadňovalo. Dokonce i v románu se dalo občas mluvit o nějaké objektivní a ověřitelné pravdě. Postmoderna (a její objev, že realismus s realitou nemá nic společného) by jim řádně zamotala hlavu, ale jistě by si našli nějaké nové hřiště. 

Jedno se vysloveně nabízí: zpravodajství a publicistika. 

Máme za sebou volby, jimž předcházely kampaně. V takových volebních kampaních se toho namluví! Ověřovat a uvádět na pravou míru není tak dobrá zábava jako u šestákových westernů a červené knihovny, zato je to užitečnější. Na domácí scéně už téměř rok působí server Demagog.cz, který rozebírá vybrané politické diskuse a rozhovory odvysílané v televizi a rádiu. 

Tamní pečlivé analýzy nehodnotí názory a postoje politiků, ale výhradně věcnou správnost těch výroků, kde má smysl o ní mluvit. Řekne-li některý z těch dobrých mužů, že bychom měli neprodleně vstoupit do války s Ruretánií, je to velmi pravděpodobně pitomost, ale nejde o výrok, jemuž lze přiřadit pravdivostní hodnotu. Řekne-li však „vždy jsem říkal, že je třeba zaútočit na Ruretánii“, je to úplně jiná věc. To se dá ověřit a ukáže-li se například, že onen pán se před časem zasazoval o těsnější spolupráci s bratrskou Ruretánií, je nachytán na švestkách. 

Škoda, že toho víc nevyužívají média, Demagog.cz by si zasloužil být často citován. Je to výborná služba právě pro novináře. 

A ne jediná. Poslední dobou provozuje na webu výtečnou a užitečnou pomůcku Marek Pícha (české twitterové komunitě dobře známý jako @tracnik). Na filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity přednáší o myšlenkových experimentech a učí epistemologii, tedy nauku o tom, jak poznáváme a jak (a zda) je vůbec možné, že něco poznat můžeme. 

Odtud je blízko k analýze rozmanitých tvrzení, zejména aktuálních a politických, jíž se Marek Pícha ve volném čase věnuje na svém blogu Argumentace. Kontroverzní tvrzení (a situace, jež z nich vyplývají) rozebírá Pícha elegantně, vtipně a poučně. I odtud by novináři měli citovat, ale hlavně se tu mohou přiučit přesnému kritickému myšlení. 

Budoucnost kritických analýz nicméně možná patří strojům, či aspoň kombinaci strojové analýzy s lidskou. Deník Washington Post v těchto dnech zahájil zkušební provoz svého nástroje Truth Teller. Jeho úkolem je sledovat televizní vysílání a pokud možno v reálném čase doplňovat na obrazovku titulek PRAVDA nebo LEŽ. „Snímáme video, převádíme ho na text, porovnáváme s naší databází a pak zobrazíme, co je pravda a co není,“ popisují to autoři. 

UX17_pulpitel2


Autor: Washington Post

Jednoduché… když k tomu máte hromadu výpočetního výkonu a pro tento účel speciálně vyvinuté algoritmy na bázi umělé inteligence. Což znamená, že v českých zprávách podobnou věc zatím neuvidíme, jenže v blízké budoucnosti — kdo ví? Třeba se s konečnou platností ověří, že lež má opravdu krátké nohy. 

Také je pravda, že účetní Sláma byl velmi rozčilen, ale tím pravdivé údaje končí a všechno ostatní se ve skutečnosti odehrálo docela jinak. 

Našli jste v článku chybu?
31. 1. 2013 22:08
Petr Koubský (neregistrovaný)

Smím stručně odpovědět?

1. Demagog.cz, jak já to chápu, hodnotí prostě to, co hodnotitelné je - tedy výroky, které mají pravdivostní hodnotu. Jde-li o diskusi, kde osoba A takové výroky používá a osoba B plká, demagog.cz s tím nemůže udělat nic, to je věc moderátora nebo jiného pořadatele té diskuse. Částečně je to ovšem zohledněno pomocí kategorie Neověřitelné. Na Demagogu.cz ovšem nehodnotí kvalitu či zaměření toho kterého vystoupení, tím by popřeli princip svého fungování. Nejsou a nemají bý…

30. 1. 2013 12:41
Jean Laroux (neregistrovaný)

Ta Truth mašinka má jednu drobnou mušku. Takovou spíš mušinku či mušinečku majinkatou :) Když bude nějaký algoritmus říkat lidem co je TRUE a co je FALSE, pak si lidé zvyknou věřit mašině a mašinu pak půjde zneužít proti věřícím ovečkám u pozorovátek a poslouchátek. Stále je tu totiž někdo, kdo mašinu vytvořil a používá ji. Informační chaos plný informací i dezinformací má jedno pozitivum. Nutí člověka pochybovat a pochybnosti tlačí člověka k hledání nové (jeho vlastní) víry, kterou zove "pravdo…