Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Texty na jedno použití a proč se s nimi nepárat

Petr Koubský 17. 4. 2013

Velká část psaného jazyka je spotřební zboží k jednomu použití. Nepleťme si maily s literaturou a s trvalými hodnotami. Štěkat kvůli příležitostné hrubce je hnidopišství.

Téměř v každé webové diskusi se dříve či později objeví někdo, komu se americky říká grammar nazi: taková ta osoba, pro kterou je dostatečným důvodem k zamítnutí vašich argumentů gramatická chyba. Napište třeba „zhora dolů“ nebo „Marie s Irenou přišli“, tj. něco, v čem někdy udělal chybu každý včetně profesorek češtiny (a pravděpodobně též včetně dotyčných gramatických nácků) — a jste u nich vyřízeni. Nepřilepte do složitého souvětí čárku na správné místo a vytáhnou na vás, že kdo neumí psát bez chyb, nedovede ani jasně myslet. A když už nenajdou nic jiného, aspoň vám řeknou, že píšete ošklivě a jazyk má přece plnit estetickou funkci. (Na tomhle odstavci si smlsnou!)

Ano, jazyk má estetickou funkci; někdy. Většinu z nás však, jak praví klasik, mezi básníky žádný Vítězslav nezval. Mluvíme a píšeme proto, abychom si sdělili informace. Babička přijede ve středu, TCP/IP stack je software typu public domain, nalít vodu do kyseliny není dobrý nápad. (A to ani v případě, že to někdo napíše jako kiselina.) Prakticky veškerá odborná publicistika slouží k informování, nikoli ke zkrášlování ducha. Štěkat po sobě kvůli příležitostné hrubce je hnidopišství.

Tohle téma mě napadlo, když jsem si povšiml, jak se na Facebooku někdo podivuje, že na webu, jímž mediální poradce nabízí své služby, je jakási obskurní chybička. Ale mediální poradce, u všech všudy, není jazykový korektor! Ano, dřív bývala jazyková úroveň novin a časopisů lepší, není to ale tím, že by jejich redaktoři a externí přispěvatelé uměli pravopis lépe než dnes. Je to tím, že tehdy byly peníze (a čas, hlavně čas!) na jazykové korektury. Když jsme v devadesátých letech vydávali papírový časopis o počítačích, prošel rukama naší výtečné korektorky každičký řádek, pokud možno ne jednou. Všichni jsme díky ní budili mylný dojem, že neděláme chyby.

Jenže ten časopis byl měsíčník. Tehdy jsme si sice mysleli, že pracujeme ve spěchu, ale proti dnešku to bylo líné podřimování. Písmenka do onlajnu se sekají takovou rychlostí, že to člověk po sobě (raději) ani nečte. Na nějakou shodu přísudku s podmětem, či jak se tomu říká, opravdu není čas; autor nemůže sám sobě dělat korektora, ostatně k tomu ani není kvalifikován.

A není to priorita! Prioritou je ověřovat fakta a nepsat věcné nesmysly, prioritou je nenaletět na chytré PR chytáky, prioritou je dělat víc než bystře překládat z angličtiny. Když chybí tohle, pak je houby platné, že autor umí použít přechodník minulý. Pravopis není všechno, řekl si jednou Králíček. Jsou dny, kdy ti vůbec nepomůže, že umíš napsat MYSLIVEC.

Jen abych předešel námitkám, netvrdím, že je chvályhodné neumět pravopis. Neumět cokoli není chvályhodné. Bere mě čert, když lidé jaksi hrdě říkají, že matematiku (programování, němčinu, ruštinu, opravy auta…) ani trochu neovládají. Nikdo neumí všechno, ale pyšnit se jakoukoli neznalostí je pěkná hloupost.

Jenže právě proto, že nikdo nemůže umět všechno, existují priority. Těžký a samoúčelný český pravopis si rozhodně nezaslouží, aby mezi nimi byl vysoko. Pořád se ještě pokládá za kulturně hodnotné, když někdo sice neumí pořádně anglicky, ale nedělá chyby v češtině, ale není to užitečnější naopak?

Každý, kdo vedle své profese zvládá českou gramatiku bezchybně, má mou (trochu nedůvěřivou) úctu. Vedlejší věty příčinné, účelové, podmínkové a přípustkové! Vyjmenovaná slova, slovesné vzory, čísla, způsoby, rody a vidy! Každý… pokud a dokud nesoudí ostatní podle této dovednosti. Je to povrchní, je to školometské, je to trapné. A především to je hodně levný způsob, jak ukončit diskusi. Pokládali byste za normální a slušné, kdyby vaši způsobilost diskutovat o něčem úplně jiném soudili podle toho, zda umíte integrovat hyperbolometrické funkce? (Podle mne jsou užitečnější než i/y.)

MIF16

Jsou situace, kdy na gramatice jakožto součásti štábní kultury nesporně záleží: oficiální dokumenty, tzv. krásná literatura anebo třeba nápisy, které trvale trčí na veřejných prostranstvích a čtou je tisíce lidí po tisíce dnů. (V Praze na náměstí Míru už dlouho straší ukazatel směru Francouská.) Ale velká část psaného jazyka je spotřební zboží k jednomu použití. Nepleťme si maily s literaturou, nepleťme si odborné články s trvalými hodnotami a úsilí i posměch vynakládejme tam, kde to má smysl.

Zakončil bych nějakou efektní hrubkou, ale připadá mi to nadbytečné. Naštvaných lidí bude stejně víc, než si tento celkem mírný postoj zaslouží.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA