Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Trochu místa pro skutečná témata, prosím

Petr Koubský

Upozornění: tento text není zcela prost moralizování a sprostých slov. Máte-li pocit, že vám jedno nebo druhé může uškodit, nečtěte dál! Ano, bude to o kauze „Ty vole (…) Mandela.“

No ty vole! Možná se úplně třepete, abyste to nemuseli číst. Anebo ne, protože téma je lákavě skandální, ať už o něm ten vůl napíše co chce.

Nemusel by možná psát vůbec nic, protože jeho názor se velmi blíží tomu, co brilantně shrnul Petr Fischer na iHNED.cz: „Způsob mluvy a přemýšlení, který vládní trojice prezentovala, je [důsledkem] snadnosti, lehkosti a uvolněnosti komunikace, která patří k infantilizačním trendům moderních společností.“

Otázka příčiny a následku stojí za zamyšlení. Kým je společnost infantilizována, zdětinšťována? Především médii, kým jiným. (Médii v nejširším smyslu slova, v mcluhanovském.) Proč jsou média naladěna na tuto notu? Protože to tak lid chce. Tedy slepice a vejce? Kdepak; mluvíme o rekreačních drogách, nabídka tedy vytvořila poptávku, ne opačně.

Forma je důležitá. Trojice ministrů hovořící v parlamentu jazykem fotbalové šatny, nadto o věci, která by obzvlášť zasluhovala trochu důstojnosti, působí trapně. Co je trapné, bývá výtečným zdrojem humoru. Humor, zejména ten na středoškolské úrovni, mainstreamová média milují, protože jejich publikum činí totéž. V předminulém desetiletí teoretici vážně debatovali o tom, zda právě vynalezený infotainment povede k úpadku společnosti. Otázka dosud není vyřešena, s jistotou však lze konstatovat, že podíl info- složky na mixu informací a zábavy klesá k nule. Za hromového potlesku, řekla by Padmé Amidala.

Ale důležitější je obsah. Podstatou infantilizace není jazyk, styl, forma a koneckonců jí nutně nemusí být ani hloubka zpracování. Je jí výběr priorit, stanovení agendy. Média mohou jít po snadných a povrchních věcech, anebo mohou volit těžká a důležitá témata. Své postavení v rámci tohoto spektra si volí vědomě.

Podle znalců parlamentního vysílání tuhle legrácku ČT poslala do světa víceméně automaticky, bez aktivní volby. Budiž. Kdyby tu volbu měla, bylo by správné ministerské žblepty šířit? Nejspíš řeknete ano a máte na mysli otevřenost, kontrolu nad politiky. Jděte jim po krku. Dělají to za naše peníze. A tak dále.

Jenže, přátelé, tohle jim nevadí. Z nějakého tyvole se u nás nestřílí. Česká společenská norma rozhodně není přecitlivělá. Diskusi o tom, zda by měla být, si klidně odpusťme, není k ničemu. Klausovo pero, Zemanův pád ze schodů — zasmějeme se a jede se dál. Pro „viníky“ to vlastně je pohodlná úniková cesta. Za tyhle džentlmenské (ehm… ale ano, tak to velká část společnosti bere: je jako my, mluví upřímně, na nic si nehraje) delikty je mnozí ještě pochválí. A v jejich mediálním stínu zaniknou opravdu nepříjemné otázky, které buď novináři ani nepoloží, nebo si publikum odpovědí nevšimne. Postoj k dění na Ukrajině? Personální změny ve státních firmách? Těžební limity? Romská otázka? Ano, píše se o tom, ale je to šum v pozadí, ne velké téma. Média nemohou tyto otázky vyřešit. Je však v jejich moci nastolit je, anebo zamést pod koberec.

Je častou taktikou vyčítat někomu, kdo dělá A, že místo toho nedělá B. Mnohdy jde skutečně o demagogii. Myslím, že v tomto případě ne. Místa, která opravdu ještě někdo sleduje – hlavní zprávy velkých televizí, první stránky deníků – jsou vzácná právě proto, že mají k dispozici pozornost publika. Solidní média by měla využívat tento svůj vliv k prosazování solidních témat. Což by znamenalo obětovat část místa věnovaného zábavné infantilizaci. Tím nemyslím – probůh! – nějak ji zrušit nebo omezit. To bych se neodvážil. Jen poprosit, ať maličko uhne stranou.

Našli jste v článku chybu?

11. 12. 2013 7:27

karel x (neregistrovaný)

Tohle mi připadá jako ukázkový příklad hloupého přístupů velké části lidí u nás k médiím. Novináři nejsou dostatečně levicový/pravicový (nehodící se škrtněte), je to póvl a fekálie a pokud náhodou napíšou něco rozumného, s čím si nevím rady, tak to jsou pravdoláskaři nebo pražská kavárna.

Dobrých i špatných novinářů je u nás spousta, ale to co říkají ti dobří obvykle lidi nechtějí slyšet. Ale v zahraničí to není o moc jiné.

11. 12. 2013 7:55

Jiří (neregistrovaný)

Hrozivá lehkost s jakou ministr obrany vlády v dlouhodobé demisi plácnul, že on ten zvláštní letoun, pravděpodobně Airbus A319, na cestu přes půl světa zaplatí. Protože je vysloužilý voják, připoměl mi jiného vysloužilého vojáka s uvolněným vztahem ke státním nebo firemním penězům. Jaroslava Tvrdíka, který je úplnou náhodou zrovna teď poradcem premiéra.

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele