Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Život Steva

Petr Koubský 4. 9. 2013

Z filmu Jobs jsem odešel zklamaný a zamyšlený, jenže si nejsem jist, jak ten pocit popsat a zdůvodnit.

Viděli jste film Jobs? Předpokládám, že už dávno. Já teprve teď, v téměř prázdném sále multiplexu. Odešel jsem zklamaný a zamyšlený, jenže si nejsem jist, jak ten pocit popsat a zdůvodnit.

Tvůrci se očividně snažili natočit skutečný životopis Steva Jobse – do té míry, do jaké to je přijatelné pro film s komerčními ambicemi. Povedlo se jim to možná až příliš dobře, protože hlavním dojmem je nuda – buď se tam pracuje, nebo schůzuje. Počítačový průmysl není příliš fotogenický a korporátní zasedačky už vůbec ne. Kdo Jobsův životopis nezná, odnese si dojem, že ten člověk byl sobec, cynický manipulátor, pěkná svině a odvážný obchodník.

Což všechno v různé míře skutečně byl, ale nejen to; takových jsou totiž v jakémkoli byznysu mraky a filmy se o nich netočí, není proč. Jobs byl vizionář. Tohle slovo je strašlivě nadužívané, hodí se na jednoho z tisíce těch, kdo tu nálepku dostali, na něj však ano. Uhodl, jak by mohla vypadat budoucnost, a pak se snažil, aby do ní pronikl jako jeden z prvních, aby ji zpřístupnil komukoli. A aby za to dostal náležitě zaplaceno. A povedlo se mu to.

Tou budoucností byl osobní počítač, s důrazem na slovo osobní. Na rozdíl od veškeré konkurence, která namísto toho vymýšlela a vyráběla osobní počítače. To je něco úplně jiného.

Steve Jobs předběhl svou dobu o nějakých padesát let. To, co si představoval v roce 1977 (a snažil se to vnutit světu, protože to je to, co vizionáři dělají s věcmi, které si představují), se naplnilo až v posledních letech: počítače ve většině domácností Západu, počítače, na které nemyslíme jako na počítače. Myslím, že ta příšerná paličatost a sebestřednost částečně vycházela z toho, že on prostě věděl, jak to dopadne a neměl trpělivost s těmi, kdo to nevěděli a odmítali chápat.

Mám ostatně podezření, že byl ještě bezohlednější a nesnesitelnější, než jak ho film ukazuje. Tak to chodí. Edison, Einstein, von Neumann, Feynman a kdekdo taky nepatřili zrovna k měšťáckým morálním vzorům. Neříkám, že jejich velikostí lze automaticky všechno omluvit, říkám, že to jde jedno ruku v ruce s druhým, zákonitě.

Převyprávět něco takového filmovou řečí je asi těžké. Stálo by to ale za druhý pokus, protože na Jobsově životě opravdu nejsou hlavní ty zasedačky, intriky a zlaté padáky. (Ani pro něj to nebylo nejpodstatnější, natožpak pro nás diváky.) Hlavní je ta úporná touha změnit svět, která mu částečně vyšla (počítač je osobní v plném smyslu slova), částečně nevyšla (zas tak moc se nestalo) a částečně ji zastínily peníze (Apple je nejhodnotnější firmou světa, akcionáři se radují a chtějí se radovat i nadále). Tohle je konflikt, který by měl být vidět ve filmu, tohle je velké téma dneška: kolik lidí je v takovém postavení a má takovou odvahu, aby prosadili zřetelně bláznivý nápad? Jaké budou jeho vedlejší důsledky? První Macintosh takovým nápadem byl. První iPod ostatně taky, na trhu zaplaveném organizéry, PDA a kapesními přehrávači hudby.

CIF16

Mimochodem, zde se dá namítnout, že Jobs vlastně nic nevymyslel – kromě marketingu. Nebyl technik. Apple II postavil Wozniak, Macintosh dal dohromady tým tažený Atkinsonem a Hertzfeldem. Při vší úctě k nim: rozhodující byla ta vize. Nebýt Jobse, byly by to zas jen počítače. Takhle se z nich stala budoucnost, naše přítomnost. Kterou samozřejmě netvoří jen Apple, ale tam to začalo.

Nic z toho v tom filmu není. A kdyby byl aspoň zábavný, což nebyl, mimoděk by připomínal spíš Život Briana než jednu z opravdových legend moderní doby.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír