Hlavní navigace

Megaconference IV -- svátek videokonferování

Michal Krsek 4. 12. 2002

Jednou z nejzajímavějších aplikací, která se zrodila v lůně akademického experimentu Internet2, je projekt Megaconference. Tato "virtuální sešlost" je nejvýznamnější videokonferenční událostí, jakou lze na Internetu vůbec potkat a v minulém roce měla na dvě stě účastníků. Na příští týden je plánováno již čtvrté dějství.

Co si pod pojmem Megaconference představit? Jde o videokonferenční setkání několika účastníků na předem definované téma – letos je to „distance learning“. Díky použité videokonferenční technologii získávají prezentující okamžitou zpětnou vazbu. Pro ty, kteří netouží komentovat prezentaci či nemají patřičné vybavení, je tu možnost pasivní účasti přes proudované video (streaming).

Protože od prezentací je nutné si také čas od času oddechnout, o přestávkách je možné neformálně (veřejně) poklábosit s přednášejícím. Oblíbenou zábavou jsou také takzvané „roll calls“, kdy každý registrovaný uživatel má 30 sekund na představení své i organizace, kterou zastupuje, a má možnost vyjádřit se k čemukoliv.

Na projektu Megaconference je podle mého názoru nejhezčí, že nepoužívá žádných speciálních aplikací, žádných zvláštních protokolů a nevyžaduje žádnou dramatickou kapacitu (pravda v České republice, v době usilovného vyjednávání o vytáčeném připojení je kapacita 384 Kb/s lehkou utopií, nicméně ve světě jde o běžně dostupnou záležitost).

Uřídit stovky videkonferujících uživatelů je hodně náročné i v případě, že máte k dispozici nástroje pro správu systému. V případě protokolu H.323 taková nástroje fakticky chybí a i proto je jakákoliv akce, která má ambice provozu v lidsky heterogenním prostředí, dobrodružstvím. Nicméně největším globálním škodičstvím, které bylo v průběhu Megaconference zaznamenáno, je obrázek dehonestující hlavního organizátora, který byl promítán v průběhu přestávek minulý rok.

Co od Megaconference IV můžeme očekávat? Lidé, kteří se aktivně zajímají o oblast „distance learning“ (výuky na dálku), mohou čekat zajímavé obohacení svých znalostí. Ostatní mají šanci se podílet na rozhodně největší videokonferenci na světě, konané přes IP síť.

Problémem může být fakt, že letošní ročník se koná už 10. prosince tohoto roku a testování je na programu dnes. Přestože je registrace už uzavřena, je možné pokusit se vloudit například posláním e‑mailu autorovi článku. Pro připojení potřebujete H.323 hardwarovou videkonferenci, není možné používat softwarové klienty jako Netmeeting nebo CU SeeMe, a dostatečnou kapacitu připojení k Internetu – minimálně 384 Kb/s syme­tricky.

Příjem proudovaného videa je možný několika způsoby. Konference je obvykle vysílána oběma hlavními low-level technologiemi – Real Video, Windows Media (typicky pro šířky pásma 384 Kb/s a 512 Kb/s), MPEG-1 (1,5 Mb/s) proud obstarává CISCO IP/TV a pravděpodobně budou k dispozici i MPEG-2 proudy poskytované přes hardware zapůjčený společností VBrick. Podle všeho bude k dostupný i audio a video proud založený na tzv. mTools (vic, rat), nicméně pravděpodobně i v aktivním režimu.

Informace o nastavení lze najít zde. Pokud raději klikáte, je možné doklikat patřičné nastavení zde.

Anketa

Připojíte se k Megaconferenci IV?

Našli jste v článku chybu?

5. 12. 2002 18:19

Michal Krsek (neregistrovaný)
Myslim, ze realnejsi je prirucni slovnicek LUPY. Chapu, ze spousta tech terminu neni vseobecne znama, nicmene neni mozne je v kazdem clanku vykladat.

5. 12. 2002 17:00

PaJaSoft (neregistrovaný)
Ahoj Michale, mohu Te, zrejme nejen za sebe, poprosit, abys nepouzival cizi vyrazy pokud to neni nezbytne nutne pro vyklad nebo je cesky termin nezazivny, nezabehly apod.? Spoustu terminu, ktere pouzivas a to nejen z odborneho hlediska chapu, ale jsou takove, ktere jsem do dnes nerozlustil, pro mne osobne to znamena, ze informace v clanku maji pro mne mensi vyuziti nez by bylo mozne. Co to znamena pro Tebe, to si preber sam...-)
Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?