Hlavní navigace

Měli bychom se bát kontextové reklamy?

Eduard Hlava 7. 1. 2005

Příjmy z kontextové reklamy v ČR loni výrazně rostly a letos porostou ještě víc. Jinak je tomu prý v zahraničí, kde se objevují již příznaky útlumu. Tento útlum je dán zřejmě tím, že lidé začínají být i k této formě reklamy přisleplí, stejně jako tomu bylo (a stále je) u klasických bannerů. Ale i tak například Google na AdWords vydělává slušné peníze a nepředpokládám, že v Čechách k útlumu v nejbližší době dojde. Ba právě naopak.

Za poslední dva pracovní týdny jsem ze dvou různých zdrojů zaslechl nářky provozovatelů contentových serverů na to, že kontextová reklama je připraví o příjmy z reklamy, a tudíž o ni nemají zatím zájem. V první chvíli jsem málem vylétl z kůže, protože jsem byl v tu chvíli v pozici čtenáře, který internetovou reklamu musí „konzumovat“, a přišlo mi nemyslitelné, že někdo kontextovou reklamu, která může mít jasný přínos pro čtenáře, odmítá.

Ještě doplnění: nemám na mysli jen známou textovou kontextovou reklamu typu AdWords Googlu či eTarget cz/sk, ale uvažuji i o grafické reklamě zobrazované v kontextu obsahu stránky. Čili i zobrazení banneru na základě analýzy obsahu stránky, kde se tato reklama má zobrazit. A právě o cílení grafické reklamy tu v tuto chvíli jde, protože může reálně vytlačit část stávající „necílené“ reklamy.

Když jsem se trochu uklidnil, zjistil jsem, že odmítání myšlenky grafické kontextové reklamy pochází z neznalosti fungování internetové reklamy a vlastně i z neznalosti fungování reklamy jako takové. Placení za kliknutí (Pay-Per-Click) u kontextové reklamy, což je obvyklá (nikoliv jediná) možnost platby za tuto reklamu, nemusí v krátkodobém horizontu provozovateli serveru vynášet tolik jako klasické tupé a necílené zobrazování bannerů. A zde nacházíme onoho známého zakopaného pudla.

Hlavním argumentem odpůrců je následující tvrzení: „inzerenti by k nám pak nedávali klasickou reklamu přímo, ale prostřednictvím kontextové reklamy by realizovali kampaň, ze které bychom měli nižší příjmy“.

Pokusme se to trochu rozebrat. (1) Opravdu bude stále více případů, kdy inzerent zvolí kontextovou reklamu (ať už textovou, nebo grafickou) – což se nemusí líbit provozovatelům serverů. A udělá dobře, protože mu může přinést výrazné úspory. Ale měl by si dobře rozmyslet, na jaký typ kampaně ji použije. (2) Kontextová reklama se moc nehodí pro imageové kampaně. Využije se spíše pro kampaně Click-To-Buy, tedy pro přímou nabídku výrobků a služeb.

MIF16

Z předešlého odstavce tedy vyplývá jedna podstatná věc. Nikdy se nestane, že klienti úplně ztratí zájem o „obyčejnou necílenou“ reklamu. Ta tu bude ještě nějaký pátek a ta kontextová se bude používat jako vhodné doplnění v případech, kdy se to bude hodit.

V konečném důsledku pak může inzerent utratit mnohem více peněz, protože zjistí, že vhodným mixem reklamy „necílené“ (resp. cílené na část webu oborově zaměřenou) a přesně cílené kontextové reklamy dosáhne daleko větší účinnosti. Posílí značku a ještě prodá více výrobků nebo služeb. Takových osvícených inzerentů je zatím málo, ale věřím, že budou rychle přibývat. Doufám také, že bude letos na Internetu ubývat tupé „necílené“ reklamy na úkor té o něco chytřejší, kontextové.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství