Hlavní navigace

Mění Nova svou tvář?

Michal Černý 9. 5. 2008

Nejsledovanější česká televize spustila nový web, který rozčeřil emoce nejednoho čtenáře, diváka či návštěvníka. Má ale šanci uspět? A co nám Nova svým počinem vlastně chce říci?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Zatímco televizní stanice postupně směřuje od černé kroniky a televizního kanálu, který když zapnete, musíte pod televizor dát kbelík, aby krev nekapala na koberec, k televizi se zvířátky a usměvavými moderátory, web jde zcela jinou cestou. Web tn.cz se dle své koncepce snaží oslovit zcela jinou skupinu diváků, než kteří by měli sledovat současnou Novu. Je to ukázka toho, kam chce televize směřovat (spolu s tím, že by obě redakce mohly časem splynout) nebo snaha přilákat ke svým obrazovkám nové diváky? Není web pro ty stávající doplňkovou službou?

Právě na to, je-li tento krok koncepční, se můžeme ptát. Snaha využít video je v devadesáti sekundových zprávách spíše křečovitá, protože kromě moderátorky se toho moc nehýbe (místo video sekvencí jen fotografie, ovšem s video rozlišením, ale možná jsem měl jen smůlu) a informační hodnota oproti přečtení výpisu RSS zpráv za desetinový čas je také prachbídná.

Zajímavé je rozdělení na červenou a modrou sekci (že by nějaká spojitost s politickým systémem ČR?). Ona modrá „seriózní“ sekce pracuje s titulky velmi podobně jako bulvární magazíny a červená sekce je velmi „tvrdá“ i na české poměry. Portál svým zpravodajstvím neútočí na pozici iDnes, Aktuálně ani Novinek. Jeho cílovou skupinou jsou čtenáři papírových bulvárních listů. Jakou má šanci na úspěch takto koncipovaný projekt, je těžké říci, protože elektronická verze Blesku (a ani jiných podobně laděných webů) žádnou díru do světa neudělala.

MIF16

Navíc Nova vyráží směrem, který by v televizi asi RRTV neunesla. Rudá sekce leží na pomezí bulváru a pornografie a upozornění na tento obsah chybí. Právě to možná spolu s reklamní kampaní v hlavním zpravodajství vzbudilo emoce největší. Je vhodné dělat v nejsledovanějším čase, v pořadu, který sledují i děti, reklamu na podobný web? A nejedná se o reklamu svým způsobem klamavou? Já osobně měl po jejím shlédnutí pocit, že se objevím na úplně jiném webu. Podobný pocit mají zřejmě i někteří poslanci, ale je otázkou, jak se svými stížnostmi na RRTV uspějí. Je nejasné, jakým způsobem může tento orgán počínání Novy v tomto směru regulovat.

A snaha o blogy? Je možná paradoxní, že v projektu za desítky miliónů korun blogují redaktoři na běžném blogu z domény Blog.cz. Nemám nic proti této technologii ani proti firmě Jyxo, ale mít z titulní stránky odkazy vyvedené kamsi pryč v době, kdy každý druhý webmaster umí udělat redakční systém díky Drupal či WordPress…

Pokud se zeptáme, jestli má projekt šanci na úspěch, pak šanci má. Nova má spoustu peněz a i kvalitních lidí, umí dělat marketing a disponuje nemalou zkušeností s tvorbou zpravodajství. Jestli ale díru do světa udělá se současným TN, by bylo s podivem. Změn je potřeba příliš mnoho a tvorba webu, který bude mít stabilní solidní návštěvnost, bude trvat ne dny, ale měsíce či roky. Na radostné výkřiky z dobrých čísel návštěvnosti prvních pár dnů je poněkud brzy. Příklad z nových zpráv na Primě hovoří za vše.
Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť