Hlavní navigace

Zaměstnanec T-Mobilu ukradl data o zákaznících [AKTUALIZOVÁNO]

 Autor: Jan Sedlák
David Slížek 13. 6. 2016

Osobní údaje až 1,5 milionu zákazníků se pokusil zpeněžit dnes už bývalý zaměstnanec telekomunikačního operátora T-Mobile. Případ vyšetřuje policie.

  • 12:30 – text jsme rozšířili o informace z tiskové zprávy T-Mobilu
  • 13:30 – do textu doplněny odpovědi na dotazy Lupy
  • 18:15 – doplněno vyjádření ÚOOÚ

O známé pravdě, že nejslabším článkem v zabezpečení dat bývá lidský faktor, se přesvědčil český T-Mobile. Zaměstnanec firmy před několika měsíci zkopíroval a pokoušel se prodat osobní údaje stovek tisíc klientů, zjistila MF DNES.

Únik deníku potvrdila i mluvčí operátora Martina Kemrová s tím, že nemůže prozradit žádné podrobnosti. Podle informací MF DNES ale mělo jít o data asi 1,5 milionu klientů (T-Mobile počet odmítá – s odvoláním na policejní vyšetřování – potvrdit). Podle Kemrové nešlo o citlivé údaje, ale „jen“ o fakturační kontaktní informace – tedy jména, adresy a čísla bankovních účtů.

„Charakter odcizené databáze byl čistě marketingový, nešlo o data lokalizační či provozní, ani o citlivé údaje typu hesel. Jediné nebezpečí, které by hypoteticky mohlo našim zákazníkům hrozit, je případně oslovení nevyžádanými marketingovými nabídkami,“ upřesnila pouze mluvčí T-Mobilu. Podle ní také firma získala nosiče, na kterých měl dotyčný data uložena.

Operátor zaměstnance po odhalení propustil a případ předal policii. Mluvčí tvrdí, že firma pokus o zkopírování dat odchytila v samém počátku, takže nikomu nevznikla žádná škoda. „Zatím nemáme sebemenší indikaci, že by data unikla,“ říká mluvčí. Jinými slovy: neznamená to, že data neunikla, ale jen, že o tom T-Mobile nemusí vědět.

Pomohl obchodní partner

Za krádeží údajů podle T-Mobilu stojí zaměstnanec, který s nimi běžně pracoval. „Zaměstnanec s daty pracoval po celou dobu, byla to náplň jeho práce. Stahování dat na jeho PC nebylo ničím nestandardním,“ sdělila mluvčí na dotaz Lupy. 

„Šlo o člena malého týmu, který se zákaznickými daty běžně pracoval. Ihned se zjištěním podezření na trestnou činnost jsme podnikli všechny nutné kroky a součinnost Policií České republiky. Zaměstnanci byl bez prodlení zrušen pracovní poměr a bylo zahájeno vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Právě v souvislosti s ním bohužel nejsme oprávněni poskytovat žádné konkrétní informace,“ doplnila.

Podle MFD dotyčný zaměstnanec data úspěšně „zazálohoval“ a dokonce se je pokoušel prodat. Prozradit jej měla až jedna z firem, které údaje nabídl. Lupě to potvrdila i mluvčí Martina Kemrová: „Případ se podařilo odhalit díky spolupráci s obchodním partnerem, který nás informoval, že mu někdo nabízí k odkoupení databázi. Prošetřili jsme, zda jde o reálná data, a po zjištění že ano, jsme informovali Policii ČR,“ řekla.

Z uvedených informací to vypadá, že T-Mobile na únik skutečně přišel jen díky informaci od externí firmy. Kdyby tato společnost mlčela, nemusel by se operátor o prodeji databáze vůbec dozvědět.

Žádná souvislost s výpadkem

K úniku mělo podle MFD dojít už v dubnu, operátor ale o incidentu veřejně neinformoval – zřejmě z obavy, že by to poškodilo jeho pověst. T-Mobile také popírá, že by únik dat byl nějakým způsobem spojen s výpadkem sítě 19. dubna, jak spekulovala MFD. 

„Tyto dva incidenty spolu nikterak nesouvisí, z technologického pohledu je taková spojitost naprosto vyloučena,“ potvrdila mluvčí.

„Chci zákazníky ujistit, že reálně k úniku dat nedošlo a že data našich zákazníků jsou v bezpečí,“ ujišťuje i generální ředitel firmy Milan Vašina. „Přestože jsme při důkladné kontrole celého systém neshledali systémové pochybení, znovu systém přezkoumáme a zvážíme případné zavedení dalších preventivních opatření,“ dodává. 

Nikdo nic nenahlásil

Incidentem se podle informací Lupy už začal zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „V návaznosti na všechny informace, které Úřad zjistí a vyhodnotí, bude možné rozhodnout, jakým způsobem budou eventuálně probíhat navazující kontrolní a správní procesy. V případě porušení zákona o ochraně osobních údajů může Úřad pro ochranu osobních údajů uložit právnické osobě pokutu až 10 milionů Kč,“ připomíná jeho mluvčí David Pavlát

A na jeden problém už má T-Mobile zřejmě zaděláno – podle Pavláta se totiž ÚOOÚ o úniku nedozvěděl od operátora, ale až z médií.

WT100

Podle platných zákonů přitom musí firma narušení bezpečnosti zpracování osobních dat „bez zbytečného odkladu“ nahlásit ÚOOÚ sama. To ale operátor zatím neudělal. „Dosud nebylo Úřadu pro ochranu osobních údajů oznámeno,“ potvrdil Lupě Pavlát.

Podle nového nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR, platit začne od jara 2018) budou firmy muset incidenty s daty hlásit nejpozději do 72 hodin. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem