Hlavní navigace

Microsoft chystá jednotný prohlížeč pro počítače, tablety, mobily i konzole

 Autor: Microsoft
Jiří Macich ml. 25. 1. 2015

Project Spartan není kódové označení nové verze Internet Exploreru. Jde o nový browser vyvíjený speciálně pro systém Windows 10. Internet Explorer ale nekončí.

Microsoft potvrdil, že skutečně uvede zbrusu nový webový prohlížeč, který vzniká pod kódovým označením Project Spartan. Bude určen pro Windows 10. Uživatelé předešlých verzí systému se ho nedočkají, ale někteří budou moci zdarma přejít na Windows 10. Půjde o první a zatím jediný prohlížeč pro všechny kategorie zařízení, na která míří Windows 10.

Redmondští hodlají nový browser nasadit na počítače, tablety, mobily i herní konzoli Xbox One. Uživatelské rozhraní a způsob ovládání se přizpůsobí koncovému zařízení. Nový prohlížeč půjde ovládat pomocí běžných periférií, dotykového displeje anebo hlasového vstupu. Využity budou i různé senzory z obvyklé výbavy moderních mobilních zařízení, stejně jako pohybový ovladač Kinect.


Zdroj: Microsoft

Nový prohlížeč s kódovým jménem Project Spartan na displeji osobního počítače anebo počítačového tabletu.

Hlasové ovládání dle očekávání zajistí virtuální asistentka Cortana dosud známá pouze z mobilních Windows Phone, která bude ve Windows 10 dostupná napříč zařízeními. Podpora češtiny je však bohužel zatím nanejvýš zbožným přáním. I úroveň podpory britské angličtiny není dosud tak daleko jako podpora americké angličtiny. Ale zpět k chystanému prohlížeči.

Redmondští se inspirovali u předních mobilních browserů. Slibují například speciální režim zobrazení pro příjemné čtení bez rozptylování. Microsoft rovněž zmiňuje možnost snadno ukládat webový obsah pro pozdější čtení v offline režimu. Cortana zajistí hlasové vyhledávání. Myší, prstem anebo perem půjde pořizovat výstřižky textu a dále s nimi manipulovat (např. sdílet na sociálních sítích).

S novým jádrem bez historické zátěže

Nový browser dostane nové jádro. Internet Explorer používá vlastní proprietární jádro Trident známé také jako MS HTML. Project Spartan počítá s novým jádrem, kterému se nyní říká Edge HTML. Podle neoficiálních informací ale není úplně nové. Jde prý o tzv. fork současného jádra Trident, ovšem bez historické zátěže, takže bude podporovat zejména moderní webové stránky a aplikace.


Zdroj: Microsoft

Nový prohlížeč s kódovým jménem Project Spartan na displeji mobilního zařízení jako je chytrý telefon.

Kontinuitu resp. zpětnou kompatibilitu, má zajistit Internet Explorer, se kterým se počítá i pro Windows 10. To dává smysl. Trident totiž prošel kompletní rekonstrukcí teprve před několika lety, kdy pro něj byly vyvinuty i zcela nové technologie, ale historická zátěž funguje jako závaží kolem krku, které mimo jiné brzdí další rozvoj. Na druhou stranu přináší zpětnou kompatibilitu např. s firemními intranetovými aplikacemi.

Microsoft s Windows 10 potřebuje přesvědčit firemní klientelu, která ale je na změny webového prohlížeče vysoce citlivá. Nový systém tudíž nabídne dva prohlížeče: konzervativní Internet Explorer a modernější browser zatím známý jako Project Spartan. Redmondští si díky tomu budou moci dovolit jeho plánovaný rychlejší vývoj po vzoru hlavních rivalů  bez udržování dlouhodobé podpory starších verzí.

Už loni bylo oznámeno omezení podpory starších verzí stávajícího prohlížeče Internet Explorer (IE). Nově se podpoře těší vždy jen poslední dostupná verze pro konkrétní systém. Teď jde o IE 11 ve Windows 8.1 a Windows 7, IE 10 ve Windows 8 a stále ještě IE 9 ve Windows Vista. Ve světle nových informací je pravděpodobné, že důvodem je přesměrování prostředků na vývoj nového prohlížeče.

Našli jste v článku chybu?

27. 1. 2015 15:25

fd (neregistrovaný)

Ocekavat se da presne to, co zname z minulosti - tedy vydani neodladeneho polonefunkcniho systemu. On XP pred SP1 take nikdo (alespon trochu pri smyslech) nepouzival.

26. 1. 2015 20:29

J@J@ (neregistrovaný)

Win 10 jsou win8, jen lehce prebarvene. Videl jsem je osobne na tabletu, a spoustely (integrovane) desktopove aplikace, ktere se pak nedaly ovladat. Ano, slo o jednu z preview verzi. Nedelam si ale iluze, ze by se to zmenilo.

Ono se to mění s každým dalším buildem. Je přece logické, že ty první měly blízko k Windows 8.1. Microsoft nikdy neříkal, že Windows 10 napíše na zelené louce. Ale lednový build už ukazuje směr vývoje, který smysl dává. Samozřejmě, že kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.…

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče