Hlavní navigace

Microsoft Messenger „mává uživatelům na rozloučenou“

Jiří Macich ml.

Microsoft začal odstavovat službu Messenger. Uživatele převádí na Skype, přestože ten dosud plně nepodporuje žádané videovzkazy. Navíc stále není jasno ohledně komunikace s uživateli Xboxu 360.

Microsoft plní dříve avizovaný plán. Dnes, tedy 8. dubna 2013, skutečně začal vyzývat zbývající uživatele své původní komunikační služby Messenger (dříve Windows Live Messenger, původně MSN Messenger) k definitivnímu přechodu na službu Skype, kterou koupil v roce 2011 za 8,5 miliardy dolarů.

Dlouho se spekulovalo, jestli Microsoft termín odstavení své původní komunikační služby, kterou spouštěl již v roce 1999 jako MSN Messenger, na poslední chvíli opět neodsune. Někteří uživatelé totiž vyjadřují nechuť přejít na Skype minimálně do doby, než nabídne zasílání videovzkazů pod MS Windows a bude jasně zodpovězena otázka spojení s uživateli herní konzole Xbox 360.

Původně se Microsoft Messenger měl s uživateli rozloučit již v půlce minulého měsíce, ovšem se značným předstihem byl avizován menší odklad právě na dnešek. Nový termín odchodu služby Messenger do důchodu již Microsoft dodržel navzdory negativním ohlasům některých jejích uživatelů.

Přechod na Skype byl uživatelům služby Messenger nabízen opakovaně již v minulých měsících v rámci e-mailových kampaní. To si ovšem ještě uživatelé mohli vybrat. Nyní je přechod na Skype nutnost, tedy pokud uživatelé služby Messenger chtějí udržet kontinuitu. Služba Microsoft Messenger ovšem definitivně nekončí ještě ani dnes. Nucené odstřižení uživatelů a nabídka přechodu na Skype bude probíhat průběžně až do konce dubna 2013. 

Tip Content Kortanová

Aby si uživatelé mezi sebou udrželi kontakt, služby Skype a Messenger jsou od loňského podzimu dočasně plně kompatibilní pro textovou komunikaci a alespoň částečně pro videohovory. Messenger navíc definitivně neskončí ani s dubnem tohoto roku. I pak totiž bude Microsoft svou původní komunikační službu nadále provozovat pro čínské uživatele, protože Skype nemá v komunistické zemi zrovna na růžích ustláno.

Zejména od roku 2010, kdy tamní úřady vytáhly do boje proti údajně ilegálním VoIP službám, mezi něž Skype prý patří. Pro zbytek světa ovšem Microsoft Messenger přestává koncem dubna 2013 existovat. Vývoj oficiálního klienta pro tuto službu fakticky skončil již v roce 2011, kdy vyšla poslední významná aktualizace. Verze z loňského roku přinesla jen opravy chyb a blíže nespecifikované, leč deklarované optimalizace. 

Našli jste v článku chybu?
9. 4. 2013 13:50

Máte do značné míry pravdu. Pro Windows Phone 8 je Skype pořád ve vývoji, k mání je jen testovací verze. První verze klienta Skype pro Windows Phone 7.x byla nepoužitelná (neuměla běžet na pozadí). Později jsem se platformou Windows Phone 7.x nezabýval, takže je možné, že už to neplatí.

Nicméně u Windows Phone 8 je alespoň nějaký vývoj. Např. nedávno byla do betaverze aplikace Skype doplněna podpora HD hovorů. Pro Windows 8 pak existuje vedle klasického desktopového klienta i dotykový Skype, kt…

10. 5. 2013 17:23

Rozlišení není jediným aspektem kvality obrazu. Skype obecně nemá mnohem hroší kvalitu obrazu než Windows Live Messenger. Spíš jde o to, jakou kvalitu si za daných konkrétních podmínek automaticky nastaví.

Podle vlastních pozorování bych si dovolil tipnout, že v konkrétních příkladech raději mnohem přísněji než jiné služby sníží kvalitu videohovoru pro dosažení jeho plynulosti. Někdy ale bohužel zbytečně :-(