Hlavní navigace

Microsoft prodává Nokii, Amazon hledá ajťáky a proč Oracle koupil Javu

Jan Sedlák 20. 5. 2016

Fitbit kupuje firmu pro platby. Nakupoval i ARM. Aceru výrazně spadly tržby i zisk. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Amazon v Dobrovízi a v kancelářích v Praze vytvoří 270 nových pracovních míst, dost z nich bude v IT, informovala ČTK. Zájem je i o absolventy. Podle oficiálních údajů loni Amazon v Česku vytvořil 1800 míst a od roku 2013 investoval 100 milionů eur. Ve skladu v Dobrovízi dělají tři tisíce lidí, v Praze pak přes dvě stovky.

Acer hlásí v prvním čtvrtletí letošního roku pokles tržeb o 17 procent, a pokles zisku dokonce o více než 73 procent. Acer je další z řady firem, které reflektují dění na padajícím trhu s počítači. PC tvoří stále většinu byznysu společnosti, s mobilními přístroji úspěchy příliš neslaví.

Microsoft prodává výrobu „hloupých“ telefonů Nokia do rukou Foxconnu, respektive jeho části FIH Mobile. Cena je 350 milionů dolarů. Přesune se i 4500 zaměstnanců. Je to taková tečka za celou aférou s nákupem Nokia, který realizoval Steve Ballmer, ale Satya Nadella vše naopak bere jako přítěž. Microsoft bude i nadále podporovat současné Lumie s Windows Phone, hodně se ale mluví o tom, že tuto rodinu také zabije a přijde se Surface Phone.

Fitbit kupuje od společnosti Coin její technologie pro platby pomocí wearables přístrojů, přejdou i klíčoví lidé. Je tedy pravděpodobné, že chytré náramky a hodinky Fitbitu budou chtít plnit roli zařízení pro bezkontaktní platby.


Autor: Nokia.com

ARM kupuje firmu Apical, vyšlo ho to na 350 milionů dolarů. Apical dělá všemožné technologie spojené s kamerami, foťáky, displeji a tak dále a hodně dodává součástky pro chytré telefony. ARM vyvíjí čipy a tento nákup ho má ještě více nasměrovat k internetu věcí a „embedded“ technologiím.

Oracle se stále soudí a pře s Googlem o využití a licencování jazyku Java. Oracle Javu získal po odkupu Sun Microsystems, Google ji zase využívá v Androidu. Je to spor o miliardy dolarů. Šéfka Oraclu Safra Catz (druhým šéfem je Mark Hurd) tento týden u soudu řekla zajímavou věc: Oracle Sun údajně nekoupil kvůli tomu, aby mohl spekulovat kolem Javy a bojovat s Googlem, ale prostě proto, že Java byla zásadní pro byznys firmy. Uvedla, že „Java byl ten vůbec nejdůležitější software, který kdy Oracle koupil.

Salesforce.com před dvěma týdny v oblasti Bay Arena kolem San Franciska vypadly služby, odstávka trvala skoro celý den. Aktuální propočty říkají, že to firmu vyjde asi na 20 milionů dolarů.

WT100

Tržby Cisca za poslední kvartál činily 12 miliard dolarů, jde o velmi mírný meziroční pokles. Stagnuje prodej switchů a routerů, které tvoří necelou polovinu čísel firmy. Konkurence typu Arista či open hardwaru se projevuje. Rychle ale rostou další oblasti – WebEx narostl o 10 procent, bezpečnost o 17 procent. Úspěšné je také Meraki. Cisco zároveň stále více získává byznys z předplatného. I Meraki tak funguje. Co zvládne v takové restauraci, jsem psal v článku.

Čínská Alibaba a japonská SoftBank vytváří společný joint-venture podnik nazvaný SB Cloud. Ten má přinést cloudové technologie a služby Alibaby k japonským zákazníkům. SoftBank bude provozovat služby Alibaby ve svých datacentrech a Alibaba získá přístup k zákazníkům.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou