Hlavní navigace

Microsoft učí Mozilla Firefox přehrávat video v H.264

Jiří Macich ml.

Microsoft prostřednictvím Interoperability Bridges and Labs Center uvolnil doplněk pro Mozilla Firefox, který tento prohlížeč naučí přehrávat přes HTML 5 i videa využívající kodek H.264, kterému Mozilla Corporation dlouhodobě nefandí a odmítá jej oficiálně podporovat. Microsoft se naopak spolu s Applem řadí na poli výrobců prohlížečů mezi poslední velké stoupence H.264.

Microsoft prostřednictvím Interoperability Bridges and Labs Center uvolnil doplněk pro Mozilla Firefox, který tento prohlížeč naučí přehrávat přes HTML 5 i videa využívající kodek H.264, kterému Mozilla Corporation dlouhodobě nefandí a odmítá jej oficiálně podporovat. Microsoft se naopak spolu s Applem řadí na poli výrobců prohlížečů mezi poslední velké stoupence H.264.

Mozilla Corporation hlasitě podporuje otevřená řešení. Dává přednost otevřenému kodeku OGG Theora a velmi slibnému projektu WebM se širokou podporou.Se zmíněným doplňkem ovšem i Firefox 3.6 nebo Firefox 4.0 Beta pod Windows 7 je schopný přehrát video využívající kodek H.264 – díky přehrávači Windows Media Player. 

Zdroj: Mozilla.cz

Našli jste v článku chybu?
19. 12. 2010 13:40
Jiří (neregistrovaný)

MPEG LA nedávno umožnila využití H.264 bez nutnosti platit licenční poplatky pro video, které je uživatelům poskytováno zadarmo a přes internet. Ovšem v časovém rámci 5 let. A to je nebezpečná past pro opensource.

Osobně v přístupu MPEG LA vidím paralelu s dealerem drog, který rozdává první dávky zadarmo.

Ovšem Chrome i Firefox také umí VP8 od Google. Snad se trh posune tímto směrem, zároveň se VP8 dotáhne na konkurenci a u VP8 nebude problém s patenty.

18. 12. 2010 20:21

Rozhodně tag <video> má v HTML 5 perspektiuvu. O tom žádná. Jenže Firefox doposud pracuje s kodekem Ogg, který je zdarma jako open-source licence. Přitom Safari a Chrome využívají kodek H.264, takže Firefox k němu přechází. Avšak za používání se prý platá poplatek kolem 5 milionů USD ročně. Prohlížeč Opera, pokud vím, H.264 ještě také nepodporuje.