Hlavní navigace

Mikroblogy? Mikrošance na úspěch

Jiří Macich ml. 24. 10. 2007

Po vlně zájmu o blogy přicházejí na scénu mikroblogy. Začíná se o nich mluvit a přemýšlet a vzniká řada mikroblogovacích služeb. Jsme svědky nového trendu, nebo mikroblogování nemá šanci na masový úspěch?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Nikdy jsem se nepočítal mezi škarohlídy, kteří nově vznikajícím trendům nepřejí. Naopak. Spoustu technologických a internetových novinek rád vyzkouším a s odsuzujícími výroky se snažím šetřit. Neměl jsem nic proti blogům. Netvrdil jsem, že sdílení videa je nesmysl a ani že RSS je cesta do pekel. Vše se během let usadilo a nějak se stalo součástí všední internetové reality.

U mikroblogů ale musím nutně udělat výjimku. Chápu, že se pro mikroblogování nadchlo „mnoho“ lidí, ale osobně jsem velmi zvědav, jak dlouho jim toto nadšení vydrží. Dovedu si představit, že si časem opět rozvířené internetové vody sednou a z mikroblogů se stane úzký formát komunikace pro ještě užší uzavřené komunity. Zároveň si dovedu představit mikroblogy jako součást některých klasických blogů, ale to spíš jenom jako okrajovou hračku podobně jako třeba widget z Last.fm. Když má někdo potřebu ventilovat do světa, co právě poslouchá za hudbu, jistě se najde někdo, kdo rád čtenářům svého blogu prozradí, že se právě trápí v čekárně u zubaře. Je tu ovšem ještě ten rozdíl, že v případě Last.fm je vše automatizované.

Jako samostatný formát mimo komunitní potřeby podle mě mikroblogy nemají příliš světlou budoucnost. Důvody? Viděl bych tři hlavní:

  • Ochrana soukromí pisatele.
  • Potřeba pravidelné aktualizace.
  • Nezajímavý obsah pro masy.

Ten, kdo si vede klasický blog už nějaký ten pátek, jistě ví, že Internet není zase tak anonymní, jak by se mohlo zdát. Mikroblogy jsou pro autory jedním z největších zásahů do soukromí, které moderní formáty online médií nabízejí. Kdo je ochoten to skousnout a pustí se do psaní, dříve či později narazí na problém s pravidelnou aktualizací. Od mikroblogů se sice neočekávají několikastránkové elaboráty, ale nedovedu si představit, že by někoho bavilo dlouhodobě několikrát denně psát o tom, co právě dělá.

CIF16

Znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem před lety začal aktivně využívat instant-messaging, často jsem používal vlastní status a poctivě jsem jej měnil dle potřeby. Za dva měsíce mě ale nadšení pro tuto činnost opustilo. Status „Nerušit“ stejně mnoho lidí nerespektuje a co je komu do toho, že právě nejsem u počítače, protože jsem si šel koupit něco na zub. To je lepší se rovnou odpojit nebo prostě nechat komunikační program automaticky změnit status po několika minutách nečinnosti.

A pak je tu také ten obsah. Věřím, že v rámci uzavřené komunity může být zajímavé sledovat, co jeden nebo druhý její člen právě dělá. Může být ale takový obsah dlouhodobě zajímavý i pro neznámého čtenáře? Přesně stejnou otázku někteří před lety pokládali v souvislosti s běžnými blogy. Jenže dlouhodobě se těší zájmu především blogy, které mají čím obsahově oslovit. Je jedno, jestli to jsou odkazy na nejnovější kinoripy z P2P sítí, postřehy z každodenního života psané místním nářečím nebo třeba aktuální informace ze světa počítačových her. Své čtenáře si takové blogy mohou najít. Nevěřím ale, že mikroblogy naprosto obyčejných lidí jako samostatný formát mají světlou budoucnost.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

V říjnu se rozšíří režim reverse-charge

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst