Hlavní navigace

Mininova.org musela ustoupit tlaku BREIN, databáze odkazů výrazně prořídla

Jiří Macich ml.

Populární torrentový portál Mininova.org pravděpodobně dělá tečku za svými slavnými dny. Už letos v létě bylo provozovatelů nařízeno odstranit všechny odkazy vedoucí k nelegálně sdílenému a šířenému obsahu. Rozhodl o tom soud v nizozemském Utrechtu, na který se obrátila protipirátská organizace BREIN. Ta neustále stupňuje své aktivity proti podobným projektům často využívaným k nelegálnímu šíření filmů nebo hudby. A podle dosavadního vývoje to vypadá, že torpédování projektu Mininova.org bude…

Populární torrentový portál Mininova.org pravděpodobně dělá tečku za svými slavnými dny. Už letos v létě bylo provozovatelů nařízeno odstranit všechny odkazy vedoucí k nelegálně sdílenému a šířenému obsahu. Rozhodl o tom soud v nizozemském Utrechtu, na který se obrátila protipirátská organizace BREIN. Ta neustále stupňuje své aktivity proti podobným projektům často využívaným k nelegálnímu šíření filmů nebo hudby. A podle dosavadního vývoje to vypadá, že torpédování projektu Mininova.org bude úspěšné.

UX17_snitker

Soud sice uznal, že provozovatelé Mininova.org nejsou zodpovědní za aktivity svých uživatelů, ale zároveň nařídil odstranit všechny odkazy na nelegálně šířené materiály. Provozovatelé v posledních měsících zkoušeli hned několik filtrů, které by to obstaraly. Jenže žádný nebyl stoprocentně úspěšný a tak se budou poroučet všechny odkazy. Soud totiž provozovatelům portálu hrozí pokutou až pět milionů euro. Aktivní zůstane jen distribuční platforma pro oprávněné držitele autorských práv.

Mininova.org se objevila v roce 2005 po zániku rovněž oblíbeného serveru Suprnova. Původně šlo o nadšenecký projekt pěti nizozemských studentů, ale postupem času se proměnil na úspěšný podnikatelský počin, jenž měl zakladatelům přinést miliony. Ti zatím stále zvažují odvolání proti zmíněnému rozhodnutí soudu, ale už i přiznávají, že se nyní zaměří na jiné své projekty. (TorrentFreak)

Našli jste v článku chybu?
1. 12. 2009 13:24
x (neregistrovaný)
debile warezácky.. a nenapadlo tě že za svoji práci (filmy, hudba, software, hry..) chce někdo dostat zaplaceno?? a ty to kradeš? a eště se k tomu přiznáš!
28. 11. 2009 14:04
Což je škoda, protože torrent je velmi schopná technologie k šíření legálního obsahu a podobné použití vede jenom k tomu, že se torrent blokuje všemi prostředky, jak se dá. Pirátství je svinstvo a podporovat jej je sviňárna. Že mohou existovat technologie, které nejdou jednoduše vypnout, je pochopitelné, bohužel to k ničemu pozitivnímu nepřispívá, spíše jenom zvyšuje potřebu odposlechu všeho a všude, protože jinak se nic zjistit nedá.