Hlavní navigace

Mininova.org musela ustoupit tlaku BREIN, databáze odkazů výrazně prořídla

Jiří Macich ml.

Populární torrentový portál Mininova.org pravděpodobně dělá tečku za svými slavnými dny. Už letos v létě bylo provozovatelů nařízeno odstranit všechny odkazy vedoucí k nelegálně sdílenému a šířenému obsahu. Rozhodl o tom soud v nizozemském Utrechtu, na který se obrátila protipirátská organizace BREIN. Ta neustále stupňuje své aktivity proti podobným projektům často využívaným k nelegálnímu šíření filmů nebo hudby. A podle dosavadního vývoje to vypadá, že torpédování projektu Mininova.org bude…

Populární torrentový portál Mininova.org pravděpodobně dělá tečku za svými slavnými dny. Už letos v létě bylo provozovatelů nařízeno odstranit všechny odkazy vedoucí k nelegálně sdílenému a šířenému obsahu. Rozhodl o tom soud v nizozemském Utrechtu, na který se obrátila protipirátská organizace BREIN. Ta neustále stupňuje své aktivity proti podobným projektům často využívaným k nelegálnímu šíření filmů nebo hudby. A podle dosavadního vývoje to vypadá, že torpédování projektu Mininova.org bude úspěšné.

START17

Soud sice uznal, že provozovatelé Mininova.org nejsou zodpovědní za aktivity svých uživatelů, ale zároveň nařídil odstranit všechny odkazy na nelegálně šířené materiály. Provozovatelé v posledních měsících zkoušeli hned několik filtrů, které by to obstaraly. Jenže žádný nebyl stoprocentně úspěšný a tak se budou poroučet všechny odkazy. Soud totiž provozovatelům portálu hrozí pokutou až pět milionů euro. Aktivní zůstane jen distribuční platforma pro oprávněné držitele autorských práv.

Mininova.org se objevila v roce 2005 po zániku rovněž oblíbeného serveru Suprnova. Původně šlo o nadšenecký projekt pěti nizozemských studentů, ale postupem času se proměnil na úspěšný podnikatelský počin, jenž měl zakladatelům přinést miliony. Ti zatím stále zvažují odvolání proti zmíněnému rozhodnutí soudu, ale už i přiznávají, že se nyní zaměří na jiné své projekty. (TorrentFreak)

Našli jste v článku chybu?
1. 12. 2009 13:24
x (neregistrovaný)
debile warezácky.. a nenapadlo tě že za svoji práci (filmy, hudba, software, hry..) chce někdo dostat zaplaceno?? a ty to kradeš? a eště se k tomu přiznáš!
28. 11. 2009 14:04
Což je škoda, protože torrent je velmi schopná technologie k šíření legálního obsahu a podobné použití vede jenom k tomu, že se torrent blokuje všemi prostředky, jak se dá. Pirátství je svinstvo a podporovat jej je sviňárna. Že mohou existovat technologie, které nejdou jednoduše vypnout, je pochopitelné, bohužel to k ničemu pozitivnímu nepřispívá, spíše jenom zvyšuje potřebu odposlechu všeho a všude, protože jinak se nic zjistit nedá.