Hlavní navigace

Mironet: miliony, které nám zaplatil stát, by měl ministr chtít po Microsoftu

 Autor: Isifa
David Slížek

Kauza protipirátského policejního zásahu ve firmě Mironet má další dohru. Máme důkazy, že vedení Microsoftu ovlivňovalo policii, tvrdí ředitel společnosti.

  • 14:30 – do textu jsme doplnili vyjádření ministerstva spravedlnosti 
  • 14:45 – doplnili jsme stanovisko firmy Microsoft v závěru textu

Když v roce 2000 policie na základě trestního oznámení firmy Microsoft v centrále e-shopu Mironet zabavila počítače a později obvinila firmu a jejího majitele z porušování autorských práv, vypadalo to nejdřív na velký úlovek. Jenže soudy v následujích letech potvrdily, že firma nepochybila a na veškerý software měla platné licence.

Kvůli pochybení musela Česká republika Mironetu na základě pravomocného rozsudku z loňského roku zaplatit odškodné ve výši 23,5 milionu Kč (18 milionů odškodné plus úroky). A firma se se státem soudí ještě o dalších 626 milionů, které požaduje za poškození podniku a ušlý zisk. 

Nevíme, jestli tento soud vyhrajeme, říká ředitel Mironetu Robert Novotný. Víme, ale, že by tuto škodu neměl platit stát, ale Microsoft, dodává. Firma dnes na tiskové konferenci vyzvala nastupujícího ministra spravedlnosti, aby přehodnotil stanovisko své předchůdkyně a začal peníze od Microsoftu vymáhat.

Máme důkazy

„Máme jasné důkazy, že pracovníci z nejužšího vedení Microsoftu záměrně policii uváděli v omyl a nestadardně ovliňovali vyšetřování,“ tvrdí Novotný. Do ovlivňování podle něj byli zapleteni například tehdejší generální ředitel Microsoftu Jan Mühlfeit nebo obchodní ředitel Vladimír Smutný.

Jaké důkazy má Mironet v ruce? Podle Novotného vycházejí hlavně z toho, co manažeři sami řekli policii: „V policejním spisu, a nejen tam, se objevily materiály z jejich výpovědí, kdy si vyšetřovatelé dělali záznamy o tom, jak jednání probíhala. Podle materiálů při zahájení vyšetřovaní například policie konala ještě dřív, než Microsoft vůbec podal trestní oznámení, tedy bez jakéhokoli oficiálního popudu,“ říká.

Dotyčné materiály dnes ale novinářům odmítl předložit s tím, že je nejdříve pošle novému ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který má do funkce nastoupit v první půlce března. Pak je chce podle svých slov dát také médiím.

Stát vs Microsoft

Mironet podle Novotného už ministerstvo k vymáhání škod na Microsoftu vyzýval. Jenže neúspěšně. „Pokoušeli jsme se předložit důkazy již ministryni spravedlnosti Válkové, ale ona naši nabídku na setkání odmítla. Mluvčí ministerstva pak dodal, že ministerstvo se danou věcí nebude zabývat, že šlo pouze o pochybení policie,“ říká.

Podle mluvčího ministerstva Jiřího Hovorky ministerstvo nevidí důvod, proč by mělo vyplacenou náhradu škody na Microsoftu vymáhat: „Odpovědnost státu za škodu způsobenou trestním stíháním je objektivní povahy, kdy stát odpovídá za výsledek bez ohledu na zavinění. Odpovědnost oznamovatele trestného činu by bylo možno dovodit jen tehdy, pokud by šlo fakticky o křivé obvinění, což se ale v daném případě zjevně nestalo. Pokud společnost Mironet je přesvědčena, že byla trestním oznámením společnosti Microsoft poškozena, nic jí nebrání podat proti této společnosti žalobu a v rámci soudního sporu vymáhat náhradu škody,“ napsal Lupě.

V druhém, zatím neukončeném sporu o 626 milionů podle něj za Českou republiku nevystupuje ministerstvo, ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Mironet podle Novotného oslovil i současné vedení české pobočky Microsoftu, které ale odmítlo záležitost řešit s tím, že takovou žádost může podat jen zástupce státu. Mluvčí Microsoftu Jana Vávrová dnes Lupě poskytla stručné vyjádření:

„Společnost Microsoft klade velký důraz na to, aby její aktivity byly v souladu s etickými principy a s právním řádem v každé zemi, ve které působí, a to včetně České republiky. V tomto případě Microsoft spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, a to zcela v souladu s právním řádem. Microsoft nebyl účasten na dalších řízeních u Ústavního soudu a následných sporů ohledně náhrady škody. S ohledem na to považujeme jakékoliv nároky za zcela neopodstatněné.“

Našli jste v článku chybu?

5. 3. 2015 14:38

Tom (neregistrovaný)

Konecne se nekdo do microsoftu a bsa trochu obul. To, co tyhle dne firmy predvadi je fakt nehoranost. Fakt je mi z toho az na bliti.

5. 3. 2015 14:56

Vskutku bych se nedivil, kdyby kolaborant a STBák Mühlfeit nepoužil nějakou z metod, které se ještě jako důstojník u STB naučil...

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?