Hlavní navigace

Místo CDMA pustí LTE. O2 zvažuje náhradu staré technologie

Autor: O2
Jan Beránek

O2 hledá cesty, jak naroubovat LTE na všechny své frekvence. Teď má políčeno i na pásmo, ve kterém se rozjíždělo mobilní volání v Česku.

Podle informací ČTK operátor zvažuje, že by místo mobilní datové sítě CDMA v pásmu 450 MHz nasadil vysokorychlostní technologii LTE. Mohl by přitom využít stávající vysílače a rychlými daty pokrýt rozsáhlé území. 

Představa nové sítě v pásmu 450 MHz je taková, že by podle ČTK mohlo jít o neveřejnou síť, například pro bezpečnostní složky. Operátor si bude muset ale nápad ještě nechat posvětit od ČTÚ. 

FIN17_soulejova2

Na podatelnu regulátora ale zatím žádná žádost O2 na změnu využívání pásma 450 MHz nedorazila. „Příděl O2 v tomto pásmu umožňuje využití pouze technologie CDMA,“ dodává mluvčí úřadu Martin Drtina.

Vize O2 je ale taková, že LTE je nástupcem staré technologie, která ale zachraňovala operátory v počátcích mobilního internetu. „Nabízet LTE na frekvenci 450 MHz je možná budoucí varianta využití tohoto pásma. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to skutečně ukončení CDMA služeb, respektive jejich převod na LTE,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová

Našli jste v článku chybu?
18. 6. 2015 10:40

Držitel [kmitočtů] dále deklaroval, že zájem o udělení nového přídělu rádiových kmitočtů má i nadále, provozování sítě CDMA plánuje minimálně do roku 2017 a po tomto datu plánuje využití těchto kmitočtů pro nové technologie (např. LTE). Využití technologie LTE však nelze v rámci navržené doby platnosti do 7. 2. 2018 umožnit, protože by to umožnilo držiteli investice, které by v případě následného určení pásma pro jiné účely byly zmařené, což by nepochybně vyvolalo z jeho strany požadavky na jeji…