Hlavní navigace

Mobil Media a Mafra: tajemství pro vaše uši

Patrick Zandl 18. 1. 2001

Když jsem minulý týden odevzdával Okénko, upozorňoval jsem Marka Antoše, že kdyby posečkal do pátku, měl bych pro něj něco speciálního. Marek nesouhlasil a nakonec chudák musel pelášit z udělování Zavináčů ještě psát to, co se na párty dozvěděl - Mafra se stala akcionářem v společnosti Mobil Media, nástupci firmy Mobil server.

A tak se mne alespoň pokusili přemluvit ku pošeptání některých tajemství do vašich uší. Tudíž jsem odložil mnou původně vyvolené téma digitálních dětí na příště a spěchám vás ujistiti, že se šeptáním tajemství to nebude příliš slavné. Jako zřejmě každá investorská smlouva na českém Internetu, i tato nám nedovoluje sdělit tak sladká čísla, jako počet zvonivých zlaťáků, které Mafra musela proinvestovat výměnou za 34% podílu v Mobil Media a.s. Co asi mohu prozradit, je fakt, že obě společnosti smlouvu i sumy a protislužby v ní uvedné považují za výhodné – jinak by takovou smlouvu ani neuzavíraly.

Proč se takové sumy nezveřejňují a zpravidla jejich publicitě brání smluvní ustanovení? Důvodů je několik: především v České republice si lidé rádi pletou peníze investované do firmy s cenou za odkup akcií. Rozdíl je dosti podstatný. Peníze investované do firmy výměnou za podíl ve společnosti zhodnocují podíly jak investora, tak původních majitelů, ale z původních majitelů dělají jen papírové milionáře. Akcie, kterých mají původní majitelé najednou méně, mají vyšší hodnotu. Jenže skutečné peníze samotní akcionáři nedostali a peníze připlynuly do firmy.

Opakem je odkup akcií, kdy všechny peníze od investora dostávají akcionáři, kteří investorovi prodávají své podíly. Hodnota firmy se nezvyšuje, ale akcionáři drží v rukou opravdové peníze. Odkup akcií zpravidla přichází v okamžiku vyrovnání původních majitelů firmy s investorem, tedy ve chvíli, kdy se původní podíly ve firmě definitivně mění z akcií v konvertibilní platidlo daného státu.

Je jasné, že prvotním případem téměř všech internetových firem je investice do firmy, tedy moment, kdy investor přinese kupu peněz, ty vloží do firmy a dostane za ně akcie. Hodnota firmy i všech akciových podílů se o tyto peníze zvýší, takže původní akcionáři sice mají méně akcií, než měli před zahájením operace, finančně si ale polepší, protože jejich akcie mají vyšší cenu. Nyní nezbývá, než aby jim vysoký kurs vydržel.

Druhým důvodem, proč se částky nezveřejňují, je obava z toho, aby konkurence nevěděla příliš. Investice do Internetu jsou totiž velmi průhledné – s kalkulačkou a znalostí investované sumy snadno spočítáte, kolik lidí si taková firma najme, kolik může utratit na propagaci a jaké služby tedy vlastně může či nemůže spustit. A to už je informace, kterou stojí za to znát.

MIF16

Třetím důvodem zpravidal bývá to, že cenu a někdy i výši investic určuje jednodušší či složitější matematický vzorec, jenž definuje závislost ceny či budoucích investic na výsledcích společnosti, na plnění strategických cílů nebo na základě jiných měřitelných kritérií. Zjednodušeně řečeno: pokud firma dosáhne obratu X milionů korun, dostanou původní akcionáři Y milionů do kapsy a investor bude investovat měsíčně Z milionů korun, dokud firma nedosáhne podílu na trhu přes 20%. Nepříjemná by v tomto případě byla nepochybně klauzule, že pokud se strategický cíl nedosáhne za A měsíců, nedostanou původní akcionáři nic.

Takže pokud smutně přemýšlíte o tom, proč jste se cenu této, ani jiných transakcí nedozvěděli, nebuďte smutní. Internet je dnes obchod jako cokoliv jiného a přesná čísla jsou citlivá. Navíc pro většinu z vás jde jen o zajímavost, detail, který vám v praxi k ničemu nebude. Zajímavější bude, jak taková transakce český Internet ovlivní. Jestli ho změní právě tato transakce, se ukáže záhy. Já doufám, že ano a k lepšímu. Jinak bych ji ostatně neprováděl.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně