Hlavní navigace

Mobil server zprovoznil SMS Gateway

Petr Tesařík 1. 2. 1999

Právě dnes Mobil Server uvádí do provozu další zajímavou službu. Jedná se o SMS Gateway, v tomto případě konkrétně o automatické upozornění na nové e-maily prostřednictvím SMS. A že to není nic nového? Omyl.

Základní myšlenka je až trestuhodně primitivní – systém kontroluje příchozí poštu a nové zprávy forwarduje na adresu příslušné SMS, resp. Operator Gateway. Správně, kdokoli má např. Unixové konto, může si zařídit forwardování (resp. posílání kopie) na odpovídající e-mailovou adresu. Pominu-li existenci systémů, které takovou konfiguraci neumožňují, nabízí SMS Gateway přinejmenším bezkonkurenční komfort a několik sympatických funkcí k tomu.

SMS Gateway podporuje spoustu cílových zařízení, kam jsou zprávy doručovány. Můžete si nechat posílat SMS na mobilní telefony sítí EuroTel, Paegas a slovenský Globtel, zprávy na pagery Operator nebo na placenou službu Mobil Serveru, M-line. Ani v případě, že vlastníte zařízení jiné, nejste ztraceni. Stačí, aby jeho provozovatel zřídil e-mail gateway a upozornění potom mohou být posílána na obecnou e-mailovou adresu. Systém umožňuje posílat upozornění na několik různých zařízení najednou, a to dokonce i na více zařízení stejného typu. Je tedy možné např. nechat si zprávy posílat na pager, na Paegas a na dva EuroTely.

Samotná kontrola nových e-mailů může být realizována buď pasivně nebo aktivně. Při pasivní konfiguraci si uživatel nastaví posílání kopií došlých e-mailů na zvolenou adresu něco@gate.mobil.cz, Při aktivním přístupu uživatel do SMS Gateway zadá svůj POP3 server, přihlašovací jméno a heslo a systém potom sám periodicky kontroluje obsah e-mailové schránky. Je také možné tyto způsoby libovolně kombinovat, tj. nechat si konrolovat několik schránek přes POP3 a ještě k tomu zasílat z jiného konta kopie.

Systémový administrátor už určitě zbystřil sluch a s výrazem naprostého nepochopení se ptá: " Co prosím? Posílat heslo po Internetu a ještě si je uložit v nějaké databázi na nějakém cizím počítači?" Vlastně má pravdu. Systém opravdu jaksi už z principu musí znát přihlašovací heslo, ovšem samotný protokol POP3 je z hlediska bezpečnosti naprosto nevyhovující a IMHO je jednodušší sniffovat pakety a nezašifrované heslo odchytit při přenosu po síti, než snažit se hacknout Mobil Server. Co se týče provozovatelů služby, nemyslím si, že by měli tolik volného času, aby se mohli bavit čtením cizí pošty. Ale administrátoři nechť přesto zůstanou zdravě paranoidní, Fuf je také takový. :-)

Kromě těchto základních funkcí má SMS Gateway ještě dvě užitečné vymoženosti. První z nich je filtrování příchozích e-mailů. Je možné filtrovat příchozí e-maily podle adresy odesílatele, příjemce nebo podle textu v předmětu (subject) či těle zprávy. Všechna filtrovací pravidla se kombinují a je možné si vybrat, jestli se zpráva přijme, pokud splňuje alespoň jednu podmínku, nebo naopak v případě, že nesplňuje ani jedinou. Druhou nadstandardní funkcí je substituce výrazů, takže pokud např. dostáváte hodně e-mailů z jedné adresy, můžete zmenšit doručovanou zprávu, když tuto adresu substituujete nějakou krátkou značkou.

A co v SMS Gateway (zatím) chybí? Chybí více protokolů pro vybírání pošty – kromě POP3 se běžně používá přinejmenším ještě IMAP, ovšem POP3 je přece jenom rozšířenější. Více vadí to, že není možné vytvářet komplexní filtrovací pravidla, zvláště vezmu-li v úvahu, že tato funkce by byla jedním z hlavních důvodů, kvůli kterým bych tento systém používal. Na druhou stranu je otázka, kolik uživatelů by složitější pravidla dokázalo produktivně používat, a kolik z nich je ochotnějších používat SMS Gateway, než nakonfigurovat si např. procmail. Ani možnosti substitucí nejsou využity naplno.

Myslím si, že SMS Gateway, jak ji nabízí Mobil Server, sice není převratný vynález, ale své uživatele si najde. Rozhodujícím faktorem přitom asi bude pohodlí, které nabízí a snadná administrace přes WWW. Jediné, co by tuto službu dokázalo pohřbít, by mohla být nedůvěra uživatelů, ať už k odhalení svého hesla na POP3 serveru, nebo k samotnému zasílání svých e-mailů na cizí stroj.

MIF16

Petr Tesařík


Starší, související články a odkazy:

* Faxujte do světa levněji – po Internetu!
* Jak správně telefonovat (po Internetu)

* SMS Gateway

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty