Hlavní navigace

Mobile Internet Forum 2015: roaming za operátory možná vyřeší někdo jiný

 Autor: Karel Choc, Internet Info
Jan Beránek 9. 10. 2015

Nekonečná telenovela jménem roaming možná dopadne úplně jinak, než v Bruselu plánují. Začíná se kolem něj totiž točit Apple.

„Roaming možná vyřeší za operátory někdo jiný. A jak známe Apple, tak když se na něco zaměří, tak to pak často vypadá všechno úplně jinak než předtím,“ komentoval radní ČTÚ Ondřej Malý nedávný rozhovor s viceprezidentem Applu Eddym Cuem.

Malého keynote zahájila letošní Mobile Internet Forum a úředník se věnoval především regulaci roamingu a dat. „Podle statistik ceny roamingu klesají – 2007 šest euro za MB, dnes je to padesát centů. Myslím, že tam je ale stále prostor pro snížení,“ tvrdí Malý.

Tradičně se otřel i o cenovou politiku operátorů. „Ve Skandinávii je úplně normální, že se datový tarif prodává bez limitu,“ konstatoval s tím, že podle čísel agentury Tefficient se třeba ve Finsku stáhne měsíčně 2,8 GB mobilních dat na jednu SIM kartu. V Česku je to podle Malého výpočtu 176 megabajtů.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Ondřej Malý, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu

FUP a aplikace 

Mobilní internet (a jeho limity) je jedním z klíčových faktorů pro rozvoj celého ekosystému. V tom se rozkoukávají i operátoři, kteří potřebují mobilní data zpeněžit víckrát než jen jednou při pořízení tarifu. 

„Za tři roky jsme odpublikovali nebo vydali ve spolupráci se třetími stranami 26 aplikací,“ vypočítával Zdeněk Spurný z T-Mobilu s tím, že do vývoje jedné aplikace investují řádově stovky tisíc korun. 

Ačkoliv podíl smartphonů v sítích operátorů roste, stále je mezi jejich majiteli šestnáct procent takových, kteří si nikdy žádnou aplikaci nestáhli. „Pokud se vám povede vyprodukovat aplikaci, která má stovky stažení denně, tak jste rázem jedním z nejúspěšnějších vývojářů v Česku,“ ilustruje neutěšenou situaci na malém českém trhu Spurný.

Operátor se snaží motivovat své zákazníky k využívání aplikací i nabízením zvýhodněných služeb jako třeba Evernote, Spendee, Airbnb nebo Uber. „V rámci prémiových aplikací jsme už rozdali aplikace v hodnotě 237 milionů korun,“ vypočítal manažer T-Mobilu.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Aplikace ale posouvají celý svět. Podle Lubo Smida z STRV jsou jedním z nejaktuálnějších trendů služby on-demand. „Lidé chtějí všechno kdykoliv a hned,“ tvrdí Smid a jako jeden z příkladů nabídl rozvážkovou službu Ordr.

Studio STRV, které se specializuje především na vývoj aplikací pro americké startupy, se teď snaží prorazit i do světa hardware. „Spolupracujeme se třemi startupy v oblasti IoT. Děláme chytrý zámek na kolo, osvěžovač vzduchu a chytrý detektor kouře,“ podotýká Smid s tím, že prosadit se v hardwarovém světě je několikanásobně těžší. Není tam totiž prostor pro chyby. 

Mobilní web je priorita

Přestože podle zahraničních průzkumů uživatelé na mobilních zařízeních tráví většinu času v aplikacích (a to nejvíc na Facebooku), není radno zapomínat ani na starý dobrý mobilní web.

„Například na Slevomatu už z mobilního webu registrují 20 % ze všech objednávek. Z aplikací přitom přichází jen 3 %,“ prozradil vedoucí mobilního týmu největšího tuzemského slevového serveru Michal Bilka. „Aplikace by na tom mohly být o dost lépe – hodně lidí v nich ale objednávku nedokončí a jdou transakci zkompletovat raději na desktop,“ dodal.

Slevomat měsíčně registruje asi 480 tisíc uživatelů z mobilního webu a asi 50 tisíc v aplikacích. Web je proto stále prioritou. „Pokud to s mobilním webem a aplikacemi myslíte vážně, bez vlastních vývojářů se neobejdete,“ tvrdí Bilka. Spolupráce s externími firmami se Slevomatu příliš neosvědčila, je příliš nepružná. Slevomat má dnes čtyři interní vývojáře a brzy má jejich počet stoupnout na osm.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Michal Bilka, Slevomat

Ani aplikace ale není dobré podceňovat. Od ledna do září na Slevomatu dokončilo aspoň jednu objednávku z aplikace celkem 8873 zákazníků. Jeden uživatel v průměru učinil tři objednávky (rekordmankou se podle Bilky stala office manažerka nejmenované firmy, která přes Slevomat nakupuje dárky pro klienty a od ledna mobilně dokončila 103 objednávek). Průměrná hodnota jedné objednávky přitom byla 1438 Kč. A poslední číslo: 65 % uživatelů aplikací Slevomatu je z Prahy.

Informace jsou plnohodnotná měna

„Informace se samy o sobě stávají plnohodnotnou měnou, kterou zákazníci budou brzy běžně platit za služby,“ odpálil svou prezentaci Stanislav Kůra z O2. 

Podle něj se totiž dosavadní modely placení postupně vyčerpávají. „Dnes nejčastěji platíme časem, který strávíme sledováním reklam. To ale naráží na své limity a už to nemůže moc růst,“ tvrdí Kůra.

Průměrný divák podle něj sleduje televizi tři hodiny denně, což znamená přibližně 9 miliard odsledovaných hodin za rok. „Každá hodina sledování televize je přetavena televizemi do jedné koruny. Lidský život tak dokáží reklamní média ocenit na 150 tisíc korun,“ dodává Kůra. 

V případě platby informacemi, které firmy pak mohou využít pro lepší cílení, je to ale jinak. Podle Kůry lze cílením založeným na souhlasu s poskytnutím dat zdvojnásobit konverzní poměr a tím zdvojnásobit i tržby. „Placení informacemi by mohlo do budoucna přinést reklamnímu průmyslu až 6 miliard korun ročně,“ dodává.

Děsí nebo pomáhají – wearables

Informace mohou získávat firmy i prostřednictvím wearables, což potvrdil akademik Jakub Fiala z katedry nových médií StuNoMe. „Do roka bude možné cílit na uživatele prostřednictvím emocí,“ tvrdí.

Podle něj jsou wearables možností, která čeká na objevení. Ve Spojených státech už je sdílení osobních dat z náramků a podobných služeb rozjeté mnohem víc než v Evropě. „Jakmile zaměstnavatel poskytne nějaké výhody, tak lidé dávají data velmi rychle,“ dodává Fiala. 

Samotná wearables ale musí překonat hned několik překážek, aby se z nich stal plnohodnotný marketingový kanál. „Pro placenou reklamu platí, že v případě wearables vstupuje do komfortní zóny uživatelů a tak musí být velmi dobře zacílená,“ tvrdí David Zavoral z agentury Ipsos s tím, že podle jejich dat zatím 88 procent lidí žádné wearables nevlastní. 

Našli jste v článku chybu?

9. 10. 2015 13:17

xls (neregistrovaný)

Naše republika je bohužel v mobilním internetu 100 let za opicema. Teď jsem třeba v Kambodži. Na letišti stačí pořídit simku a máte vyřešeno. Já koupil tu nejdražší s LTE, limit 5,5 GB, k tomu nějaké místní volání a smsky, cena 5 USD. Paradoxem je, že mám stejně za 10 vyčerpáno jen 0,2 GB, protože je všude wifi, takže to používám jen jako záložní hotspot když vypadne elektrika nebo v autobusu. V ostatních zemích regionu - Thajsko, Vietnam, Malajsie... je to všude prakticky to samý.

No a …

9. 10. 2015 10:51

P2010 (neregistrovaný)

A to je presne zacatek konce. Zvyhodnovani urcitych (zpravidla debilnich, jako facebook) aplikaci narusuje princip sitove neutrality.

Popel na hlavu si ovsem mel sypat predevsim pan urednik z CTU, ze je jinde neco bezne je dano obvykle restrikcemi. Sitova neutralita mela byt jasne dana v podminkach vydani licence na pridelene frekvence, kdy pri prvnim poruseni mela nasledovat znatelna pokuta (v radech miliard Kc v nasem prostredi) a pri druhem odebrani licence bez nahrady. Pak by se podobna deb…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně