Hlavní navigace

MobilMedia resuscitovala Technet (znovu)

Mirek Zeman 25. 9. 2001

Retrospektiva je dnes v módě. Nejprve Contactel oživil RedBox a následně povstal z popela v barvách Computer Pressu portál Uzdroje. Nyní se MobilMedia rozhodla resuscitovat i Technet, který původně sloužil coby rozcestník článků na technických serverech, a pustila se do toho ve velkém stylu, jak má ostatně MAFRA ve zvyku.

Retrospektiva je poslední dobou v módě. Nejprve telekomunikační operátor Contactel ekonomicky nepříliš úspěšně resuscitoval značku RedBox a před dvěma týdny se objevila testovací verze portálu Uzdroje, který je sice „papírově“ nejstarším portálem českého Internetu, ovšem než povstal z popela v barvách brněnského vydavatelství Computer Press, několikráte přežil vlastní smrt. Též Technet má pohnutou historii – původně vznikl v roce 1998 coby aliance technických serverů (vyjma Lupy i dnešní Grafiky, ISDN, Světa hardware apod.), kterou organizačně zastřešovala nynější MobilMedia, tehdejší Mobil Server. Jednalo se o servery spravovaný rozcestník článků s výhledem na společný prodej reklamního prostoru, ze kterého nakonec z různých důvodů sešlo.

Provozovatel Mobil.cz a Bonusweb.cz má s oprašováním zavedených značek bohaté zkušenosti. V minulosti se mu nakrátko podařilo oživit Uzdroje (které po vzájemné roztržce zůstalo Computer Pressu) a skomírající reklamní systém Mr.Lin(x). I Technet má za sebou reinkarnaci – ještě před nedávnem se na internetové adrese technet.cz nacházel zapadlý rozcestník na jednotlivé servery MobilMedií. Třetí „z mrtvých vstání“ se děje již pod křídly vydavatelství MAFRA a ve velkém stylu, který se nápadně podobá americkému CNET. Je to zřejmě osudová přitažlivost, protože jeho designem byl inspirován již původní Mobil Server. S podtitulem Můj digitální svět chce Technet být průvodcem světem hardwaru, softwaru a spotřební elektroniky, evidentně však nikoli pro odborníky, ale spíše pro čtenáře Mladé fronty DNES.

Tento dojem ostatně nemusí být příliš vzdálen pravdě – MAFRA několik let připravovala pro deník MFD zvláštní přílohu o hardwaru, softwaru a spotřebí elektronice, která by se věnovala nejrůznějším cenovým přehledům, testům a vůbec ryze prakticky orientovaným materiálům, které zpravidla lákají inzerenty. Vlastník společnosti MAFRA, německá vydavatelská skupina Rheinish-Bergische Verlagsgesellschaf­t, ovšem nebyl myšlence díky možným rizikům příliš nakloněn, takže vypracované koncepce zůstaly ležet ladem. Kam až mé vědomosti sahají, Technet je v podstatě virtuálním naplněním této vize, přičemž právě webová forma snižuje podnikatelské riziko na minimum – případnou ztrátu představují pouze mzdové náklady, protože vše běží na hardwaru MobilMedií a standardním rozhranní Genesis2.

MIF16

Z obchodního hlediska je Technet zajímavá myšlenka – laických uživatelů na Internetu neustále přibývá a většina českých odborníků (nejen novinářů) žije v přesvědčení, že čím více nesrozumitelných termínů bude jejich text obsahovat, tím budou vypadat chytřejší (- srovnejte kupříkladu českou a americkou odbornou literaturu). Technet má velký potenciál, protože s neustálým přísunem návštěvníků z ostatních serverů iDNES může při maximální srozumitelnosti textů (kterou lze vypozorovat kupříkladu na Mobil.cz) nabídnout čtení pro tisíce „neodborníků“, které vůbec nezajímá momentální vývoj NASDAQ, ale raději by se poohlédli po nějakém levném procesoru. Na trhu „papírových“ médií vydává Vogel Publishing časopis Počítač pro každého, který má v tomto nezoraném segmentu úspěch.

Klíčová samozřejmě bude otázka, jak to bude s lezením do zelí konkurenci. Po obsahové stránce bude zřejmě překryv minimální. Svět hardware se specializuje na ryze technické články, zatímco Živě je orientováno spíše „byznys“. Technet ostatně tuto „nekonkurenčnost“ dává najevo kupříkladu odkazy na články Jiřího Hlavenky na titulní straně apod. Troufám si však tvrdit, že z inzertního hlediska je zde další zájemce o kus tržního koláče, protože zadavatelé reklamy příliš striktně nerozlišují mezi více a méně odborně orientovaným serverem. První krok směrem k získání inzerentů má být jeden milion PV/měsíc koncem roku, což je přibližně dvojnásobek Světa hardware a třetina Živě – s týmem sedmi (!) redaktorů se to zřejmě podaří. Uvidíme.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína