Hlavní navigace

Mobilní Internet (1): Úvod

Martin Beran 26. 7. 2000

Fenomén přístupu na Internet přes mobilní telefony stále nabývá na významu. Kupříkladu v Japonsku je již téměř třetina všech přístupů k Internetu prováděna právě skrze mobilní zařízení. Připravili jsme pro vás proto o této důležité složce komunikace seriál, který časem nabude podobu samostatné pevné rubriky. Píše Martin Beran.

Fenomén přístupu na Internet přes mobilní telefony stále nabývá na významu. Kupříkladu v Japonsku je již téměř třetina všech přístupů k Internetu prováděna právě skrze mobilní zařízení. Připravili jsme pro vás proto o této důležité složce komunikace seriál, který časem nabude podobu samostatné pevné rubriky. Píše Martin Beran.

Než se dostaneme k technické stránce přístupu na Internet přes mobilní telefon, seznámíme se s nabídkou našich tří operátorů v oblasti datových služeb. Tato nabídka se totiž značně odlišuje a pokud hodláte přístup na Internet využívat často, nepochybně se vám vyplatí operátora případně vyměnit.

EuroTel

Z technologického hlediska je EuroTel v datových službách nejdále. Kromě základní rychlosti 9.6 kbit/s, která je v sítích GSM standardem, podporuje EuroTel také technologii HSCSD. Ta umožňuje pomocí některých telefonů (nové modely Nokia 6150, 7110, 9110, Motorola Timeport, Siemens S35i a další) používat rychlost 14.4 kbit/s. Tato technologie ale umožňuje spojením několika přenosových kanálů dosáhnout násobku této základní rychlosti. V současnosti jediný dostupný telefon, který toto spojování umožňuje (Nokia CardPhone 2.0), podporuje rychlosti 28.8 kbit/s v obou směrech anebo 43.2 kbit/s pro download a 14.4 kbit/s pro upload.

EuroTel umožňuje aktivaci datových služeb k běžným „hlasovým“ tarifním programům, anebo máte možnost získat samostatnou SIM kartu s tarifním programem SMS/Data . Aktivace datových služeb k běžným tarifním programům je zdarma, platíte pouze měsíční poplatek ve výši 195 Kč. Aktivace samostatné SIM karty s tarifním programem SMS/Data stojí 2.500 Kč a paušální měsíční poplatek je ve výši 195 Kč. Přístup na Internet je tarifikován jednotnou sazbou 2 Kč za minutu – bez ohledu na tarifní program a využitou rychlost spojení. Pro přístup na Internet se neuplatňují volné minuty (tj. minuty zdarma v rámci měsíčního paušálu).

Linky pro připojení na Internet zajišťuje pro EuroTel Internet OnLine.

Radiomobil – Paegas

Pokud jde o technologii, RadioMobil zatím nabízí pouze standardní datové přenosy rychlostí 9.6 kbit/s.

RadioMobil pod tlakem EuroTelu a Českého Mobilu také odstranil veškeré paušální i měsíční poplatky, které se k datovým službám vztahovaly. Přístup na Internet je uživateli tarifikován, jako běžný hovor do sítě Paegas v daném čase a v daném tarifním programu. V nyní nabízených tarifních programech to je tedy od 4,70 Kč do 2,80 Kč ve špičce (8 – 19 hodin ve všední dny) a od 2,50 Kč do 2 Kč mimo špičku. Na přístup k Internetu se opět nevztahují volné minuty příslušného tarifního programu, pouze tarifní program Paegas 300 má speciálních 100 volných minut pro přístup na Internet. RadioMobil také nabízí samostatný tarifní program pro datové služby zvaný Data & SMS. Jeho aktivace stojí 1.499 Kč a měsíční poplatky jsou 195 Kč. Přístup na Internet z tohoto programu je 3 Kč kdykoliv. RadioMobil umožňuje také přístup na Internet z předplacených karet Twist – za minutu zaplatíte 5 Kč ve špičce a 2,80 Kč mimo špičku.

Jedním technologickým detailem je, že RadioMobil v současnosti neposkytuje speciální „datové číslo“ pro příchozí datové hovory. Pro příchozí datové hovory je nutno použít také hlasové číslo a volaný tak není schopen v některých případech rozeznat, jestli je příchozí volání datové nebo hlasové – tato rozlišení je možné pouze, pokud volající odesílá data z ISDN linky nebo z jiného mobilního telefonu. Jelikož příchozí datové hovory jsou ale spíše přežívajícím atavismem, nemá cenu tento problém příliš rozebírat.

RadioMobil dává zákazníkům na výběr dva providery – PVT a Czech On Line.

Český Mobil – Oskar

Oskarova nabídka datových služeb je v současné době skutečně chudá. V současné době podporuje Oskarova síť také pouze přenosy rychlostí 9.6 kbit/s. Za aktivaci datových služeb ani za jejich provoz se neplatí žádné paušální poplatky. Tím ale Oskarova nabídka datových služeb končí. Je to až k nevíře, ale doposud Oskar nenabízí ani obyčejný přístup na Internet prostřednictvím přístupového bodu ve své síti. Pokud tedy chcete přistupovat k Internetu přes síť Oskar, musíte si zajistit účet u běžného poskytovatele Internetu. Jelikož z mobilního telefonu není možné volat na čísla s tarifem Internet 2000, řada poskytovatelů Internetu je tím zcela vyřazena ze hry. Z pohledu zákazníka je nepříjemné, že takto pomalý přístup k Internetu vás navíc vyjde poměrně draho. Konkrétně od 6 Kč do 3,50 Kč u fakturovaných zákazníků a 6,30 Kč u předplacených Oskaret. Jen vzpomínám na léto 1999, kdy všichni ostatní kandidáti na třetího operátora pořádali tiskové konference jak na běžícím páse a pojem Internet tam byl skloňován ve všech pádech.

Závěr

Nabídka EuroTelu sice přináší neoblíbené paušální poplatky, ale nabízí nejnižší minutové sazby a nejvyšší rychlost. Pokud to s přístupem na Internet myslíte vážně, pravděpodobně se vám vyplatí přechod k EuroTelu anebo alespoň zakoupení samostatné SIM karty s datovými službami.

MIF16

Poznámka: Všechny ceny jsou bez DPH vyjma těch, které se týkají předplacených ka­ret.

Matúš Serdula

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?