Hlavní navigace

Mobily a samospouštěcí videoreklama. Facebook chce zpeněžit roky příprav

 Autor: Facebook
Jan Beránek 23. 5. 2014

Nejotravnější druh reklamy se blíží. Marketéři v dalších sedm zemích si mohou pohrávat s automaticky přehrávanými reklamami na Facebooku.

Patnáctivteřinové video, které se při prohlížení news feedu začne samo přehrávat. Po tříměsíčním testu mezi vybranými klienty teď Facebook pustil službu na monitory dalších velkých zemí (Austrálie, Brazílie, Kanada, Francie, Německo, Japonsko a Velká Británie). 

Automaticky spouštěná videa budou bez zvuku a na celou obrazovku a s ozvučením se roztáhnou až po kliknutí. Vypnou se hned poté, co uživatel odscroluje dál. Vyhnout se jim nepůjde ani na mobilu a otázkou je, co to udělá s FUP mobilního připojení (i když – Facebook tvrdí, že se budou do telefonu nahrávat předem, když bude připojen k wi-fi).

Firma se snaží nakračovat opatrně, protože její poslední kroky zatím uživatelům moc radosti nepřináší. Reklamy přibývá a balanc se hledá těžko, zvlášť když firma musí vydělávat, aby uspokojila burzu. 

Zadavatelům reklamy přináší nový formát podle Facebooku přibližně o deset procent vyšší zapojení uživatelů, tedy další lajky, sdílení a komentáře. Firma k němu připravila i novou verzi statistik Insights, která se soustředí i na výkon videoreklamy.

"Výhoda reklamních nástrojů Facebooku spočívá ve velikosti zásahu, který dokáže doručit. A to i přesto, že cenu za shlédnutí videa má vyšší, než například nástroje YouTube. Cenu ale lze často snížit optimalizací nebo prací s doprovodným textem,” tvrdí Petr Houzar, digitální manažer Karlovarských minerálních vod a dodává, že u novinky bude záležet na ceně nebo systému nakupování. 

„Podle zatím dostupných informací by měl formát fungovat podobně jako video reach block, tedy měl by být určitým ekvivalentem k TV kampani s velmi vysokým zásahem. To by pro nás samozřejmě bylo zajímavé a osobně mu velmi věřím,“ dodává Houzar. 

Videoreklama rozhodně není levná – ceny prvních kampaní se pohybovaly v rozmezí jednoho až dvou a půl milionu dolarů za den. Cena se ale má odvozovat od úspěšnosti kampaně, kterou bude měřit Nielsen Online Campaign Ratings. Sledovat bude podobná kritéria jako je tomu u televizních spotů.

Mobily, mobily, mobily

Stroj na peníze zvaný Facebook se v poslední době rozjíždí hlavně v mobilních zařízeních, kde firma začala po letech budování proměňovat svou databázi na miliardy dolarů. Jen za první čtvrtletí letošního roku přitekly do pokladny sociální sítě 2,82 miliardy USD z reklamy. A 59 procent  toho byla z reklamy na mobilech.

„Z naší zkušenosti funguje na Facebooku nejefektivněji právě reklama na mobilních telefonech. Spojit klienty s jejich fanoušky na Facebooku dokážeme mnohdy na mobilních zařízeních až o třetinu levněji než na webu a předpokládáme, že rozšíření reklamy právě do mobilů dá těmto aktivitám nový rozměr,“ komentuje výhody mobilní reklamy Lukáš Kořínek, majitel digitální agentury Bubble. A mobily jsou právě tím citronem, který chce Facebook letos doslova vymačkat.

Postarat se o to mají dvě novinky. Facebook mobile audience má protlačit reklamu i do mobilních aplikací třetích stran. Vydělají tedy všichni. Vývojáři dostanou peníze za reklamu ve své aplikaci, marketéři dostanou další prostor a Facebook získá další penězovod. Uživatel je utěšován tím, že bude do svého mobilu dostávat mnohem cílenější reklamy. 

Možná se ale dočká spíš větší reklamní masáže. “Facebook povoluje reklamu cílenou na konkurenci, a tak můžete cílit na fanoušky vaší konkurence. To z nové služby dělá v kombinaci s mobilními aplikacemi celkem účinný nástroj,” tvrdí technický ředitel TomatoLabs Michal Komár

Jeho firma zatím službu nevyzkoušela a čeká, až ji Facebook do betaverze pustí. “Už teď ale víme, že to bude velmi jednoduché, v podstatě to bude jenom část kódu, která se přidá do aplikace,” vysvětluje s tím, že novinka může pomoci třeba i neziskovým aplikacím.

Anonymní login byl nutný

Mnohem větší sílu má další novinka představená na nedávné konferenci f8 – anonymní login. “Odpadne nutnost povolovat stránkám a aplikacím posílání requestů nebo postování na vaši zeď. Navíc už nebude možné stahovat informace o přátelích uživatele. To výrazně změní celý byznys, protože to je momentálně největší překážka,” říká Komár a dodává, že Facebook podle něj už naráží na limity trpělivosti uživatelů. 

MIF16

Facebook se sice dostal posledními výdělky do klubu internetových miliardářů, ale z podhoubí v Silicon Valley začínají rašit nové služby, které by mohly jeho dominanci narušit. Zatím je stíhá rychle skupovat a už za ně utratil 22 miliard dolarů

Ať už je to WhatsApp a nebo nadšení kolem aplikací, které mají simulovat reálnou komunikaci tím, že ji neukládají, ale po určité době ji mažou. Nové služby ale rychle získávají miliony uživatelů a milionové investice. 

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Přírodní pomoc při angíně

Přírodní pomoc při angíně

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů