Hlavní navigace

Mobito mají být české mobilní elektronické peníze

Patrick Zandl

O tom, že Mopet chystá nějakou formu elektronických plateb, se šušká už dlouho. Nyní je ale jasněji – a oficiálně. Firma tiskovou zprávou potvrdila, že chystá mobilní elektronickou peněženku, na kterou získala i potřebné licence od ČNB. Bude možné převádět peníze mezi peněženkami i platit mobilem. Jak přesně, se zatím neví. Z dostupných obrázků je ale zřejmé, že bude stačit znát mobilní telefonní číslo adresáta platby a můžete mu posílat peníze, například poslat platbu za oběd. Služba se má…

O tom, že Mopet chystá nějakou formu elektronických plateb, se šušká už dlouho. Nyní je ale jasněji – a oficiálně. Firma tiskovou zprávou potvrdila, že chystá mobilní elektronickou peněženku, na kterou získala i potřebné licence od ČNB. Bude možné převádět peníze mezi peněženkami i platit mobilem. Jak přesně, se zatím neví. Z dostupných obrázků je ale zřejmé, že bude stačit znát mobilní telefonní číslo adresáta platby a můžete mu posílat peníze, například poslat platbu za oběd. Služba se má jmenovat Mobito, zřejmě v parafrázi na Nabito. Služba se nyní začne testovat s prvními klienty a obchodníky, na podzim letošního roku by měla odstartovat mezi běžné uživatele. 

 „Bude se jednat o čistě lokální řešení, ušité na míru Čechům pro placení v Česku. Navíc je bude moci používat opravdu kdokoli,“ řekl Tomáš Salomon, předseda představenstva společnosti MOPET CZ. „Nebude totiž záležet na tom, jaký bude mít zákazník typ mobilního telefonu a ani jakou banku či operátora bude používat. Hned po spuštění bude možné přes Mobito posílat peníze jiné osobě, dobít sobě či jinému kredit mobilního telefonu a platit v internetových obchodech,“ dodal Tomáš Salomon. 

UX17

Mobito podpořilo sedm významných společností ze světa bankovnictví a telekomunikace, které jsou zároveň jejími akcionáři. Jedná se o čtyři banky: Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank, a všechny tři mobilní operátory: 02, T-Mobile a Vodafone. 

Zatím je těžké říci, zda na trhu je prostor pro takovou službu. Z kusých dostupných informací nepřináší Mobito jinou podstatnou novinku, než přímou platbu mezi mobilními telefony, což ale není nic, po čem by lidé masově prahli. Je ale také předčasné službu odepisovat, jaké parametry má, přesně nevíme. Podstatné bude, jaké nabídne skutečné pohodlí pro klienty, pro obchodníky, jaké budou poplatky a samozřejmě i technické překážky jejího použití. 

Našli jste v článku chybu?
12. 9. 2012 12:14
Libor_S (neregistrovaný)

Obchodníci platí i transakce provedené kartami, a cena pro zákazníka je stejná jako když platí hotovostí.

17. 6. 2012 20:00
vlazy (neregistrovaný)

Pokud ale za to budou platit obchodnicí (ti kterým se bude platit) tak si to s velkou pravděpodobností započítají do ceny která pak pude vyšší a platící na tom asi budou téměř stejně jako by si za to připláceli oni. Ten poplatek budou mít započtený v ceně služby nebo zboží.