Hlavní navigace

Modrý Internet - bezdrátový a levný

Mirek Zeman 24. 2. 2003

Jste-li ještě v šoku z velkoobchodní nabídky ADSL služeb Českého Telecomu a sháníte nějakou alternativu, kterou byste doma nahradili vysluhující vytáčené připojení, jedním z řešení může být BlueTone Wireless. Jedná se o bezdrátové připojení Českých radiokomunikací, které je však ve srovnání s ostatními poskytovateli přibližně o čtvrtinu levnější.

Při pohledu na velkoobchodní nabídku ADSL služeb Českého Telecomu a z ní vycházející maloobchodní ceníky jednotlivých poskytovatelů si člověk nutně musí položit otázku, zda se za současných cenových a technických (vysoký overbooking) podmínek splnilo Českému Telecomu předsevzetí konkurovat ADSL službami mikrovlnným spojům. Vliv ADSL na bezdráty by si patrně zasloužil zevrubnější analýzu, ale troufám si tvrdit, že nejlevnější nabídka má v současné podobě natolik úděsné parametry, že uživatel raději sáhne po alternativně, má-li nějakou. Jednou ze společností, které se nabídku těchto alternativ rozhodly rozšířit, jsou České radiokomunikace, jež na podzim loňského roku začaly poskytovat služby pro koncové zákazníky.

Nový produkt nese označení BlueTone Wireless (BlueTone = dřívější RadioNet; zůstalo i logo) a jedná se o nabídku mikrovlnných spojů o rychlostech 64 kbit/s až 512 kbit/s v pásmu 2,4 GHz a 3,5 GHz. Pásmo 2,4 GHz je, jak známo, tzv. bezlicenční – to znamená, že po naplnění podmínek generálního povolení jej může využívat kdokoli, což má např. ve velkých městech za následek jeho značné zarušení, o překračování povolených limitů nemluvě (navíc jej používá třeba i Bluetooth). Proto České radiokomunikace připravily, zejména firemním zákazníkům, taktéž pásmo 3,5 GHz. Rozdíl mezi 2,4 GHz a 3,5 GHz je v garantované dostupnosti přenosového kanálu.

Služba (min. datová propustnost) Měsíční poplatek
Limit 64 kbit/s (14,4 kbit/s) 950 korun
Limit 128 kbit/s (28,8 kbit/s) 1500 korun
Limit+ 64 kbit/s (32 kbit/s) 1150 korun
Limit+128 kbit/s (64 kbit/s) 1850 korun
Speed 64 kbit/s 3500 korun
Speed 128 kbit/s 5500 korun
Speed 256 kbit/s 7200 korun
Speed 384 kbit/s 7900 korun
Speed 512 kbit/s 9800 korun

Nabídku internetových služeb Českých radiokomunikací lze považovat za překvapivou. Jistě tušíte, že České radiokomunikace jsou s TCD (bývalý Tele Danmark) akcionáři Contactelu. A jedním z důsledků tohoto podniku byla skutečnost, že České radiokomunikace nemohly nabízet internetové připojení pro koncové zákazníky, ba co víc – tehdejší koncoví zákazníci měli být převedeni na Contactel. Nedávno však České radiokomunikace oznámily, že vytvořily vůči Contactelu opravnou položku ve výši 1,27 miliardy korun. Tato rezerva pokrývá ze 100 procent jejich investici do základního kapitálu firmy a z 50 procent akcionářský úvěr. Jednalo se o kapitalizaci dluhu Contactelu.

Výměnou za tento krok vyvázala TCD České radiokomunikace ze smluvních závazků, a firma tak mohla opět přijít s internetovými službami. I když by se tak mohlo zdát, České radiokomunikace nezačínají na „zelené louce“. Mnoho koncových zákazníků sice přešlo k Contactelu, ale řada jich zůstala, a jiní se od Contactelu vrátili, protože je ke změně poskytovatele nemohl nikdo nutit. České radiokomunikace by se podle svých vlastních slov rády dopracovaly do pozice, kterou na českém trhu zaujímá Český Telecom, tj. být současně poskytovatelem jiným poskytovatelům (carrier-to-carrier) a poskytovatelem koncovým zákazníkům. A právě pro tento účel byla zřízena značka BlueTone.

MIF16

Z technického hlediska má BlueTone Wireless tři varianty: Limit, Limit+ a Speed. Limit má agregaci 1:6, Limit+ 1:3 a Speed 1:1, což je úsměvné zejména při pohledu na overbooking ADSL služeb Českého Telecomu 1:50 či 1:20 (overbooking = agregace; první termín je ekonomický, druhý termín je technický). Vše je postaveno na technologii BreezeAccess společnosti Alvarion – ta umožňuje kombinovaný přenos dat a hlasu (skrze VoIP) a při použití směrových antén „dostřelí“ na 15 kilometrů, ačkoli v městské zástavbě se jedná o hodnoty spíše teoretické. Pokud člověk uzavře smlouvu minimálně na dva roky, odpadá placení instalačního poplatku ve výši 6500 korun.

BlueTone Wireless je zatím aktuální v Hradci Králové a Praze. V Praze je nainstalován jeden systém na Strahovské věži (kde mají České radiokomunikace testovací laboratoř), přičemž v současnosti jsou ve výstavbě ještě další dva systémy, které budou spuštěny počátkem března. Vše v okrajových částech Prahy, které jsou obecně zajímavější, protože je tam hodně uživatelů – zejména kvůli jejich vysoké koncentraci na sídlištích – a málo konkurence. V plánu je dalších 49 lokalit v Čechách a 33 na Moravě, kde je nyní zatím deset systémů. České radiokomunikace počítají s jejich uvedením do provozu koncem července. Uvidíme tedy, co do té doby udělá ADSL.

Anketa

Raději byste volili

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě