Hlavní navigace

Mohou si za to sami. Úředníci se brání nařčení v kauze LevnéElektro

Jan Beránek

Na sklonku včerejšího dne se ke kauze zavřeného e-shopu vyjádřili i samotní úředníci. Ti potvrdili důvod, který za celou kauzou stojí.

Budějovický obchod se připravuje na nejhorší. Jeho šéf Petr Václavemotivním prohlášení na Facebooku včera vybízel své okolí, aby zaměstnalo stovku lidí, kteří pro obchod dělali. 

VŠEM Z VÁS MOHU OSOBNĚ GARANTOVAT, že moji zaměstnanci byli tím NEJLEPŠÍM A NEJLÉPE VYŠKOLENÝM teamem, který jsem mohl ve své činnosti vytvořit. BYL A STÁLE JSEM NA SVÉ SVĚŘENCE HRDÝ jelikož tento team udělal mojí firmu tím, čím byla. Tedy pokud by někdo z Vás hledal šikovné manažery, marketéry, asistentky, dříče všeho druhu, fotografy, grafiky, prodavače, řidiče aj., NEVÁHEJTE MĚ PROSÍM KONTAKTOVAT. Rád vám předám kontakty na své kolegy, kteří budou hledat nové uplatnění.

Samotný Václav vysvětluje po prvním dnu celou kauzu tím, že jde o „řízený zásah Finanční správy České Budějovice“. Tomu se ale jihočeští úředníci brání s tím, že si za to e-shop v podstatě může sám. 

Finanční správa se důrazně ohrazuje proti naznačovanému útoku na fungování mechanismu reverse charge. Reverse charge je zásadní opatření proti nejčastějšímu způsobu úniku na DPH, což je situace, kdy dodavatel z transakce neodvede státu DPH, ale odběratel si na druhou stranu nárokuje odpočet daně ze státní kasy. Stát je pak nucen vyplatit odběrateli daň, kterou neobdržel, a dostává se tím do mínusu. Problém by mohl nastat také tím, že dodavatel neoprávněně nezatížil prodej zboží v tomto režimu daní při prodeji osobám, které nejsou plátci DPH. Tato druhá varianta by připadala v úvahu obecně při prodeji konečným zákazníkům, tedy zejména občanům, a tato chyba by musela být konána v extrémních četnostech, aby vznikly firmě tak závažné daňové nedoplatky, které by jí mohly způsobit problém. Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge.

Kontroloři berňáku argumentují i tím, že jde o nerovný souboj, protože úřad je vázán mlčenlivostí a nemůže konkrétní kauzu detailně komentovat. 

Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy ČR, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy ČR, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy ČR zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa ČR vázána.

Petr Václav ale zatím stále bojuje a vztahy se státním úřadem nejsou rozhodně ideální. „Z mé strany dnes probíhala jednání s FÚ České Budějovice s návrhy možností ekonomického režimu vrácení zboží dodavatelům tak, aby byly obchodní vztahy s našimi partnery v co nejlepší možné míře narovnány. V žádném případě nechceme, aby státní správa zabavila zboží našich partnerů a prodala ho někde svým amatérským způsobem za zlomek ceny ve specializovaně připravených pro specializovaně vybrané kamarády v aukcích,“ tvrdí mladý manažer. 

Možná se tak ukazují prorocká slova zakladatele e-shopu, Petra Václava staršího, která zazněla na jarním setkání Eshopista. 

Po letech relativního klidu jde tak o velkou daňovou kauzu v tuzemské e-commerce. Bude zajímavé sledovat, jestli se objeví další případy a jestli se důsledky této kauzy projeví na cenách mobilních telefonů v některých velmi levných obchodech. 

Našli jste v článku chybu?

24. 6. 2016 17:16

Lol ek (neregistrovaný)

Aha, pán je teda daňový poradce... :-)
V tomto je přesně problém systému - není pro lidi. Zákon, který je napsán tak, že ani průměrně vzdělaný člověk jej nepochopí, nebo nesprávně interpretuje, je špatný. I kdyby záměr toho zákona byl dobrý.


24. 6. 2016 19:22

Ivan Nový (neregistrovaný)

Tak až na tu operaci slepého střeva bych si poradil se vším, jako každý průměrně vzdělaný člověk :-)))

A k těm zákonům, na jejich výkladu se neshodnou ani dva finanční úřady, všude se to vykládá jinak. V takovém prostředí zcela přirozeně nemá smysl dodržovat zákony, protože navzájem rozporným výkladům vyhovět nemůžete.

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life