Hlavní navigace

Mohou si za to sami. Úředníci se brání nařčení v kauze LevnéElektro

Jan Beránek 23. 6. 2016

Na sklonku včerejšího dne se ke kauze zavřeného e-shopu vyjádřili i samotní úředníci. Ti potvrdili důvod, který za celou kauzou stojí.

Budějovický obchod se připravuje na nejhorší. Jeho šéf Petr Václavemotivním prohlášení na Facebooku včera vybízel své okolí, aby zaměstnalo stovku lidí, kteří pro obchod dělali. 

VŠEM Z VÁS MOHU OSOBNĚ GARANTOVAT, že moji zaměstnanci byli tím NEJLEPŠÍM A NEJLÉPE VYŠKOLENÝM teamem, který jsem mohl ve své činnosti vytvořit. BYL A STÁLE JSEM NA SVÉ SVĚŘENCE HRDÝ jelikož tento team udělal mojí firmu tím, čím byla. Tedy pokud by někdo z Vás hledal šikovné manažery, marketéry, asistentky, dříče všeho druhu, fotografy, grafiky, prodavače, řidiče aj., NEVÁHEJTE MĚ PROSÍM KONTAKTOVAT. Rád vám předám kontakty na své kolegy, kteří budou hledat nové uplatnění.

Samotný Václav vysvětluje po prvním dnu celou kauzu tím, že jde o „řízený zásah Finanční správy České Budějovice“. Tomu se ale jihočeští úředníci brání s tím, že si za to e-shop v podstatě může sám. 

Finanční správa se důrazně ohrazuje proti naznačovanému útoku na fungování mechanismu reverse charge. Reverse charge je zásadní opatření proti nejčastějšímu způsobu úniku na DPH, což je situace, kdy dodavatel z transakce neodvede státu DPH, ale odběratel si na druhou stranu nárokuje odpočet daně ze státní kasy. Stát je pak nucen vyplatit odběrateli daň, kterou neobdržel, a dostává se tím do mínusu. Problém by mohl nastat také tím, že dodavatel neoprávněně nezatížil prodej zboží v tomto režimu daní při prodeji osobám, které nejsou plátci DPH. Tato druhá varianta by připadala v úvahu obecně při prodeji konečným zákazníkům, tedy zejména občanům, a tato chyba by musela být konána v extrémních četnostech, aby vznikly firmě tak závažné daňové nedoplatky, které by jí mohly způsobit problém. Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge.

Kontroloři berňáku argumentují i tím, že jde o nerovný souboj, protože úřad je vázán mlčenlivostí a nemůže konkrétní kauzu detailně komentovat. 

Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy ČR, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy ČR, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy ČR zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa ČR vázána.

Petr Václav ale zatím stále bojuje a vztahy se státním úřadem nejsou rozhodně ideální. „Z mé strany dnes probíhala jednání s FÚ České Budějovice s návrhy možností ekonomického režimu vrácení zboží dodavatelům tak, aby byly obchodní vztahy s našimi partnery v co nejlepší možné míře narovnány. V žádném případě nechceme, aby státní správa zabavila zboží našich partnerů a prodala ho někde svým amatérským způsobem za zlomek ceny ve specializovaně připravených pro specializovaně vybrané kamarády v aukcích,“ tvrdí mladý manažer. 

Možná se tak ukazují prorocká slova zakladatele e-shopu, Petra Václava staršího, která zazněla na jarním setkání Eshopista. 

EBF16

Po letech relativního klidu jde tak o velkou daňovou kauzu v tuzemské e-commerce. Bude zajímavé sledovat, jestli se objeví další případy a jestli se důsledky této kauzy projeví na cenách mobilních telefonů v některých velmi levných obchodech. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma