Hlavní navigace

Monopol na data o jízdních řádech skončí teoreticky příští rok

Martin Vyleťal

Podle nové ministerské vyhlášky, která dnes vyšla ve sbírce zákonů, budou data o celostátních jízdních řádech zveřejňována způsobem, umožňujícím automatizované zpracování.

Monopol na data z Celostátního informačního systému o jízdních řádech (CIS JŘ) skončí. Ministerstvo dopravy splnilo svůj slib, který v listopadu loňského roku zazněl z úst tiskového mluvčího resortu Tomáše Neřolda. Ten tehdy uvedl, že ministerstvo vydá vyhlášku, která zpřístupní data o jízdních řádech ve strojově čitelné podobě.

O zpřístupnění dat dlouhodobě stojí společnost Seznam.cz. V nové verzi mapové služby Mapy.cz, která šla do ostrého provozu týden před začátkem letních prázdnin, jsou zakomponovány jízdní řády MHD vybraných měst a vlakových spojů. Zatímco data jízdních řádů MHD získává přímo od jejich provozovatelů, jízdní řády vlakových spojů má k dispozici díky spolupráci s projektem Bileto.

Nová vyhláška o jízdních řádech veřejné linkové dopravy, kterou ministr Antonín Prachař podepsal v červnu, vyšla dnes ve sbírce zákonů. Z hlediska konce monopolu je nejdůležitější § 9, odst. 8, ve kterém se praví:

Jízdní řády jsou neprodleně po jejich postoupení do celostátního informačního systému o jízdních řádech zveřejňovány způsobem umožňujícím dálkový přístup. Jízdní řády podle odstavců 4 a 5 jsou uveřejňovány v podobě podle § 6 odst. 3 způsobem umožňujícím automatizované zpracování a současně v podobě podle § 3 až 5. Jízdní řády podle odstavce 6 jsou uveřejňovány v podobě, ve které byly do celostátního informačního systému o jízdních řádech postoupeny ministerstvem.

Zatímco vyhláška začne platit 1. září 2014, konec monopolu tak rychlý nebude. Zmiňovaný § 9 odst. 8 totiž nabyde účinnosti až o rok později, tedy 1. září 2015.

Jenže ani to nemusí být definitivní termín, kdy začnou být data jízdních řádů dostupná ve strojově čitelné podobě. Historicky drží monopol na data jízdních řádů brněnská společnost CHAPS. Na ní teď bude záležet, jak rychle se data zpřístupní. Pokud na novou vyhlášku přistoupí, budou data příští rok opravdu dostupná. Pokud ale CHAPS nebude chtít CIS za nových podmínek provozovat, nebo ministerstvo smlouvu jednostranně vypoví, začne běžet výpovědní lhůta, kterou si smluvní strany stanovily na 18 měsíců.

Business Development Director Seznamu Michal Feix je ovšem – aspoň podle vyjádření na Twitteru – optimista:

Je tu ale ještě jedna překážka, která může způsobit zdržení. Vyhlásit povinnost zveřejnit data ve strojově čitelné podobě totiž ministerstvo může výhradně v jediném termínu v roce, a to v prosinci, kdy dochází k celostátním změnám jízdních řádů.

V případě, že CHAPS nebude mít zájem CIS JŘ provozovat, bude muset ministerstvo hledat nového správce. Buď začne systém spravovat samo, nebo zachová současný model a pověří jeho správou soukromou firmu.

Pokud by zvolilo variantu se soukromým subjektem, bude muset vypsat výběrové řízení. A to tak, aby výsledky soutěže byly známy před vypršením smlouvy a přechod na nového správce byl hladký. Že tady žádný háček nečíhá? Omyl: pokud by se například do výběrového řízení přihlásil jen jeden uchazeč, musel by se tendr opakovat.

Ministerstvo se už nyní musí připravit na fakt, že pro ně bude zpřístupnění dat znamenat nové výdaje. Dosud CHAPSu za vedení CIS JŘ nic neplatilo, pokud ale dojde v souvislosti s novelou vyhlášky ke změně správce, bude muset sáhnout do svého rozpočtu. Je totiž vysoce nepravděpodobné, že by se mu podařilo najít někoho, kdo by CIS JŘ spravoval za nových podmínek zadarmo.

Našli jste v článku chybu?

10. 7. 2014 8:37

Milan Novák (neregistrovaný)

"Celostátní informační systém o jízdních řádech" je vlastně blbost. Vzbuzuje to dojem, že nejde o jeden tupý server, ale že je snad takový server v každé obci. Správně by se to mělo jmenovat "'Informační systém o celostátních jízdních řádech"

9. 7. 2014 21:07

sdaf (neregistrovaný)

"Celostátní informační systém", to má být vtip? Ten nabubřelý název tomu někdo dal zřejmě proto, aby vytvořil dojem, že jde o něco neuvěřitelně složitého -a nákladného, a ospravedlnilo se přidělení lukrativního monopolu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru