Hlavní navigace

Mozilla volá po rovnosti prohlížečů ve Windows pro ARM

Daniel Dočekal

Asa Dotzler ve Firefox on Windows on ARM – Microsoft Says No varuje, že Microsoft chce znemožnit existenci alternativních webových prohlížečů ve Windows běžících na ARM čipech.  Alternativní prohlížeče nakonec mají omezené možnosti i na „klasických“ Windows. Bez omezení mohou existovat pouze jako klasická aplikace. Metro varianta nemá k dispozici některé API a alternativní prohlížeče v této podobě také nejsou možné.

Asa Dotzler ve Firefox on Windows on ARM – Microsoft Says No varuje, že Microsoft chce znemožnit existenci alternativních webových prohlížečů ve Windows běžících na ARM čipech.  Alternativní prohlížeče nakonec mají omezené možnosti i na „klasických“ Windows. Bez omezení mohou existovat pouze jako klasická aplikace. Metro varianta nemá k dispozici některé API a alternativní prohlížeče v této podobě také nejsou možné.

UX17

Na ARM hardware je ale omezení ještě větší, jediný kdo má plný přístup k API je Internet Explorer. A ostatní software nemá k dispozici API potřebné k tomu, aby mohl fungovat plný internetový prohlížeč. Omezení plyne z faktu, že na ARM jsou všechny aplikace pouze v podobě „Metro-style“.

Omezení neznamenají nemožnost alternativního prohlížeče jako takového, přinášejí ale významná omezení schopností a případný alternativní prohlížeč by tak nemohl fungovat tak jak je tomu u klasické aplikace pro Windows. Chybí řada „pokročilejších“ možností. Obavy Mozilly podpořil i Google v Google agrees with Mozilla's Windows RT browser concerns.

Našli jste v článku chybu?
10. 5. 2012 22:25
xxx (neregistrovaný)

Do Chrome OS si může napsat prohlížeč kdo chce. Je to upravený Debian a zdrojáky jsou k dispozici...

10. 5. 2012 16:35

Vaše tvrzení je na stejné úrovni, jako tvrzení našich mobilních operátorů, že trh přece tvoří zákazníci, nebo tvrzení prodejců ošizených potravin, že se pouze přizpůsobují místním zvyklostem a chutím.