Hlavní navigace

Mr. Linx sundavá tričko Computer Pressu

Marek Antoš 14. 12. 2000

Již delší dobu odtikávající časovaná bomba byla včera odpálena: Computer Press přijde o svůj podíl v Mr.Lin(x)ovi. Důvodem je výpověď smlouvy ze strany Clark NetProjectu, který tuto výměnnou síť provozuje. Ačkoliv oficiální tisková zpráva mnoho podrobností nenabízí, podle informací ze zákulisí nejde o zcela bezproblémový rozchod.

„Provozovatel reklamní sítě Mr.Lin(x), společnost Clark NetProject, spol. s.r.o., vypověděl dnešního dne s účinností od 31.3. 2001 smlouvy, které definovaly společné provozování služby Mr.Lin(x) v prostoru českého a slovenského Internetu.“ Tímto velmi jednoznačným prohlášením začíná krátká tisková zpráva, kterou včera odpoledne vydala citovaná společnost Clark NetProject. Computer Press přitom v posledním roce kompletně pokrýval obchodní aktivity této výměnné sítě a zajišťoval přísun inzerce – to bude zřejmě od dubna pouhou minulostí.

Teta Kateřina z Jirotkova Saturnina, známá svou zálibou v citátech, by zřejmě současnou situaci kolem Mr.Lin(x)e zhodnotila velmi lapidárně: „Kdo s čím zachází, s tím také schází.“ Historie této výměnné sítě je totiž značně klikatá a aktuální změna zdaleka není první. Ještě před Computer Pressem totiž v roli partnera Mr.Lin(x)e vystupovala společnost Mobil server, která mu pomohla především propagací v počátcích a později se – zřejmě se střídavými úspěchy – starala rovněž o prodej reklamy. Tato spolupráce však byla v loňském roce náhle přetržena a na místo Mobil serveru vklouzl právě Computer Press, což mezi oběma společnostmi (do té doby úzce spolupracujícími) vyvolalo značnou roztržku a na obou stranách padala silná slova. Jak se zdá, nyní se historie alespoň zčásti opakuje.

Přestože se oficiální zpráva (najdete ji například tady) nese v mírně pozitivním duchu a ředitel Clarku Martin Kuba v ní dosavadní spolupráci s Computer Pressem označuje za „vzájemný přínos“, nelze se samozřejmě ubránit úvahám o tom, co je v pozadí. Je totiž zřejmé, že jde o jednostranný krok ze strany Clarku, nikoliv o vzájemnou dohodu obou partnerů. Mírně neobvyklé je také to, že je výpověď oznamována už nyní, v den jejího podání, přestože v účinnost vstoupí až 31. března 2001.

Skutečným důvodem výpovědi jsou podle neoficiálních informací závažné rozpory mezi oběma partnery, o nichž se už nějakou dobu v zákulisí spekuluje. Přestože oficiální představitelé mlčí, hlavním problémem jsou údajně finance, což nakonec není v podobných případech příliš neobvyklé. Společnost Clark NetProject je podle těchto informací nespokojena s platbami ze strany Computer Pressu, které údajně nedosahují očekávané výše a pravidelnosti, což má následně značně negativní vliv na cash-flow této společnosti. Není však jasné, zda jde jen o to, že se nenaplnily původní předpoklady reklamních příjmů, z čehož plyne i nižší příjem pro Clark, nebo zda jde vysloveně o porušení nějakých smluvních závazků ze strany Computer Pressu.

MIF16

Ve hvězdách je zatím další postup Computer Pressu, který se dosud k této záležitosti nijak nevyjádřil. Je samozřejmě možné, že skloní hlavu a bude výpověď respektovat, pravděpodobnější je však varianta nějakého protiúderu, například v podobě napadení výpovědi právní cestou. Zatímco vztahy Clarku s Mobil serverem podle někdejších slov Patricka Zandla neupravovala žádná písemná smlouva, Computer Press se zjevně pojistil lépe, a je tedy otázkou, co bude následovat.

V každém případě jde o špatnou zprávu pro Mr.Lin(x) jako takový – další změna partnera mu rozhodně nepomůže, tím méně pak případné tahanice. Po anabázi s Mobil serverem a jarním odchodu významných českých serverů, které tuto síť opustily kvůli pokoutnému výprodeji jejich reklamního prostoru, jde o další černou šmouhu na jeho pověsti.

Anketa

Myslíte si, že odchod Computer Pressu síti Mr.Lin(x) prospěje?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť