Hlavní navigace

MujDisk - hezký počin Atlasův

Ondřej Bojar 6. 1. 2000

MSN.Atlas je dnes zřejmě nejkompletnějším českým portálem, myšleno ve smyslu záběru služeb. Přesto je jasnou jedničkou Seznam a dokonce i na druhé místo, které nyní Atlasu patří, se snaží útočit Centrum. Některé jeho služby jsou však velmi zajímavé. Ondřeje Bojara zaujal Atlasův MujDisk.

Portál MSN Atlas přes svůj rozsah a slávu nepatří mezi mé oblíbené Internetové služebníky. Jsem si však vědom faktu, že důvody mého nesouhlasu tkví především v odlišném pohledu na estetiku a kultivovanost webových stránek a snad i v mé chatrné toleranci k velkému majiteli největšího českého portálu (největšímu majiteli velkého českého portálu, chcete-li). Přesto mne novinka, Atlasův MujDisk, velmi zaujala.

Mezi službami Internetu, jež se den ode dne stávají více distribuované, tj. uskutečňované různými vzdálenými servery (a díky tomu přístupné odkudkoli), pro laického uživatele už dlouho chyběla možnost ukládat na nějaký vzdálený stroj vlastní soubory. Skutečně chyběla, protože ať chceme nebo ne, laikovi pojmy Internet a WWW úplně splývají, takže o FTP jako dávném a dobrém řešení nelze bohužel mluvit.

MujDisk (http://mujdis­k.atlas.cz/) poskytuje komukoli 15 MB prostoru. Dlužno poznamenat, že je tato služba realizována zdarma, což nemusí být ve světě pravidlem, jak mne upozornil reklamní proužek na software pro zálohování na síť – nabízeli demoverzi zadarmo. Na MémDisku se stačí zaregistrovat (mimochodem tím získáte emailovou adresu @atlas.cz) a můžete pomocí nejslavnějších z prohlížečů naší doby (ehm, to je WWW prohlížeč) hrdě procházet svým novým záznamovým médiem.

Stahování souborů z webových stránek disku je přirozené a nepředstavuje pro prohlížeče žádné neznámé úkoly. Jinak je tomu s ukládáním nebo reorganizováním vašeho disku. O předávání vašich pokynů a souborů na server se stará JavaScript, a můžete se tedy rovnou rozloučit se staršími nebo textovými prohlížeči. Překvapením pro mne bylo, že se můžete rozloučit i s Netscapem 4.08. JavaScript mám sice zapnutý, ale tlačítka pro ovládání disku jsou jaksi mrtvá. Nejpodivnější mi však připadá, že v této nemilé situaci Netscape nezobrazí ani stránku s nápovědou… (Na svůj dotaz, čím by to mohlo být způsobeno, jsem od autorů odpověď dosud nedostal.) A jsem-li už u problémů, nerad bych zapomněl vytknout nemožnost vytváření vnořených složek (a to i v Exploreru, kde jinak MujDisk téměř funguje). Tlačítko Nová složka zkrátka zmizí.

Mezi významné možnosti MéhoDisku patří samozřejmě sdílení souborů s dalšími lidmi. Můžete určit své kamarády, přidělit jim vlastní hesla a přístupová práva do jednotlivých složek disku. S tím souvisí otázka bezpečnosti, a tady Atlas dělá podle mého opravdu dobrou práci. Pokud nedáte své heslo někomu nebo nepřijmete za kamaráda někoho zlého, kdo vám celý disk smaže, jsou vaše data veřejnosti nepřístupná. Disk je navíc pro tyto účely rozdělen do tří samostatných svazků, jeden pro privátní data, druhý pro sdílení s kamarády a třetí pro úplné zveřejnění. Pokládám tento postup za důrazné a zároveň taktní připomenutí každému, že mezi veřejným a soukromým virtuálním majetkem je třeba činit rozdíl.

MIF16

Máte-li tedy přebytek nějakých dat nebo potřebu někomu je předat a nezáleží-li vám nijak výrazně na tom, co s nimi ještě Atlas může dělat (nikdo jiný zdá se opravdu ne), je pro vás MujDisk nepřehlédnutelným řešením přístupným (takřka a při troše štěstí) odkudkoli. Jedna věc mne ale na MémDisku přeci jen mrzí: zpětná ideová příslušnost k, považte, DOSu! Jednotlivé svazky se totiž jmenují nápaditě C:, D: a E:…

Ondřej Bojar

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?