Hlavní navigace

Musí být GUI trvale na desktopu? Ale vůbec ne. Jak na to?

Ladislav Zajíček 18. 9. 2000

Podaří se nám vymést strnulé GUI z počítačů? Stane se GUI, přidané k operačním systémům na počítačích uživatelů, nesmyslem? Kdy přestaneme čekat, až MS nebo Apple přijdou s updatem OS? Proč by k tomuto kroku mělo dojít a jak, je tématem budoucnosti, ale už se na tom pracuje. Máte i vy nějaký nápad, kudy na to?

Můžete pracovat na desktopu PC se vzdáleným X desktopem? Ano. S tímtéž v MSIE na PC? Jistě. V X se vzdálenými aplikacemi Windows? Ju. S tímtéž v Netscapu na Unixu? Se vzdáleným unixovým desktopem v Macu? Se vzdáleným windowsovským desktopem via JVM na Macu? Všechno uvedené jde…ba ještě více. Co jsem právě vyjmenoval, umožňuje VNC (Virtual Network Computing). Je jedno, kde vzdálená aplikace pro nějaký operační systém je – zda na serveru v LAN nebo někde na Internetu. Můžete si to hned vyzkoušet. VNC je GPL. Komerční obdobou téhož je známější Citrix. (Malá poznámka – Citrix běží dobře i na pomalých linkách, VNC potřebuje rychlé).

VNC i Citrix vyžadují nějaké GUI na desktopu, z něhož se pracuje s aplikacemi a daty ze vzdáleného počítače. Potřeby GUI na pracovním desktopu zbavuje např. The Sun Ray Hot Desktop, který došel nejdál v architektuře „thin clents“, kterým česky říkám „hubeňouři“. Systém hubeňoura Hot Desktopu je skoro úplně vymetený, až na základní komunikaci s klávesnicí, myší, obrazem, zvukem a se sítí. Všechno se odehrává na serverech, na hubeňourovi se jen „zrcadlí“ aplikační GUI, přicházející ze serveru. Hard disku hubeňourovi netřeba.

Nejvíc ze všech nápadů se mi líbí myšlenka využití knihovny libglade pro průběžnou, aktualizovanou stavbu GUI interpretací/kom­pilací obsahu souborů XML (ty může posílat server, na němž se zachycují akce uživatele a provádějí návazné operace). (Většina programátorů bude znát knihovnu glade, která generuje kód céčka podle toho, jak designér sestavuje aplikační UI – vygenerovaný kód se pak zkompiluje.) Libglade je teprve ve vývoji – pokud vás tato myšlenka zaujala, zadejte v prohledávačích název knihovny, odkazů hromady.

Libglade se mi jeví být nejsvobodnějším a nejflexibilnějším způsobem tvorby GUI – provázanost na rostoucí počet již hotových komponent bezbřehá, hračičkové nenarazí na žádné meze. Skoro každý by se mohl v tvorbě GUI s XML vyblbnout dosyta. Že by pomalu každá aplikace vypadala jinak? A proč ne? Podstatné zákonitosti samozřejmě zachovány budou, takže uživatel povětšinou nebude příliš zmatený (nejspíš o hodně míň, než na současných webovských stránkách).

Výhodou všech GUI, nesídlících trpně na desktopech, je možnost pokračování v práci přesně tam, kde jste ji opustili – a to ať už jste ji přerušili chtěně nebo nechtěně (pádem vašeho počítače).

Když myšlenku GUI, který nesídlí trvale na desktopu, rozvedu, jeho další vývojovou podobou by mohl být kompozitní GUI na síti peer-to-peer. Kdo by chtěl, mohl by generovat data XML svého vlastního GUI pro prezentaci svých dat v síti. Tam, kde by bylo jednotné GUI pro nějakou aplikaci, by se soubory XML (a jejich updaty) mohly rychle distribuovat na síťové servery, jejichž prostřednictvím komunikují klienti se sítí (tedy na nodes). A když už vizionářsky hodně zahřeším, tak aplikace, které by se prováděly na serverech, by mohly kapacitně náročnější části nechat provádět coby distribuované (rozdělené) úlohy, realizované na více momentálně volnějších počítačích. Více uživatelů by mohlo součinně používat tentýž „desktop“ pro spolupráci na projektech… atd.

Než někdo začne protestovat (chci mít vokýnka na počítači izolovaném od všeho světa :-), upozorním i na další výhody, jaké to může přinést. Především žádné čekání na další updaty krabic s operačními systémy aj. programy. Klientská zařízení by stála zanedbatelných pět peněz. Uživatelé by si nemuseli kupovat (ani instalovat) vůbec žádný software. Soutěž mezi producenty aplikací by probíhala velmi častými drobnějšími vylepšeními v nabídkách a funkcích. Svět softwaru by se ve srovnání s tím, jak ho známe dnes – hodně změnil. Hlavně by byl diverzifikovanější. Data uživatelských aplikací i aplikace samotné by byly přístupné z jakéhokoli zařízení i místa na Zemi.

MIF16

Vývoj operačních systémů by se přesunul od uživatelské oblasti do sféry poskytování služeb a vývoje softwaru (a skončily by liché hádanice mezi uživateli Windows a Linuxu :-) Každá aplikace by byla opatřena takovým rámcem GUI, jaké by potřebovala.

Než zaregaujete na toto takřka workshopové téma, zapomeňte pro tuto chvíli na „vedlejší“ problematiku, jako je bezpečnost dat, nezbytnost rychlých linek, nějaké zápolení Win kontra *nix apod. Zda tím svatým grálem bude XML, Java, HTTP či co to bude, je rovněž dost vedlejší (kromě možností uplatnění grálu, of course). Jde hlavně o architekturu věci samotnou. Tak jen směle do toho! :-)

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?