Hlavní navigace

Může Facebook pomoci při optimalizaci webu? Přímý vliv na vyhledávače nečekejte

Tomáš Pospíšil 17. 12. 2012

V posledních měsících se stále častěji setkávám s dotazem, jak využívat sociální sítě s ohledem na SEO. V této oblasti stále panuje spousta spekulací. Jak vypadají zkoušenosti z praxe v českém prostředí?

Lidé si sociální sítě oblíbili a tráví na nich svůj čas. Vyhledávače by logicky rády tuto skutečnost využily ke zkvalitnění výsledků vyhledávání. V konkurenčním boji musí mít co nejkvalitnější vyhledávání a další data o chování uživatelů jim mohou jen pomoct. Vylepšování vyhledávačů je možné na dvou úrovních: 

  • Zahrnout do vyhledávání příspěvky ze sociálních sítí. 
  • Upřednostňovat weby populární na sociálních sítích. 

Co už vyhledávače dělají 

Google ve vyhledávání již běžně zobrazuje příspěvky z Google+, Twitteru i Facebooku. Seznam se podle mé zkušenosti prozatím snaží indexovat alespoň některé příspěvky. V praxi jsem ale mezi výsledky samotný příspěvek neviděl. Když už, tak Seznam zobrazí odkaz na hlavní stránku.

Na frázi „školení seo v brně facebook“ Seznam zobrazí odkaz na facebook page. Google zobrazí odkaz na konkrétní příspěvek.

Sociální sítě mohou ovlivňovat hodnocení webu 

Google otevřeně říká, že sociální sítě mohou ovlivňovat hodnocení webu. Už v roce 2010 vývojář Googlu Matt Cutts na svém videoblogu potvrdil, že jejich algoritmus byl doplněn o signál ze sociálních sítí. 

 

Letos na konferenci SMX Advanced ale Matt informace upřesnil v tom směru, že klasické odkazy jsou pro dobré pozice i nadále důležitější než sociální sítě. 

 

Existují důkazy?

Jednou stranou mince jsou oficiální tvrzení a druhou skutečná praxe. Příklad společnosti SEOmoz.org z počátku roku 2011 ukázal, že velký počet retweetů měl vliv na posun jejich SEO manuálu na 4. pozici (při hledání fráze „Beginner's Guide“).

Studie společnosti Searchmetrics z léta 2012 pak ukazuje, že počet sdílení webu na Facebooku a Twitteru koreluje s tím, jak se web umisťuje na předních pozicích ve výsledcích vyhledávání Googlu.

Přesto ale nemůžeme sociální sítě označit za jednoznačnou příčinu umístění na předních pozicích, říká například Will Critchlow

Méně uživatelů, méně dat

Zatím neznám žádný český příklad, kdy bych mohl za přímou příčinu zlepšení pozice označit aktivity v sociálních sítích. Hlavní důvod vidím v pozdějším nástupu sociálních sítí v Česku. Především Twitter a Google+ jsou v ČR stále využívané jen úzkou skupinou uživatelů a méně uživatelů znamená méně dat pro vyhledávače. 

Proč se tedy sociálními sítěmi zabývat? Důvodem není jen snaha o přímé vylepšení pozice ve vyhledávání. Správným důvodem je být vidět a komunikovat. Cílem zmíněné firmy SEOmoz.org nebylo zlepšit si pozice, ale vytvořit manuál, který budou lidé používat a šířit mezi sebou. Pokud s lidmi správně komunikujete, přinese to úspěch i ve vyhledávačích. Ten je pak dlouhodobý a přečká i aktualizace vyhledávacích algoritmů. Jak nám tedy práce se sociálními sítěmi může pomoct? 

Zvyšování známosti brandu (brandové popularity) 

Rand Fishkin důležitost tohoto faktoru pro vyhledávače popsal v článku Next generation of Ranking Signals na začátku roku 2011. Pokud máme ve vyhledávači dva stejné weby, vyšší šanci na lepší umístění na obecnou frázi má web velké společnosti než web místního specialisty. 

Pokud byste na dotaz „škoda“ nenašli web skoda-auto.cz, měli byste za to, že vyhledávač je rozbitý a nevrací správné výsledky. Spojení s tím, co dělám, a se značkou je důležité hlavně mimo internet, vyhledávače se snaží pouze tento fakt přenést do online prostředí.

Zvýšení viditelnosti firmy na internetu 

Lidé na internetu nevyhledávají jen v textových výsledcích. Proto by nám mělo jít o nalezitelnost našeho produktu v celém internetu, tedy i v sociálních sítích. Profil firmy v sociální sítí je výhodný i proto, abychom odsunuli brandové výsledky, které nemáte „pod kontrolou“ (např. negativní článek). 

Přilákání zpětných odkazů (linkbaiting) 

Nejedná o nic objevného, ale sociální sítě nám dávají příležitost tento typ obsahu k lidem dostat rychleji. 

Urychlení indexace stránky 

To se nejčastěji projeví u obsahových webů nebo blogů, kde může nový článek robot rychleji zobrazit mezi výsledky. Existují některé pokusy s indexováním příspěvků na Google+. Jeden z pokusů ukazuje, že texty jsou indexovány v reálném čase. Tedy ihned po vložení.

WT100

Sečteno podtrženo

Z výše uvedeného je patrné, že sociální sítě mají na návštěvnost stránek z vyhledávačů jasný vliv. Především Google bude i nadále sociální sítě považovat za jednu z protivah k webům s nepřirozeným odkazovým profilem. 

Do budoucna se bude vliv sociálních sítí z pohledu SEO ještě zvětšovat. Jak rychle, to záleží na jejich oblibě mezi uživateli a také na možnostech přístupu k informacím o jejich chování. Pro české prostředí zůstává otázka, jak zareaguje Seznam. Jedno je jasné – nějak na tento nový trend zareagovat musí.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz